17 Temmuz 2019 Çarşamba 08:39:04
» Gürsel Tekin'den 'Kara listedeki esnafa sicil affı müjdesi

Gürsel Tekin'den 'Kara listedeki esnafa sicil affı müjdesi

Gürsel Tekin , 2 milyon 500 bin esnafın sicili temizleyecek olan kanun teklifini Meclise sundu. Konuya ilişkin kanun teklifi...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Gürsel Tekin'den 'Kara listedeki esnafa sicil affı müjdesi
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Ekonomi - 19 Eylül 2018, Çarşamba 12:54:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Yaklaşık 2 milyon 500 bin esnafın sicili temizlenecek. Kara listede tek bir esnaf kalmayacak. Esnafın krediye erişiminin önündeki tüm engeller kalkacak.

 

Tekin, sicil affına ilişkin düzenlemeyi meclise sunduklarını belirterek, " Burada numaradan bir sicil affı çıksın istemiyoruz.  O veya bu nedenle sicili bozulmuş esnafa acilen sicil affı çıkarılmalıdır. En son 2017'de çıkarılan sicil affını, bırakın özel bankalar, devlet bankaları dahi uygulamadı. Bu durumda, vatandaşımız her geçen gün daha da mağdur oldu." değerlendirmesinde bulundu.

 

Gürsel Tekin, esnaf ve vatandaşın krediye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, " Ülkemizdeki ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşiyor. İflas, başkasına kefil olma, askerlik, işsiz kalma, evlilik gibi nedenlerle aldığı krediyi, kart taksitini ve çek borcunu ödeyemeyen milyonlarca asgari ücretli, emekli, esnaf ve işadamı nakit sorunu yaşıyor. Buna bağlı olarak milyonlarca kişinin de gecikmiş sorunlu kredi borcu bulunuyor. İcra dairelerinde bulunan 30 milyonu aşkın icra dosyasına bakıldığında, yarısından fazlasının bankalara, finansal kuruluşlara ve varlık yönetim şirketlerine ait olduğu görülüyor. Vatandaşın yaşadığı krizin azaltılabilmesi için en çok bugünlerde destek olmak gerekiyor. TBMM açılır açılmaz bankaların zorunlu uygulayacakları etkin bir sicil affı düzenlemesini hazırladıklarını belirten Tekin,  “nakit sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkârımıza yönelik, sıfır faizli uzun vadeli kredi verilmesi yönünde de çalışmalarımız var. Öncelikle bu teklifimizin yasalaşmasını, tüm siyasi partilerin destek olmasını bekliyoruz” dedi.

 

 

GENEL GEREKÇE

 

Ülkemizdeki ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşiyor. İflas, başkasına kefil olma, askerlik, işsiz kalma, evlilik gibi nedenlerle aldığı krediyi, kart taksitini ve çek borcunu ödeyemeyen milyonlarca asgari ücretli, emekli, esnaf ve işadamı nakit sorunu yaşıyor. Buna bağlı olarak milyonlarca kişinin de gecikmiş sorunlu kredi borcu bulunuyor. İcra dairelerinde bulunan 30 milyonu aşkın icra dosyasına bakıldığında, yarısından fazlasının bankalara, finansal kuruluşlara ve varlık yönetim şirketlerine ait olduğu biliniyor.

En son 2017 yılında Merkez Bankası'nın ‘Kara Listesi’ne girenler için hazırlanan Sicil Affı Yasası da kimseyi mutlu etmedi. Yasadan yararlanmak isteyen esnaf ve vatandaşlarımız, geçmiş dönemdeki tüm borçlarını temizlemelerine rağmen isimleri kara listede yer almaya devam etmiştir.

Söz konusu kanunun gereği olarak, Merkez Bankası’nca kayıtların silinmesinden sonra bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılmış bulunan kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde silinmiş kayıtlar dikkate alınmamıştır. TCMB tarafından silinen kayıtların bankalar tarafından da silinmesi hususunda kanunda bir zorunluluk olmamasından dolayı, esnafımızın kaderi bankaların iki dudağı arasına bırakılmıştır.

Yaşadığımız ve yaşamaya devam edeceğimiz ekonomik krizin etkilerini azaltmak ve esnafımızı korumak adına, bankaların “kara liste” gerekçesi göstermedikleri, etkin bir sicil affı düzenlemesi yapma zaruriye ti doğmuştur.

 

MADDE GEREKÇELERİ

 

Madde 1-  01.10.2018 tarihinden önce düzenlenmiş olup da; kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredinin ödemelerini aksatan firmaların, ticari faaliyette bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtlarının söz konusu borçların bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce ödenmiş veya bankaca yeniden yapılandırılmış olması kaydıyla, başka hiçbir şart aranmaksızın, bankalarca ve özel finans kurumlarınca yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer bankacılık işlemlerinde, dikkate alınmayarak bu durumdaki firmaların, kişi ve kredi müşterilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi ve ekonomiye katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Madde 2- Yürürlük maddesidir.

Madde 3- Yürütme maddesidir.

 

 

KARŞILIKSIZ ÇEK VE PROTESTOLU SENETLER İLE KREDİ VE KREDİ KARTLARI BORÇLARINA İLİŞKİN KAYITLARIN DİKKATE ALINMAMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1- Nakdi ve gayrı nakdi kredinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin, karşılıksız olan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları;

Söz konusu borçların, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde ödenmesi veya bankaca yeniden yapılandırılmasına müteakiben, Merkez Bankası ve bankalar ve kredi derecelendirme kuruluşları tarafından tutulan kayıtları silinecektir.

Kayıtların silinmesinden sonra, bankalar ve özel finans kurumlarınca yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer bankacılık işlemlerinde silinmiş kayıtlar dikkate alınmayacak. 

 

MADDE 2 –  Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

            

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Ekonomi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir