22 Ocak 2020 Çarşamba 11:21:18
» Habip Hamza ERDEM: KAVRAMLAR GÖÇÜ (XV)

Habip Hamza ERDEM: KAVRAMLAR GÖÇÜ (XV)

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Habip Hamza ERDEM: KAVRAMLAR GÖÇÜ (XV)
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 12 Ocak 2020, Pazar 20:21:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Evrim ve Devrim

'Modern Devlet'in kökenlerine ilişkin çok şey söylenmiş olabilir.

Ancak geçen sayıda Kameralist düşünce akımını ele alırken, Fransa'daKolbertizm gibi, bir anlamda Alman Modern Devleti'nin 'kökenleri'ne inmiş olabiliriz.

Madem öyle, o zaman Fransız Aydınlanma'sına karşılık gelen ve XVIIInci yüzyıl boyunca (1720-1785) süren Alman aydınlanmasına (Aufklärung) biraz daha yakından bakabiliriz.

 O arada, İngiliz ekonomi politiğinin nasıl Alman Kameralizmini yıkarak, Stein-Hardenberg Reformaları'nın yapılmasına yol açacağına da bakarız.

Her ne kadar bu reformların yapılmasında Napolyon Bonapart'ın Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu'nun dağılmasına yol açan askerî zaferlerinin payı varsa da, gelişen sanayi kapitalizminin de payı olacaktır.

Böylece bir sacayağının ortaya çıktığı görülebilir : a-genel olarak düşünce ve o arada 'bilim'deki gelişmeler, b- maddî yaşamın gerekleri, yani 'ekonomi'deki gelişmeler ve – Devlet'in hukuksal ve idarî olarak yeniden yapılanması gereği.

            Berlin Üniversitesi'ni kuran, Prusyalı Wilhelm von Humboldt (1767-1835), benzer bir biçimde ordu/bilim/anayasa üçlemesi diyecektir.

            Oniki yıl sürecek olan Stein-Hardenberg Reformaları (1807-1819), öncelikle Alman Aydınlanmasının (Aufklärung) aşılması ve 'Düşünce'de reform olarak görülebilir.

            Yüzyıl sonra  Namık Kemal'in Vatan yahut Silistre'si (1872) nasıl  bir 'romantik' (d')evrime yol açtıysa, 1776 yılında F.M. Klinger  tarafından yazılanFırtına ve Tutku (Sturm und Drang) adlı piyes de Alman Aydınlanması'nda benzer bir (d')evrime yolaçacaktır.

Öylesine ki, her iki 'oyun'un oynanmasının ardından kitleler sokaklara döküleceklerdir.

Demek ki, dönem, toplumun 'dönüşüm' kıvamına gelmiş olduğu bir dönemdir.

Ne var ki, dönüştürecek olanlar da 'romantizm'i aşmış olabilmelidirler.

Nitekim Almanya'da bu, Fransa'daki gibi olamamış ve 'romantik' olarak kalmıştır.

Tıpkı, Türkiye'de bugün 'ütopik' olarak kaldığı gibi.

Johann Gottfried von Herder (1744-1803) ve Johann Wolgang von Goethe(1749-1832) başta olmak üzere, Alman Aydınlanması kendi içinde yaratılan bir dinamizmle devrimci bir atılım olabilecekken, Goethe'nin kendi deyimiyle bir 'edebî romantizm' olmaktan öte gidememiştir.

Düşünce'de bu devinimler olurken, maddi yaşamın gerekleri, yani ekonomide, Almanya'da köylülerin topraklandırılmasını dayatmaktadır. Böylece toprak köleliği (servage) kaldırılarak köylülerin toprak sahibi olmalarının önü açılmıştır.

 Ne var ki, ingiliz ekonomi politiğinin gereklerinden olarak, 'rekabet'in sağlanması için tekelcilik yasaklanmış ve esnaf birlikleri (corporation) kaldırılmıştır.

Bugünden bakılınca, yurttaşlarının iyi beslendiği, sağlık sorunlarının çözümlendiği, tarımda ve zanaatta dışa bağımlılığın olmadığı, daha fazla üretip ihraç ederek elde edilen kazançların da yol, yolak, baraj ve köprü yapımında kullanıldığı yapıya 'otarşi', mantığına da 'merkantil' denilmektedir.

İşte İngiliz ekonomi politiği, o gün olduğu gibi, bugün de bu 'yapı' ve bu 'mantık'a karşı çıkmaktadır.

Dahası bu 'otorşik yapı' daha güçlü bir Ordu beslemeyi de kolaylaştıracaktır.

Nitekim sacayağımızın üçüncü ayağı olan, Devlet ve örgütlenmesi alanında, ilk iş 'Ordu'da yapılan reformlardır.

Ardından yerel yönetimler ve 'Anayasal' reformlar sayılabilir.

Ancak biz, düşünce alanında, Alman Aydınlanması'nın nasıl 'Alman İdéolojisi'ne (Marx) dönüştüğü ve o gün bugündür Kant-Hegel 'idéalizmi' denilen 'felsefe'nin nasıl 'genel doğru'lar içinde yeraldığına bakalım.

Burada 'özgürlük' temel değer olarak yerini almakta.

Ne var ki, bu 'özgürlükKutsal Roma-Cermen İmparatorluğu'ndan bir 'Ulus' ya da daha doğru bir biçimde 'Devlet-Ulus' çıkarmaya, maddeten yetmeyecektir.

Nasıl ki, yüzyıl sonra Osmanlı İmparatorluğu'ndan, kendi egemenlik alanından aynı büyüklükte bir 'Devlet-Ulus' çıkaramadığı gibi.

O nedenle, 'topraklarımızı koruyamadık' savı, tarih, bilim ve felsefe açısından 'boş gevezelik' olarak nitelendirilmelidir.

Demek ki, 'Alman İdeolojisi'ne yakından bakmak yararlı olacaktır.

(Sürecek)

Habip Hamza ERDEM


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir