17 Ağustos 2019 Cumartesi 16:54:13
» "Gönülden Yaparsan Gönüller Kazanırsın"

"Gönülden Yaparsan Gönüller Kazanırsın"

Gürsel Tekin, AK Parti'nin yerel seçimlere yönelik "Gönülden Yaparsan Gönüller Kazanırsın" adlı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye personelinin kullanıldığı reklam filmini Meclis gündemine taşıdı. Tekin, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel ve araç gereçlerinin bir siyasi partinin reklam filminde kullanılmış olmasının mevzuata aykırı olduğu ve yasalara göre suç teşkil ettiği açıkken, AKP, İBB ve ilgili personel hangi güvenceye dayanarak hukuku çiğnemekte sakıncası görmemiştir" Sorusunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a 19.02.2019'da sormuştu...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 30 Mart 2019, Cumartesi 11:11:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

     Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 19.02.2019

    Saygılarımla.

                                                                      

                                                                                                                             Gürsel Tekin

                                                                                                                      İstanbul Milletvekili

 

 

31 Mart Yerel seçimleri yaklaşırken iktidar partisinin tartışmalı yeni bir reklam filmi ortaya çıktı. "Gönülden Yaparsan Gönüller Kazanırsın" adlı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye personelinin de kullanıldığı reklamda, kamu kaynaklarının ve kamu personelinin siyasi partiler ve adaylar lehine seçimlerde kullanılmasına ilişkin tüm kuralların ihlal edildiği görülmüştür.

Kanunlarımız çok açıktır. Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç ve gereç ile imkânlarını siyasi bir partinin veya adayın emrinde veya her hangi bir siyasi faaliyette çalıştırmaları, kullanmaları veya kullandırmaları yasaktır. Ayrıca, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 14. maddesinin 4. fıkrasına göre; “Kamu görevlileri, seçim kampanyalarında görev yaptığı kurumun kaynaklarını doğrudan veya dolaylı olarak kullanamaz ve kullandıramazlar”.

 

Bu bağlamda;

1-      A) Bahsi geçen reklam filminde oynayan kamu personeli, filmin ne amaçla çekildiği ve hangi amaçla kullanılacağı konusunda önceden bilgilendirilmiş midir?

B) Bahsi geçen reklam filminde, milletin kendisine emanet ettiği kamu kaynaklarını kullandıran İBB, filmin ne amaçla çekildiği ve hangi amaçla kullanılacağı konusunda önceden bilgilendirilmiş midir?

2-      Yukarıda A ve B bentlerinde yazılı bilgilendirmeler yapılmamışsa, İBB ve ilgili personel kandırılmış olmakta mıdır?

3-      Yukarıda yazılı bilgilendirme yapılmışsa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel ve araç gereçlerinin bir siyasi partinin reklam filminde kullanılmış olmasının mevzuata aykırı olduğu ve yasalara göre suç teşkil ettiği açıkken, AKP, İBB ve ilgili personel hangi güvenceye dayanarak hukuku çiğnemekte sakınca görmemiştir.

4-      Bu reklam filminin yapım ücreti kim tarafından karşılanmıştır?

5-      İBB’ne ve/veya personeline bu reklam filmi için herhangi bir ödeme yapılmış mıdır?

-Ödeme yapılmamış ise, İBB kaynak ve personelini bir siyasi partinin arka bahçesi ve malı gibi görenlerin bu zihniyetlerini dayandırdıkları yasal dayanak nedir?

-Ödeme yapılmamış ise bundan sonra yapılması düşünülmekte midir?

-Ödeme yapılmamış ise İBB tarafından kamunun/yetimin hakkı savunulacak ve alacak talebinde bulunulacak mıdır?

-Ödeme yapılmamış ise mülkiyeti herhangi bir partiye üye/oy veren/ iltisaklı olup olmadığına bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının tamamına ait olan Devlet/Kamu kaynaklarının seçim propagandası için bir siyasi parti emrine verilmesi hukuk kurallarına aykırılığı bir yana vicdani ve ahlaki midir? 

-Ödeme yapılmış ise hangi kanalla ne zaman ve ne tutarda yapılmıştır? 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Siyasi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir