22 Mayıs 2019 Çarşamba 14:57:50
» EMPERYALİZMİ VE DEMİRTAŞ'I DEĞİL BARTU SORAL'I HEDEF ALIYORLAR...

EMPERYALİZMİ VE DEMİRTAŞ'I DEĞİL BARTU SORAL'I HEDEF ALIYORLAR...

....
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
EMPERYALİZMİ VE DEMİRTAŞ'I DEĞİL BARTU SORAL'I HEDEF ALIYORLAR...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 01 Aralık 2018, Cumartesi 17:44:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Cumhuriyet Gazetesi'nde Bartu Soral, Cumhuriyet'in Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkındaki yayınlarına, emperyalizmin planlarına karşı uyanık olma noktasından yaklaşarak şunları belirtmişti:

 


"Basılı gazetenin bir yerlerinde, internet sayfasında, sık sık; ya Kavala, ya 'Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz' diyen Selahattin Demirtaş, ya üst perdeden bir HDP haberi/röportajı, ya bir köşe yazısına rastlıyorum. Gazetenin bu konudaki genel yayın tutumu ve kimi yazarların köşelerinde yargı kararları ile Demirtaş, Kavala, HDP'yi bir arada, sürekli işlemeleri beni düşündürdü... Olay yargıdaki sıkıntıları ve mağduriyetleri vurgulamaktan öte bir hale geçer, bunun üstünden terörle ilişkili olanları masum gösterme lobisine dönüşürse soru işaretleri oluşur, bunun üstünden terörle ilişkili olanları masum gösterme lobisine dönüşürse soru işaretleri oluşur. Hukukun üstünlüğünü savunmak, temel hak ve özgürlükleri korumak, evrensel değerlere sahip çıkmak ile emperyalizmin aparatı olduğunu 40 senedir Türk halkının kalbine sokanları savunur duruma düşmek arasında kalın bir çizgi var. Geçen hafta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bir karar verdi; HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın başvurusunu kabul ederek; "makul sürede yargılanmadığını" belirtti ve serbest bırakılmasını istedi. Peki... Ama aynı AİHM, "FETÖ tarafından tezgâhlanan, delillerin sahteliği defalarca kanıtlanmış, tutukluluk süreleri 3-5 yıl süren Balyoz davası" için, o davada yaşadıkları yüzünden hayatını kaybeden Cem Aziz Çakmak'ın yaptığı başvuruyu ret ederek; "darbe için ikna edici delillerin bulunduğuna" hükmetmiş ve "Tutuklama süresi normal, tutuklamalar da keyfi değil" kararını vermişti. Bunu nereye koyacağız?.. O halde soralım; yargının kutsalı AİHM midir? Her kararı hukuki midir? Yoksa her kararın içinde siyaset de var mıdır?"

 


Cumhuriyet'te Demirtaş'ın önerdiği kitaplar diye haber verildi mi?


Evet. Bunun hukukun üstünlüğünü savunmakla ilgisi olmadığı açık.

 

Emre Kongar, Orhan Bursalı, Zeynep Oral, Enver Aysever bugünkü yazılarında Demirtaş'a dair denilene yanıt vermeyip Kavala üzerinden Soral'ı eleştirdiler. Ben en çok ne dendiğinden ziyade ne denmediğini önemserim. Soral, hukukun üstünlüğünü savunmanın ötesine giden durum avr diyeor ama bu yazarlarımız "Demirtaş, ülkenin önemli bir aydını, hangi kitapları önerdiğini bilmek iyi olur" diyemiyorlar. Soral'ın gündeme getirdiği, Demirtaş'ın "'Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz' diyen" sözünün hukukumuza aykırı olduğunu söyleyip hukukun üstünlüğünü savunmuyorlar. Bunları deseler ve sonra yine de eksik arasalar amenna. Bunlar yok. Demirtaş'ı hukuku, Türk Milleti'nin birliğini çiğnediğine, emperyalizmin Demrtaş'ın tutukluğuna hukukun üstünlüğü için başka niyetle itiraz ettiğine yönelik sözlere tepki gösteremiyorlar ama Kavala üzerinden yükleniyorlar. Elbette Demirtaş da adil yargılansın. Ama Soral "oh olsun, adil yargılanmasın" demiyor. Konuyu başka noktaya çekiyorlar. Onların sorusuyla sorayım:

 

Vicdani mi? Hukukun üstünlüğünü savunmak böyle mi olur?

 

Bartu Soral, gazetesinin ve bazı yazarlarının Demirtaş ve Kavala konusundaki tutumunu eleştiriyor ve açıkça "Hukukun üstünlüğünü savunmak ve mağduriyetleri herkes için dile getirmek başka, Osman Kavala gibi bir profili yargı hatasından ötürü sürekli gündeme taşıyarak masum göstermek başka!" dediği halde Ali Sirmen "Selahattin Demirtaş ile Osman Kavalı'nın haklarını savunmak, onların görüşlerini paylaşmak demek değildir. Bu, demokrasiyi savunmaktır." diyerek konuyla ilgisiz yazmaktadır. Aynı ilgisiz cümle Mustafa K. Erdemol'un şu cümlesinde de var:"Osman Kavala'yı da Demirtaş'ı da soldan eleştirenlerden biriyim. Söylediğim çok basit, biri adil yargılansın, birinin de hakkındaki serbest bırakılma tavsiyesine uyulsun..."Özlem Yüzak, Zafer Arapkirli de Soral'ın dediklerine yanıt vermiyor.

 

Soral ne demişti?

 

"Ya "Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz" diyen Selahattin Demirtaş, ya üst perdeden bir HDP haberi/röportajı, ya bir köşe yazısına rastlıyorum... Esasen bir tedbir mahiyetinde olan tutuklamanın ölçüsüz uygulanması ile şüpheliler açıkça hüküm giymeden cezalandırılıyor. Ve en temel anayasal haklarımız ihlal ediliyor. Bu kesinlikle kabul edemeyeceğimiz bir uygulama."

 

Soral'a itiraz edenler bu cümlelerine katılıp katılmadıklarını belirtmeli önce.

 

İlgili yazarların yazılarını http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar bağlantısından okuyabilirsiniz.

 

Mustafa Solak...


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir