17 Ağustos 2019 Cumartesi 16:55:05
» Erdal Akalın: Dini Duygularımızı Tahrif ve Tahrip Etmek!..

Erdal Akalın: Dini Duygularımızı Tahrif ve Tahrip Etmek!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Erdal Akalın: Dini Duygularımızı Tahrif ve Tahrip Etmek!..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Yaşam - 17 Aralık 2017, Pazar 11:18:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Çok kısa süre önce medyaya haber olmuştu.   Bir anaokulu bünyesinde küçük çocuklara dini eğitim vermek savı ile bir evcilik oyunu tertiplenmişti.   Başı takkeli erkek çocuk bir koltuğa oturtulmuş ve başına türban geçirilmiş bir kız çocuğumuz ise yere çömeltilerek evin erkeği rolündeki er kişinin ayaklarını yıkıyordu.  Gerçi ortada su yoktu ama kızımızın elindeki boş maşrapa ile ayakları leğene sarkıtılmış erkek çocuğun ayaklarını yıkaması sahnesi, geleceğin kadınının erkeğine tartışılamaz saygısı ve hizmetini ifade etmesi amacını taşıyordu.

 

Kadını aşağılamak ve İslam dininin kadını ikinci sınıf ve sadece erkeğin hizmetkârı konumuna indirgemek amaçlı bu evcilik oyunu, bellidir ki minik beyinleri koşullandırmak amaçlı bir senaryo olarak kullanılıyordu.

 

Acaba Diyanet İşleri Başkanlığı bu yanlış eğitim modeline dur der ve hatalı eğitim modelinin uygulanmasına tepki koyar mı diye safça düşünmüştüm.   Ki, hemen arkasından yeni bir haber ulaştı önümüze.  

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, sanırım çağdaş teknolojiyi desteklediğini ve anladığını ifade etmek üzere bir bildiri yayınladı.   Hani fetva diyorlar ya, işte onlardan bir tanesini.   Meydanı boş buldukları ve herhalde ülkemizi yöneten zihniyetle koşut düşündükleri için tereddüt etmeden bu bilgiyi sunmuşlardı  (Bir bakanımız ise fetvaların anayasaya uygun olup olmadığının asla tartışılamayacağını ifade buyurduğundan iyice cesaretlendikleri anlaşılıyor!).

 

Bu yeni fetva (!), ülkem insanına teknolojinin bir nimetinden yararlanmak şansını veriyordu; buna göre, er kişi eşinden memnun değilse sosyal medyanın iletişim kanallarından bir tanesini kullanarak karısına “Boş ol!” diyebiliyor ve bu iletiyi üç kez yinelemesi karısından boşanması için yetiyordu.   Facebook, twitter veya diğer bir iletişim ağından bu mesajı alan kadın, artık kocasından boşandığını kabullenmek zorunda kalacaktı!

 

Teknoloji çağında er kişinin de bu denli hakkı olmalı idi anlayacağınız!

 

Dinimizi eksik ve yanlış bilgi üreterek tahrif ve tahrip edenleri, maalesef Diyanet İşleri Başkanlığı böylece koruduğu ve yüreklendirdiği sürece, merhum Yaşar Nuri Öztürk Hoca bir kere değil, bin kere daha haklı çıkmaktadır.   Rahmetli, dinin hatalı anlatılması ve yanlışlıkların dayatılması sonucu insanlarımızın dinlerinden soğuyarak uzaklaşacaklarını ve kurtuluşu “deizm” akımında bulacaklarını defalarca yinelemişti.  Bu uyarıyı hepimiz anladık ama bir tek Diyanet İşleri Başkanlığı anlayamadı!

 

Şimdi size, Sayın Naci Kaptan’ın kendi sitesi içeriğinden bizlere anımsattığı bir anekdotu sunmak istiyorum.  Çok yıllar öncesine dayanmakla birlikte, bizim içinde yaşadığımız yanlışlıklar zinciri dikkate alınınca gene de güncelliğini koruduğunu düşünüyorum.

 

CEHENNEMİ SATIN ALAN ADAM!

 

Yüzyıllar önce Batı'da kiliseler cennetten topraklar satıyorlardı. Cahil halk ise “Ölünce cennette yerimiz hazır olsun” diye bu sahtekârlığa âlet oluyor, böylece papazlar ve kilise zenginleşiyordu.

 

Ancak akıllı adamlar da vardı. Bunun bir kandırmaca olduğunu, cennetten toprak satın alınamayacağını söyleyen Martin Luther mahkemeye çıkarılmıştı. Yargı o zamanlar da dini kullananların elinde oyuncaktı. Duruşma sırasında Martin Luther yargıçlara seslendi:

 

“Milleti cehennemle korkutup, cenneti para karşılığı satıyorsunuz. Sıkıysa cehennemi satsanız ya!”

 

Mahkeme başkanı sordu; “Cehennemi kim alır ki?”

 

 Martin Luther “Ben alıyorum. Parası neyse vereyim!” dedi.

 

Yargıçlar heyeti cehennemi Martin Luther'e bedava verdiler. Duruşma sonunda Martin Luther kapının önüne çıktı ve yargılama sonucunu bekleyen binlerce kişiye seslendi:

 

“Ey ahali! Cehennemi satın aldım, artık benimdir. Bundan sonra oraya kimseyi almayacağım. Cehennemden korkmayın!”

 

Almanya'nın aydınlanma çağı günümüzden 497 yıl önce, 1520'li yıllarda, böyle akıllıca yaratılan ilginç bir olayla başlamış oldu. Papalık, dine karşı bulduğu davranışlar nedeniyle Martin Luther'i aforoz etti ama ilerici fikirlerinin hızla yayılmasını önleyemedi.

 

Kıssadan hisse: “ Bir insanın ahlaki davranışları anlayışına, eğitimine ve sosyal bağlarına dayanmalıdır.   Dini dayatmalara gerek yoktur.   Ölümden sonra cehennemle ceza korkusu ve cennetle ödül iştahı ile hareket eden kişi dini bütün değil, zavallı bir cahildir!”    (A. Einstein).

 

                                                                                           Erdal Akalın (17.12.2017)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir