19 Mayıs 2019 Pazar 12:47:19
» H. Teoman Sancar: TÜKETİCİYİ SEVİNDİRECEK TEKLİF...

H. Teoman Sancar: TÜKETİCİYİ SEVİNDİRECEK TEKLİF...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
H. Teoman Sancar: TÜKETİCİYİ SEVİNDİRECEK TEKLİF...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Ekonomi - 03 Ağustos 2018, Cuma 13:05:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
...
 
Haksız alınan kart aidatların önüne geçecek teklif.
 
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu karar organında tüketici derneklerini temsil edecek bir kişinin bulunması için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verdi. 
 
 
Teoman Sancar tarafından verilen "Bankacılık Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nde, bankaların kredi kartlarından 'kart aidatı' veya 'yıllık ücret', mevduat hesaplarından ise 'hesap işletim ücreti' gibi adlar altında ücretler almaya devam ettiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:
 
 
"Bankalar müşterilerinden, Tüketici Hakem Heyetleri ve mahkemelerin, 'alınan ücretlerin haksız olduğu ve iade edilmesi gerektiği yönünde vermiş olduğu binlerce karara rağmen' değişik isimler adı altında (aidat, hesap işletim ücreti, yıllık kart masrafı) ücret almaya devam etmektedir. Hesaplarına itiraz etmeyen vatandaşlardan bu ücretlerin alınmaya devam edildiği, itiraz edip parasını geri alanlardan ise sonraki yıllarda yine aynı kesintinin yapıldığı bilinmektedir."
 
 
TÜKETİCİNİN HAKKI KORUNSUN
 
 
Bankaların bu yolla, milyarlarca lira haksız kazanç sağladığını ifade eden  Teoman Sancar, "Anayasa'da gerek Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da gerekse de Banka ve Kredi Kartları Kanunu'nda banka müşterilerini koruyucu hükümler mevcuttur. Fakat, bankalar müşterileriyle yaptıkları sözleşmelere, Türk Ticaret Kanunu'ndaki bazı ifadelere ve en önemlisi kanunlarda açık bir yasak olmamasına dayanarak, müşteriye herhangi bir bilgilendirmede bulunmadan "hesap işletim ücreti, üyelik ücreti" kredi kartı aidatı gibi kesintiler yapmaktadır" ifadesini kullandı. 
 
 
 
"MİLYARLARCA HAKSIZ KAZANÇ"
 
 
Anayasa ve kanunların iyi niyetli bir şekilde uygulandığında, vatandaşlarımızın cebinden haksız şekilde çıkan milyarların bankalara aktarılmayacağını kaydeden Sancar sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
"Tüketici Hakem Heyetleri, yapılan başvurular sonucunda "Kredi Kartı Ücreti" adı altında yapılan kesintilerin müşteriye iade edilmesine hükmetmekte. Bankaların çağrı merkezi görevlileri, kendilerini arayarak kredi kartı hesap ekstrelerine yansıtılan ücretlere itiraz eden müşterilere, 'her ay için belli bir oranda harcama yapma taahhüdü'nde bulunurlarsa bu ücretin iptal edileceğini belirterek adeta pazarlık yapmaktadır. Bu durum söz konusu ücretlerin alınmasının yasanın emri olmadığını da gösteren açık bir kanıttır zaten.
 
 
Nitekim kimi bankaların öğrenci bursları için açılan hesaplardan bile "hesap işletim ücreti" kesintisi yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu ücretlerin haksızlığı da yine Tüketici Hakem Heyetleri ve Mahkeme kararlarıyla belirlenmiş ve kesintilerin iadesi yönünde kararlar verilmiştir.
 
 
Kanun teklifimizle, tüketici derneklerini temsil edecek bir üyenin (dernekler tarafından aday gösterilen 3 kişi arasından) Cumhurbaşkanı'nca atanması hedeflenmiştir. Böylece tüketici dernekleri uygulamalarda görüş bildirme ve alınan kararlarda etkin bir duruma gelmiş olacaktır. Teklifimizle haksız ücretler nedeniyle yoksulluğu her geçen gün katlanarak artan halkımızın korunmasını amaçlıyoruz."
 
 
H. Teoman Sancar


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Savaş ve Savaş Ekonomisi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir