19 Eylül 2019 Perşembe 04:11:44
» Gizli Bilgiler ‘Milli Şifreleme Cihazı’ ile güya Korunacakmış

Gizli Bilgiler ‘Milli Şifreleme Cihazı’ ile güya Korunacakmış

Bakın; İnternet dünyasında hiçbir bilgi sonsuza kadar korunamaz. Bu bir aldatma söylevidir… Çünkü korumak için korunmak gerekir. Bir olgu internete giriyor ise, bu olguları korumayı yapan insan ise her zaman bir üstün insan çıkar ve bu bilgileri alabilir. Günümüzde şimdiki ortamda Tayyipistan yönetiminin ne kadar Milli olduğu tartışılırken milli kodlama yaparak şifrelerin korunacağı söylevi mantıklı gelmiyor bilgisayar mantığı kullanır. Ve bu mantık kişiye yönelik değildir. Kişisel mantık süreci ile kodlama yapılamaz… Bu arada TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) son yıllardaki bilimsel çalışmaları ve başına getirilen kişileri düşündükçe bu olguya inanmak gerçekten güç oluyor işte bu geçek mantıksal bir analizin önemli bir göstergesidir. Ama bu haber ilginç olduğunda size veriyoruz… Şöyle bir haber;
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Gizli Bilgiler ‘Milli Şifreleme Cihazı’ ile güya Korunacakmış
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Teknoloji - 15 Mart 2018, Perşembe 15:33:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Son yıllarda artan siber saldırılar, özellikle devletler için hassas bilgiler açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Türk bilim insanları, söz konusu tehditleri bertaraf etmek amacıyla kuantum temelli bir ‘milli şifreleme cihazı’ geliştirmek üzere ilk adımı attı.

 

Siber güvenlik pazarının yüzde 97'sinin yabancıların elinde olmasının ulusal güvenlikaçısından sakıncalı olduğunu düşünen Türkiye, son dönemdeki yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

 

Milli ve Yerli Teknolojiler Kullanılmalı

 

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ile TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), bilgi güvenliği için kullanılan teknolojilerin milli ve yerli olması gerektiğinden hareketle, Kırılması mümkün olmayan şifreleme yöntemleri üzerine çalışma başlattı.

 

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı’na konuşan İYTE Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Ateş, bilgi güvenliği için kullanacağımız teknolojiyi hiçbir ülkeden güvenerek satın alamayacağımızı söyleyerek, "Kuantum bilgisayar teknolojisinin kullanılabilir hale gelmesi klasik anlamda bildiğimiz şifreleme ve anahtar üretim metodları üzerinde yıkıcı bir etki yaparak bu sistemlerin tamamıyla değişmesini gerektirecektir. Bu anlamda bilgi güvenliği için kullanılan teknolojilerin milli ve yerli unsurlarla üretilmesi ulusal güvenlik için zorunlu hale gelmiştir" ifadelerini kullandı.

 

Tek Foton Seviyesinde Işık Kullanıldı

 

Şifreleme için kullanılan anahtar dağıtım metodlarına alternatif olarak tek foton seviyesinde ışık kullandıklarını belirten Ateş, şunları söyledi:

 

"Her bir ışık parçacığının polarizasyonunu tamamen rastgele bir şekilde değiştirebilmek için yine tek foton mertebesinde ışık kullanılarak geliştirilecek olan bir kuantum rastsal sayı üreteci kullanılacaktır. Özel bir ölçüm metoduyla bu aktarılmış fotonlar üzerinde bir anahtarı da oluşturup iki kullanıcı arasında dağıtmış olacağız. Laboratuvarımızda yaptığımız çalışma böyle bir kuantum anahtar dağıtım sistemi için gerekli olan verimli ışık kaynaklarının geliştirilmesi ve bir cihaza entegre edilerek güvenlik için gerekli olan anahtarların üretilmesini içeriyor"

 

Doç. Dr. Ateş, kuantum anahtar dağıtımı için gerekli ışık kaynağını laboratuvarda üretmeyi başardıklarını söyledi. Bu sayede anahtarların başkası tarafından tahmin edilebilmesi ya da ele geçirilerek kullanılmasının imkansız hale geldiğinin altına çizen Ateş, “Ayrıca üçüncü kişinin araya girmesini tespit etmemizi sağlayan bir teknoloji. Böylece gerektiğinde iletişim kesilebiliyor” dedi.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Teknoloji, Bilim Ve De Terör Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir