15 Aralık 2018 Cumartesi 15:50:50
» Erdal Akalın: Bir Hafta Sonu Yazısı...

Erdal Akalın: Bir Hafta Sonu Yazısı...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Erdal Akalın: Bir Hafta Sonu Yazısı...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 21 Aralık 2017, Perşembe 09:57:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Haftanın birinci günü genellikle en verimsiz gün sayılır.  Hafta sonu ise mahmurluğa doğru ilerlemektir ve gündeme kendimizi uyarlamak zor olmaktadır.   Bu nedenle, çok özel bir olgu ortalığı karıştırmamış ise bu günlere ilişkin işlemler ağırdan alınır.  Yazı yazarken de böyle oluyor.  Anlı şanlı ve yardımcılı köşe yazarlarımız dahi bu günleri idare ederek geçirirler.  Doğaldır ki; benim gibi amatörler için durum daha vahimdir.  Konu bulmak ve işlemek zorlaşır bu durumda.  AK-ŞAKA, bugünü iki büyük insandan alıntı yaparak idare etmek üzere karşınızdadır.

 

***

 

İlk olarak, büyük devlet adamı ve düşünür Mahatma Gandhi ile sizleri baş başa bırakıyorum.  Gandi, kendi yorumu ile insanoğluna fazilet örneği olacak bireysel duasını icra ediyor ki, kanımca ülkemizin birçok siyasi figürü için ibret verici sayılır.  Hele bu günlerde!

 

“Tanrım, güçlülerin yüzüne gerçeği söylemek için, zayıfların alkışını ve sevgisini kazanmak için, yalan söylememek için bana yardım et.

 

Eğer bana para verirsen mutluluğumu alma, eğer bana güç verirsen muhakeme yeteneğimi çıkarma, eğer bana başarı verirsen alçak gönüllüğü çıkarma, eğer bana alçak gönüllülük verirsen saygınlığımı çıkarma, görünenin görünmeyen yüzünü de görmeme yardım et.

 

Benim gibi düşünmeyenleri hainlikle suçlamama ve onlar karşısında da suçlu duruma düşmeme izin verme, kendimi sever gibi diğerlerini de sevmeyi ve diğerlerini yargılar gibi kendimi de yargılamayı da öğret bana.

 

Başarılı olduğum zaman sarhoşluğuma izin verme, ne de başarısız olduğumda umutsuzluğa düşmeme, daha ziyade başarısızlığın başarının öncesindeki deneme olduğunu anımsamamı ve anlamamı sağla.

 

Hoşgörünün güçlerin en büyüğü olduğunu ve intikam arzusunun zayıflığın ilk görünümü olduğunu öğret bana.

 

Ve beni paradan yoksun bırakırsan bana umudu bırak ve beni başarıdan yoksun bırakırsan başarısızlığımı yenmem için irade gücü bırak bana.

 

Eğer beni sağlık bağışından yoksun bırakırsan inancın lütfunu bırak, eğer insanlara zarar verirsem özür dileme gücü ver bana, eğer insanlar bana zarar verirse affetme ve merhamet gücü ver bana.

 

Tanrım, eğer seni unutursam sen beni unutma!”

 

***

 

Şimdi;

 

Bir büyük düşünür ve devlet adamından bir büyük şaire geçmek zamanıdır.  Nazım Hikmet’e geçiyor ve “ Büyük İnsanlık “ şiirini birlikte anımsıyoruz:

 

“ Büyük insanlık gemide güverte yolcusu,

                              Tren de üçüncü mevki,

                              Şose de yayan,

                              Büyük insanlık!

 

Büyük insanlık sekizinde işe gider,

                              Yirmisinde evlenir,

                              Kırkında ölür,

                              Büyük insanlık!

 

Ekmek büyük insanlıktan başka herkese yeter;

                              Pirinçte öyle,

                              Şeker de öyle,

                              Kumaş da öyle,

                              Kitapta öyle,

                              Büyük insanlıktan başka herkese yeter!

 

Büyük insanlığın toprağında gölge yok;

                             Sokağında fener,

                             Penceresinde cam,

                             Ama umudu var büyük insanlığın,

                             Umutsuz yaşanmıyor!”

                                  

                                                                                         Erdal Akalın (20.12.2017)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir