18 Ekim 2019 Cuma 22:56:30
» "Gazeteciler adliyede mesai yapıyor" EYLÜL AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

"Gazeteciler adliyede mesai yapıyor" EYLÜL AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 02 Ekim 2019, Çarşamba 11:32:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Gazeteciler adliyede mesai yapıyor"
 
Yarkadaş: "Gazeteciler, günlerini çalıştıkları binalar yerine adliyelerde geçiriyor."
 
Barış Yarkadaş, gazetecilere yönelik baskının Eylül ayında daha da arttığını dile getirdi. 
 
Her ay düzenli olarak medyada yaşanan hak ihlallerini rapor haline getiren Yarkadaş, Eylül ayına ilişkin verileri de ayrıntılı olarak paylaştı. Yarkadaş raporunu beraat ederek tahliye olan CUMHURİYET yazarları ile Ekim ayının sonunda yargılanacak olan SÖZCÜ çalışanları ve cezaevindeki tüm gazetecilere ithaf etti.
 
"YENİ PAKET DE SORUNLARI ÇÖZMEYECEK"
 
Cezaevinde 134 gazetecinin olduğunu da hatırlatan Yarkadaş, "Yeni Yargı Reformu Paketi'nin de bu sorunu çözemeyeceği anlaşıldı. 2019 yılının son aylarında bile hala 'haber yazmak, tweet atmak suç olmayacak' deniliyor. İktidarın açtığı bu tartışma bile, gazetecilerin yazdıkları haberlerden dolayı tutuklu olduğunu gösteriyor" dedi. 
 
"GAZETECİLERİ BERAAT ETTİRİN"
 
Yarkadaş, başta SÖZCÜ yazarları olmak üzere, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılanan tutuklu - tutuksuz tüm meslektaşlarının beraat ettirilmesini istedi. 
 
GAZETECİLER YİNE ADLİYEDE
 
Yarkadaş, Eylül ayında yaşanan hak ihlallerini ise şöyle sıraladı:
 
46 gazeteci hakim karşısına çıktı, 
1 gazeteci gözaltına alındı, 10 gazeteci 29 yıl hapis cezası aldı.
 
2 kitap ile 1 sanatçının konseri yasaklandı, 1 gazeteciye dava açıldı, 2 gazeteci ifade verdi.
 
1 gazeteci saldırıya uğradı, 1 gazeteye tazminat davası açıldı, 3 haber erişime engellendi.
 
1 gazeteciye tazminat davası açıldı, 1 gazeteciye 41 bin lira para cezası verildi. 1 cezaevinde 8 TV kanalına sansür getirildi
 
1 TV kanalına 5 kez yayın durdurma cezası verildi. 1 gazeteciye kitap okuma cezası verildi, 1 gazeteci baskılar yüzünden yurt dışına çıktı.
 
1 engelli gazeteci cezaevine teslim oldu, 1 gazete mitinge alınmadı. 2 gazete ve 1 TV kanalının muhabirleri Adli Yıl Açılış Töreni'ne sokulmadı."
 

 

EYLÜL AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

 

1 Eylül 2019: 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Antalya Muratpaşa'da düzenlenen mitingde polis, Evrensel Gazetesini alana almadı. Gerekçe olarak "Kayyum gaflet ve dalalettir" haberi gösterildi.

 

3 Eylül 2019:  ETHA muhabirleri İsminaz Temel ve Havva Cuştan yargılandığı dava ertelendi.

 

3 Eylül 2019: Cumhuriyet ve Ulusal Kanal muhabirleri adlî yıl açılış törenine alınmadı.

 

4 Eylül 2019: Sözcü gazetesi yöneticileri, çalışanları ve yazarlarının “Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılanmasına devam edildi.

 

5 Eylül 2019: Foto muhabiri Çağdaş Erdoğan‘ın “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın karar duruşması İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma sonunda hükmünü açıklayan heyet, savcının mütalaası yönünde Erdoğan’ın “örgüt üyeliği” suçundan beraatine, “zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçundan ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

 

5 Eylül 2019: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (Dihaber) muhabiri Selman Keleş ve gazeteci Arif Aslan’ın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandıkları davanın altıncı duruşması  Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

9 EYLÜL 2019: JinNews muhabiri Melike Aydın’a ‘örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

 

10 Eylül 2019: Mezopotamya Ajansı muhabiri Barış Polat, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi dağıtımcılığı yaptığı dönemde hakkında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla açılan davanın duruşması Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

 

10 Eylül 2019: Kaleme aldığı bir yazı nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada yazar Fikret Başkaya hakkında hapis cezası istendi. Fikret Başkaya hakkında açılan davanın ikinci duruşması Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

 

10 Eylül 2019: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem’de nöbetçi yayın yönetmenliği yapan Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur-Fincancı’nın yargılandığı davada savcı 17 Temmuz'da verilen beraat kararını temyiz etti.

 

 

10 Eylül 2019: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10 çalışanı Kemal Demir ve Kemal Karagöz’ün yargılandığı davanın üçüncü duruşması İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Tutuksuz yargılanan Demir ve Karagöz’ün katılmadığı duruşmada avukatlar hazır bulundu.

 

11 Eylül 2019:  Yüzde 93 engelli olmasına rağmen 6 ayı aşkın bir süre tutuklu kalan gazeteci Metin Duran, Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “Cezaevinde kalamaz” raporunun süresi dolduğu gerekçesiyle yeniden cezaevine konuldu. Avukatlarının itirazı üzerine Duran, Mardin Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

 

11 Eylül 2019: Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili süreci başından beri takip eden ve duyurulmasını sağlayan Metin Cihan, konuyla ilgili gördüğü baskılar yüzünden yurt dışına çıkmak zorunda kaldığını açıkladı.

 

11 Eylül 2019: Evrensel gazetesi yazarı Yusuf Karataş’ın “örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

 

12 Eylül 2019: Evrensel’in eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek’e “tekzip yayınlamama” ve “hakaret” iddiasıyla açılan davada karar çıktı. Şimşek’e “tekzip” suçlamasından 41 bin TL para cezası verilirken, “hakaret”ten ise beraatine karar verildi.

 

12 Eylül 2019: MLSA Eşdirektörü avukat Veysel Ok ve gazeteci Cihan Acar’ın yargılandığı davada karar çıktı. Ok ve Acar’a 5’er ay hapis cezası verildi.

 

12 Eylül 2019: Kamuoyuna “akrostişli savunma” olarak yansıyan dava kapsamında yargılanan BirGün yazarı Barış İnce’ye 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

 

12 Eylül 2019: Gazeteci Oktay Candemir'e Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava açıldı. Candemir ifade verdi.

 

12 Eylül 2019: Gazeteci Hüsnü Mahalli'ye "Türkiye Cumhuriyetini aşağılama" suçlamasıyla 5 ay hapis cezası verildi.

 

12 Eylül 2019: Gazeteci Uğur Dündar’a AKP’li Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada verilen 11 ay 20 günlük hapis cezası, kitap okuma yaptırımına çevrildi. Bu kapsamda Dündar, mahkum olduğu cezanın yarısı kadar (5 ay 25 gün) süreyle haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde “şerefe karşı suçlar” ile ilgili makale, tez ve kitap okuyacak.

 

13 Eylül 2019: Rasim Ozan Kütahyalı’ya, Boşnaklara hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 10 ay hapis cezası verildi, ceza ertelenmedi.

 

14 Eylül 2019: Sol.org.tr’nin Ethem Sancak haberine erişim engeli getirildi.

 

 

15 Eylül 2019: Gazeteci Dilfiraz Değerli gözaltına alındı.

 

17 Eylül 2019: Taraf gazetesi eski muhabiri Hüseyin Özkaya, ‘FETÖ’ye üye olmak suçlamasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yargılanan Özkaya'ya, 7,5 yıl hapis cezası verdi.

 

 

17 Eylül 2019: Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, ‘Erdoğan, ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?’ başlıklı köşe yazısı nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasından yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında hakim karşısına çıktı.

 

18 Eylül 2019: Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı silahlı saldırıya uğradı.

 

19 Eylül 2019: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, diplomasını yeniden tartışmaya açan yazar Ergun Poyraz'a 100 bin TL'lik tazminat davası açtı.

 

 

20 Eylül 2019: Bloomberg Türkiye muhabirleri Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya,  iktisatçı yazar Mustafa Sönmez, gazeteciler Sedef Kabaş ve Merdan Yanardağ’ın 2018 yılının Ağustos ayında yayımlanan bir haber nedeniyle 36 kişiyle birlikte “Sermaye Piyasası Kanununa muhalefet” suçundan yargılandıkları davanın görülmesine 20 Eylül 2019 tarihinde İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

 

20 Eylül 2019: Kars Sulh Ceza Hakimliği, Avesta Yayınları'ndan 2002'de çıkan "Meleklerin Küllerinden Günahkar Bir Irkın Yasaklanmış Mirası", ‘Toprağın Şarkısı isimli iki kitabı yasakladı.

 

 

20 Eylül 2019: Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü gazeteci Cem Şimşek’in “erişim engeli kararını yerine getirmemek” suçlamasıyla yargılandığı davanın üçüncü ve karar duruşması İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma sonunda mahkeme, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Şimşek’in hakkındaki suçlamadan beraatine hükmetti.

 

20 Eylül 2019: Sabahat Akkiraz'ın 22 Eylül'de Ankara Vedat Dalokay Parkı'nda vereceği konser, Ankara Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklandı.

 

21 Eylül 2019: Sol Haber’in 2 Temmuz günü Şamuna Haber Ajansı TRT muhabiri Ubeydo Hitto’nun  medya ödülü aldığı haberine getirilen erişim engeli kararının haberine erişim engeli getirildi.

 

23 Eylül 2019: HSK, Kıvanç Tatlıtuğ’la fotoğraf paylaşan hakim hakkında soruşturma başlattıktan sonra bu konu hakkındaki haberlere erişim engelleme kararı verilmeye başlandı.

 

 

24 Eylül 2019: 3 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan ve günden güne sağlık durumu kötüye giden gazeteci Ziya Ataman’a, yargılandığı davada “örgüt üyeliği” iddiasıyla 14 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, Ataman’ın tutukluluk halinin devamına da hükmetti.

 

24 Eylül 2019: Gazeteci Kibriye Evren’in mesleki faaliyetleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla 20 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın 7’nci duruşması bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

 

24 Eylül 2019: Bakan Berat Albayrak’ın RedHack tarafından sızdırılan e-maillerini haberleştirdikleri için yargılanan 6 gazetecinin davasına bugün İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

 

24 Eylül 2019: Gazeteci  Özer Akdemir ifade verdi.

 

24 Eylül 2019: RTÜK, şifreli yayın yapan FoxLife kanalına 9-1-1 adlı dizide iki kadının öpüştüğü sahne nedeniyle beş kez yayın durdurma cezası verdi.

 

 

25 Eylül 2019:  Gazeteci Kenan Kırkaya hakkında 4 yıl önce sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası”ndan dava açıldı.

 

25 Eylül 2019: Türkiye'de alkollü içeceklerin Twitter hesaplarını takip etmek engellendi

 

25 Eylül 2019: Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki tutukluların, Hevi, Yaşam, Yol, Cem, Halk, Damla, TELE-1 ve K-24 televizyonlarını izleme talebi reddedildi. İnfaz Hakimliği, “8 kanalın örgütlere yönelik yayın yaptığını” öne sürdü.

 

26 Eylül 2019: Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak, “AKP’ye kim oy kaybettirdi?” başlıklı yazı nedeniyle Evrensel’e 200 bin TL’lik tazminat davası açtı.

 

26 Eylül 2019: Sağlık Bakanlığının kamuoyuna duyurmadığı kanser raporunu kamuoyuna açıkladığı için yargılanan Gıda Mühendisi Bülent Şık'ın davasında karar duruşması görüldü. Yasaklanan bilgileri temin etmek ve açıklamak suçlamalarından beraat eden Bülent Şık, göreve ilişkin bilgilerin açıklanması suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir