6 Ağustos 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Gazetecilere 'bayram' yok: Her gün 2 gazeteci hakim karşısına çıktı
ABDÜLHAMİTÇİ ÇAĞDIŞI KAFA İLE OLMAZ!
Ülkede yaşanan sorunlara dair artık susmadılar.... Ve de
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
41
Hayır
936
Çekimser
8
Fikrim yok
7

Toplam Oy:992

» Gazetecilere 'bayram' yok: Her gün 2 gazeteci hakim karşısına çıktı

Gazetecilere 'bayram' yok: Her gün 2 gazeteci hakim karşısına çıktı

Paylas
Gazetecilere 'bayram' yok: Her gün 2 gazeteci hakim karşısına çıktı
Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu
Siyaset - 31 Temmuz 2020, Cuma 22:45:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazetecilere 'bayram' yok: Her gün 2 gazeteci hakim karşısına çıktı

 

Barış Yarkadaş, "Gazeteciler, bu bayrama da buruk girdi. Çünkü onlarca meslektaşları cezaevinde" dedi.

 

Barış Yarkadaş, Kurban Bayramı'nın kutlandığı şu günlerde, gazetecilerin bu coşku ve mutluluğu yaşayamadığını söyledi.

 

Her ay düzenli olarak yayımladığı "Medyada Hak İhlalleri Raporu''nun Temmuz ayı verilerini kamuoyu ile paylaşan Barış Yarkadaş, raporunu bayramda da çalışmak zorunda olan meslektaşlarına ithaf etti. 

 

HER GÜN İKİ GAZETECİ YARGILANDI

 

Gazetecilere yönelik baskıların Temmuz ayında da sistematik bir biçimde sürdüğünü belirten Yarkadaş, "Temmuz'da ortalama her gün iki gazeteci yargı karşısına çıktı" ifadesini kullandı.

 

TEMMUZ'DA NELER OLDU?

 

Yarkadaş, Temmuz ayında yaşanan hak ihlallerini ise şöyle özetledi: 

 

"2020 yılının Temmuz ayında, 60 gazeteci hakim karşısına çıktı, 1 gazeteci gözaltına alındı.

 

2 televizyon kanalına 5 gün yayın durdurma cezası verildi.

 

2 gazeteciye soruşturma açıldı.

 

1 gazete cezaevine alınmadı.

 

1 gazeteye 5 günlük ilan kesme cezası verildi.

 

1 gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 

2 sanatçıya hapis istemiyle dava açıldı.

 

1 gazeteci silahlı saldırıya uğradı.

 

1 gazeteciye 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası verildi.

 

1 gazeteye tazminat davası açıldı.

 

2 gazeteci bir grubun saldırısına uğradı.

 

1 tutuklu gazeteci 5,5 saat hastane nezaretinde bekletildi.

 

TEMMUZ AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

1 Temmuz 2020:  RTÜK, Halk TV ile TELE 1’e 5’er gün yayın durdurma cezası verdi.

1 Temmuz 2020: Gaziantep L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Evrensel’in “ilan hakkı bulunmayan gazeteler” kapsamında olduğunu iddia ederek ceza infaz kurumuna alınmamasına karar verdi.

2 Temmuz 2020:  T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek” iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

2 Temmuz 2020:  “Rehine diplomasisi çökerken” başlıklı haber nedeniyle yargılanan Cumhuriyet gazetesi muhabirleri Alican Uludağ ve Duygu Güvenç’in duruşması görüldü.

2 Temmuz 2020: 46 gazetecinin yargılandığı “KCK Basın” davasının 19’uncu duruşması İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

2 Temmuz 2020: MA Muhabiri Berivan Altan hakkında ‘terör örgütü üyesi olma’ iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü.

3 Temmuz 2020: Meclis önünde baro başkanlarının eylemini takip eden Artı TV Ankara temsilcisi gazeteci Sibel Hürtaş gözaltına alındı.

4 Temmuz 2020:  Basın İlan Kurumu, 16 Nisan’daki sayısında yer alan “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber gerekçesiyle Evrensel gazetesine 5 günlük ilan kesme cezası verdi.

4 Temmuz 2020: TBMM Başkanlığı, Yılmaz Özdil hakkında "TBMM'yi alenen aşağılama" ile "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" iddialarından soruşturma başlatılması talebiyle suç duyurusunda bulundu.

 

6 Temmuz 2020: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhuriyet gazetesine Kuzguncuk'taki evini konu alan "Boğaz'da kaçak var " başlıklı haber nedeniyle 250 bin TL'lik tazminat davası açtı.

 

6 Temmuz 2020: Evrensel gazetesi Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek’e “Alman karikatüristler Erdoğan’ı fena çizdi” başlıklı haber nedeniyle “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret edildiği” iddiasıyla Bakırköy 27. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın 2. duruşması görüldü.

7 Temmuz 2020: Mezopotamya Haber Ajansı Muhabiri Ruken Demir hakkında, yaptığı haberler gerekçe gösterilerek açılan davanın duruşması görüldü.

 

7 Temmuz 2020: Sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçlamasıyla 4'er yıl 8'er aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

 

9 Temmuz 2020: Cumhuriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın yargılandığı MİT TIR’ları davası mütalaa için süre verilerek ertelendi.

 

9 Temmuz 2020: Kapatılan aktifhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Yetkin Yıldız’ın AKP Bursa Milletvekili Efkan Ala’ya yönelik “hakaret” ve “iftira” suçlamalarıyla yargılandığı dava görüldü.

 

 

13 Temmuz 2020: Gazeteci Murat Ağırel, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinde 5,5 saat hastane nezaretinde bekletildiğini belirtti.

 

14 Temmuz 2020: Artı Gerçek yazarlarından gazeteci Nurcan Kaya hakkında ‘örgüt propagandası’ndan soruşturma açıldı.

14 Temmuz 2020: Gazeteciler Mehmet Y. Yılmaz, Meşale Tolu, Hakan Aygün ve Kibriye Evren hakkında açılan davaların duruşması görüldü.

 

14 Temmuz 2020: Gazeteci Can Özçelik'e Sözcü Gazetesi'nde yayımlanan 'FETÖ borsası' haberi nedeniyle soruşturma açıldı.

14 Temmuz 2020: Jin News muhabiri Kibriye Evren'in "örgüt propagandası yapmak" ve "örgüt üyesi olmak" suçlamalarıyla yargılandığı davanın duruşması gerçekleşti.

14 Temmuz 2020: Van’da 7 Nisan 2018 tarihinde tutuklanan ve 8 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan eski Dicle Haber Ajansı (DİHA) Van muhabiri gazeteci  Mehmet Dursun hakkında 2014 yılında haber kaynakları ile yaptığı telefon görüşmeleri gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın yedinci duruşması görüldü.

 

16 Temmuz 2020: Gazeteci Gökhan Balcı, bugün sabah saatlerinde İstanbul'un Çekmeköy İlçesi'ndeki evinden çıkarken silahlı saldırıya uğradı.

16 Temmuz 2020:  Gazeteci Deniz Yücel “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasından beraat ederken, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca Yücel hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve TCK 301’den suç duyurusunda bulunuldu.

17 Temmuz 2020:  Mezopotamya Ajansı muhabiri Ayşe Sürme ile Jinnews muhabiri Öznur Değer, haber çekimi yapmaya çalıştığı sırada bir grubun saldırısı sonucu darp edildi.

21 Temmuz 2020: Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 2019’un Aralık ayında gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Patnos L Tipi Cezaevi’ne gönderilen gazeteci Aziz Oruç‘un “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı.

22 Temmuz 2020: Gazeteci Rojhat Doğru, 2 tutukluya bin TL para gönderdiği için “terör örgütü üyesi” suçlamasıyla hakkında 41 sayfalık iddianame hazırlandı.

 

24 Temmuz 2020: Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün başvurusuyla, evli olduğu erkeğin kardeşi tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra evli olduğu erkek tarafından öldürülen Fatma Altınmakas’a dair haber ve içeriklere erişim engeli getirildi.

24 Temmuz 2020: Sözcü gazetesi, T24, Odatv ve Toplumsal Haber’de yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında dört habere “kişilik haklarının ihlâl edildiği” gerekçesiyle Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

25 Temmuz 2020: Sendika.org alan adı üzerindeki erişim engeli, Mart ayındaki Anayasa Mahkemesi kararına rağmen devam ediyor. Konuya ilişkin bir açıklama yayımlayan sendika.org, AYM’nin hak ihlâli kararının üzerinden 136 gün geçtiğini belirtti.

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.