15 Aralık 2017 Cuma 22:37:53
» Erdal Akalın: Seçim Kervanı Yola Çıktı!..

Erdal Akalın: Seçim Kervanı Yola Çıktı!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Erdal Akalın: Seçim Kervanı Yola Çıktı!..
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Siyaset - 17 Kasım 2017, Cuma 15:25:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

Tarihi henüz kesinlik kazanmamış olsa bile, eskinin tabiri ile ‘seçim sath-ı mailine girildiği’ anlaşılıyor.  Bilinen seçim tarihi 2019 yılı içerisinde olarak kayıtlara geçmiş olsa da halen bir erken ve baskın seçim olasılığı bazı kaynaklar tarafından söz konusu edilmektedir.

 

Sayın Devlet Bahçeli’nin son demeçleri ise seçim kervanının yola çıktığına işaret etse gerektir.   Öncelikle Devlet Bey’in seçim barajı konusundaki yorumu dikkate değer niteliktedir.   Sayın Bahçeli; “Yüzde on olan seçim barajının yüksek olduğunu” söyleyerek çakmağı çakmıştır.   Muhalefet kanadından yükselen sesler, MHP’nin İYİ Parti’nin kurulması sonrası seçim barajının altında kalabileceği kuşkusu ile Devlet Bahçeli’nin bu yaklaşımı sergilediğini söylemekte olması da şüphesiz haksız sayılamaz.

 

AKP dışındaki partilerin sözcüleri de seçim barajının indirilmesinden ve hatta olmamasından yana dem vurmaktadırlar.  Haksız sayılmazlar, zira 1980 sonrası siyaseten istikrarı korumak amacı ile konulmuş olan seçim barajının bu düzeyi, tüm demokratik ülkelere göre de yüksektir.  Hatta seçime giren tüm partilere verilen oyların bir şekilde Meclis’te temsil edilmesi arzu edilirken, yüzde on düzeyinde bırakılacak baraj, seçimin adil olarak tüm oyları yansıtması ilkesini sakatlamaktadır.

 

Belli olmuştur ki, bu konu partilerce masaya yatırılarak bir noktada fikir birliği sağlanacak ve Seçim Kanunu’nun ilgili maddesindeki bir değişimle yeniden şekillenecektir. 

 

Seçim kervanının yola çıktığının en somut göstergesi de parti sözcülerinin ‘seçim ittifakı’ konulu söylemleri olmuştur.  Üstelik Devlet Bahçeli, AKP ile işbirliği yapacaklarını seçim ittifakı kavramının ötesine taşımıştır.  Tabii ki bu söylem, AKP partisi adına sözcülükle görevli Mahir Ünal tarafından yumuşatılarak geçiştirilmiş olsa da, artık AKP ve MHP birlikteliği aleniyet kazanmıştır.  Kulis bilgileri, BBP ile AKP arasındaki yakınlığa dikkati çekerken, Sayın Temel Karamollaoğlu’nun başkanlığı ile ivme kazanmış olan Saadet Partisi’nin önünün kesilmesi için Fatih Erbakan’ın AKP tarafından teşvik edilmesinin bu ilginç yaklaşımı da bizlere yaklaşan seçimi iyice deklare etmektedir.  Burada ki tek püf noktası ise MHP ile neredeyse bütünleşmek noktasında yakınlaşan AKP’nin doğu ve güneydoğu yöresindeki oy desteğinin azalabileceği noktasında tereddütlerin ortaya çıkmasına ilişkin kuşkudur.

 

Gerek CHP ve gerekse İYİ Parti, bir ittifak yapmak konusunda halen sessiz kalmışlardır.  HDP ise herhangi bir ittifakı düşünmediğini ifade etmiştir.   

 

İttifaklar konusunda en ilginç söylemi ise AKP’nin sivri dilli milletvekili Metin Külünk yapmıştır; “Seçimler vatanseverlerin ittifakları ile vatansızların ittifakını karşı karşıya getirecektir!”.   Biz ise bu söyleme; “tek adamlığı tercih edenler ile parlamenter demokrasiyi benimseyenlerin karşı karşıya gelmesidir” diyerek başka bir yorum getiriyoruz.

 

 

Söz seçimden açılınca, güncel konu gene seçim sistemi konusunda ortaya atılan bazı yorumlara kadar uzanmaktadır.  Bu konudaki rivayetler muhteliftir.  Göreceğiz!

 

Seçim söyleminin en can alıcı noktası ise 2019 seçimi ile tercih edilecek yeni cumhurbaşkanının adı üzerinde düğümlenmektedir.  Halen adı ilan edilmiş iki siyasetçi vardır.  İlki AKP Genel Başkanı olan Sayın Tayyip Erdoğan’dır ki, zaten konu bu isim üzerinde yoğunlaşmaktadır.  İkinci isim ise İYİ Parti Genel Başkanı olan Sayın Meral Akşener’dir ki, Koray Aydın bu adayı resmen açıklamıştır.

 

CHP’nin adayı ise henüz bilinmemektedir.  Bazı isimler kulislere sızmış veya sızdırılmış olarak bilinmezliğini korumaktadır.  Bir zaman içerisinde bu partinin adayı da belirginleşecek ve bizler de kendimizce yorumlamak şansını bulacağız.

 

HDP ise bir aday göstermek konusunda sessizliğini muhafaza etmektedir.  Belki de TBMM Başkanlığı seçimi sırasındaki adayının konumunu gözden geçirerek bir isim üzerinde karar kılabilirler.   Özetle biraz daha beklememiz gerektiği anlaşılmaktadır.

 

AK-ŞAKA olarak, 2019 yılı olarak bilinen seçimlerin öne alınabileceği konusunda kişisel beklentilerimin varlığından söz ederek yazımı sonlandırmak istiyorum.  Erken ve baskın bir seçim için hem partiler ve hem de biz seçmenler zihnen hazır olmalıyız diye düşünüyorum!..

 

Kıssadan hisse: “En önemlisi, dünyanın neresinde olursa olsun, her haksızlığı kendinize yapılmış gibi hissetmek kabiliyetinizi koruyabilmenizdir.   Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir!”   (Che Guevera).

 

                                                                                  Erdal Akalın (17.11.2017) 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir