15 Eylül 2019 Pazar 22:00:11
» Susmuyoruz; Gazeteci, yazar Barış Yarkadaş: YSK’nın kararı AYM ve AİHM’e taşınıyor....

Susmuyoruz; Gazeteci, yazar Barış Yarkadaş: YSK’nın kararı AYM ve AİHM’e taşınıyor....

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Susmuyoruz; Gazeteci, yazar Barış Yarkadaş: YSK’nın kararı AYM ve AİHM’e taşınıyor....
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 22 Haziran 2019, Cumartesi 14:48:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yarkadaş: “YSK’nın tamamen siyasi baskı sonucu aldığı karar, anayasaya aykırıdır ve yurttaşların hakkı ihlal edilmiştir. Kararı önce AYM’ye, sonuç alamazsam AİHM’e taşıyacağım.”

 

Gazeteci, yazar Barış Yarkadaş, YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi kararının anayasaya aykırı olduğunu ve YSK’nın iptal için herhangi bir gerekçe sunamadığını belirtti. Yurttaşların yönetime katılma hakkının ihlal edildiğini belirten Yarkadaş, “Bu kararı bireysel başvuru hakkımı kullanarak AYM’ye götüreceğim. Anayasanın 90. Maddesi bana bu hakkı tanıyor” dedi.

 

HABER GLOBAL TV Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş’ın sunduğu Eşit Ağırlık adlı programa katılan Barış Yarkadaş, YSK’nın seçim iptal kararının hukuki değil, siyasi olduğunu belirtti. YSK’nın AKP ile MHP’nin isteği doğrultusunda karar verdiğini belirten Yarkadaş, “12 sayfalık gerekçe metninde, tek bir gerekçe bile yok. Bunun adı ‘gerekçesiz Karar’dır” ifadesini kullandı.

 

Anayasa’nın 141. Maddesinin, yargı kararlarının ‘’gerekçe ile açıklanması” zorunluluğuna işaret ettiğini belirten Yarkadaş, “YSK, hem gerekçe açıklayamamış, hem de seçimi iptal ederek, yurttaşların seçime ve yönetime katılma hakkını gasp etmiştir. Verilen karar, yasalara ve dolayısıyla anayasaya aykırı olduğu için Anayasa’nın 90. Maddesinden feyz alarak AYM’ye başvuracağım” dedi. AYM’den sonuç alamadığı takdirde kararı AİHM’e taşıyacağını belirten Yarkadaş, “YSK’nın kararları kesindir hükmünün doğru olmadığı”nı belirtti. YSK’nın tamamen keyfi bir karar aldığına da vurgu yapan Yarkadaş, “Bu tür keyfi kararlarının denetiminin AYM ya da AİHM yoluyla yapılabilmesi gerektiği”ni de sözlerine ekledi.

 

YSK’nın kendisini kanun koyucu yerine ikame ettiğini de belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerekçesiz Karar,  Anayasa 141’de yer alan ‘gerekçe şartı’nı yerine getirmiyor. YSK seçimi neden iptal ettiğine dair hiçbir açıklama yapamıyor. Ve üstelik YSK, sorulara da cevap veremiyor. Örneğin, soruların bazıları şunlar:

1- Hangi sandık kurulları ve nasıl yasaya aykırı olarak oluşturuldu?

2- Yasaya aykırı oluşturulan sandıklar sonuçları nasıl etkiledi?

3- Aynı zarftan çıkan 4 oyun üçü geçerli, biri nasıl geçersiz oluyor?

4- Mazbata iptali hangi yasaya göre gerçekleşti?

5- Yeni seçim için 23 Haziran tarihi neye göre belirlendi?

6- Bugüne kadar hangi sandıklar ve kimler için suç duyurusunda bulunuldu?

7- YSK’nın yedek üyeleri neden oy kullandı?”

 YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını da yasaya aykırı bir biçimde iptal ettiğini belirten Yarkadaş, “İmamoğlu’nun seçilme yeterliliği olduğu halde, keyfi bir kararla mazbatası iptal edildi. Seçimin yenilenmesi, mazbata iptalini gerektirmez. Seçimin iptali de mazbatanın İmamoğlu’nun elinden alınması da tamemen keyfi kararlardır” tepkisini gösterdi. 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir