26 Ocak 2020 Pazar 15:01:16
» Habip Hamza ERDEM: KAVRAMLAR GÖÇÜ (XVI)

Habip Hamza ERDEM: KAVRAMLAR GÖÇÜ (XVI)

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Habip Hamza ERDEM: KAVRAMLAR GÖÇÜ (XVI)
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 14 Ocak 2020, Salı 00:34:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KAVRAMLAR GÖÇÜ (XVI)

'Alman İdeolojisi'

Stein-Hardenberg reformlarının başında, halkın politika ve öz-yönetim (auto-adminastration) konularında 'eğitilmeleri' gelmektedir.

 'Aydınlanma'  eğitim dışında başka nasıl olabilirdi ki, değil mi ama?

Gotthold Epfraim Lessing (1729-1781) evrendeşcilik (cosmopolitisme) ve evrenselcilik (universalisme) değerleri ile hoşgörü konularının en ateşli savunucusu olarak görülür.

Nitekim ölümünden iki yıl önce iki kitabı çıkacaktır: İnsan Soyunun Eğitimive  Bilge Nathan (Nathan le Sage).

"Bireyin eğitimi, diyor Lessing, insan soyuna Tanrısal bir esin gibi görülmelidir".

Şöyle de söylenebilir; Lessing için eğitim, Tanrısal vahiy gibi bir şeydir.

O nedenle Alman Aydınlanması (-ideolojisi) genelde 'spekülatif'tir denilmiştir.

Dahası, Yahudi aydınlanması (Haskalah) ve Alman aydınlanmasının (Aufklärung) 'hoşgörü' konusunda biribirleriyle yarıştıkları bile söylenebilir.

Bu hoşgörü dolayısıyla olsa gerek, Devlet, insanları dinsel görüşlerinden dolayı yargılayamaz, çünkü bu durumda 'bilinç özgürlüğü' [ki, bu terim Türkiye'de yanlış bir biçimde 'düşünce özgürlüğü' diye adlandırılmaktadır] zedelenmiş olur.

Yani, Alman Aydınlanması'nda hem 'özgürlük' anlayışı ve hem de akılyürütme (raisonnement) çabası vardır, ama 'idealist ve spekülatif'tir.

 O nedenle, önce Kant  Pür Aklın Eleştirisi ve Pratik Aklın Eleştirisi'ni yazacak ve tilmizi Herder bu tür bir 'rasyonalizm'e karşı çıkacaktır.

Ancak yine de, Aufklärung akımı içinde kalacaklardır.

Nitekim "Aufklärung, diye yazacaktır Kant, insanın kendi sorumluluğu sonucunda bulunduğu 'azınlık durumu'ndan çıkması demektir".(...)Bu da, bir anlak (entendement) yetersizliğinden değil, ama kendi (soi-même) kararlılığını gösterememe eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bilme cesareti göster o zaman! (Sapare aude!) Haydi kendi anlağını kullanma cesareti göster ! İşte Aufklärung'un sloganı budur".

 

Stein-Hardenberg reformları bağlamında Devlet ne yapacaktır?

"Kişisel özgürlük  ve yasa karşısında eşitlik temelinde kamusal işlere katılmayı sağlayacaktır".

Köylülük ne olmaktadır?

Toplumun üç ana bileşeni olarak, soylular, burjuvazi ve köylülüğü oluşturacak ve köylülük o güne değin unutulmuş ve aşağılanmış (délaissé et rabaissé) bir toplum kesimi olarak artık "Devlet'in ilgilenmesi gereken en öncelikli konu" olacaktır.

Ancak "Milletin efendisi" olmayacaktır, çünkü 'soyluluk' henüz ortadan kalkmamış; sadece önceki soyluluk/dinadamları/burjuvazi üçlemesi yerinesoyluluk/burjuvazi/köylülük üçlemesi gelmiştir.

Neresinden bakılırsa bakılsın, Alman Aydınlanması (-ideolojisi) bir 'ulusalcılık esprisi' (Esprit national) taşımakta, ancak  'yönetimle işbirliği'ni de gerekli görmektedir.

O yönetim ki, Hegel'de 'Tarih'in sonu' olarak, Devlet'te nesnelleşecektir (objectivation). Ve o Devlet, o günün Devlet'inden başkası değildir.

Her şeyden önce, Hegel için Tarih, bir 'devinim' içindedir ve bu devinimin bir 'mantık'ı vardır.

Yani tarihsel olaylar biribiri ardına gerçekleşirken, bunlar biribirleriyle ilintili bir ussalık içermekte ve her sürecin bir 'başlangıç'ı ve bir de 'sonu' olmak durumundadır.

Ancak her başlangıç, içinde bir 'tohum' (germe), bir rüşeym taşımaktadır.

Böylece Hegelci diyalektiğin 'üçleme'si tamamlanmış olmaktadır.

Şu koşulla ki, tükenişe kadar, başlangıçta tohum olarak içinde ne varsa, o yine varlığını sürdürecektir.

Başlangıçta soyluluk mu vardı, eh o zaman onun 'ortadan kalkması' sözkonusu olmayacaktır.

Neden denirse, çünkü onun 'ussallığı' bu 'mantık'ı dayatmaktadır da ondan.

Sözgelimi soyluluğun ortadan kalkacağını düşünmek kadar 'mantık-dışı' bir şey olamaz.

"Düşünce (ésprit) diyor Hegel, gerçekte olan ne ise onun bilgisine ulaşmak ve bu bilgiyi nesnelleştirmek durumundadır, onu gerçek (réel) dünyaya dönüştürmek ve onu nesnel olarak üretmek durumundadır. Evrenselliğin amacı tam da budur".

Böylece, XIXncu yüzyıl Avrupa'sında 'Modern Devlet'in ortaya çıkışı, doğu dünyasıyla kopuş sürecinin de tamamlanmış olması anlamına gelmektedir.

 

Hegel'e göre, evet Tarih içinde, örneğin bireylerin ve halkların özlem ve dilekleri (aspirations) konusunda olduğu gibi kimi uçurumlar olabilir ama ortaya çıkan sonuçlar bu özlem ve dileklerin gerçekleşmesinden başka bir şey değildir.

Şöyle de söylenebilir; evet "insanlar tarih yaparlar ama ne yaptıklarını bilmeden yaparlar". (Ils font l'histoire sans savoir l'histoire qu'ils font) 

Örneğin Napolyon Yurttaşlık Yasası'nı yaparken  öncelikle kendi 'iktidar tutkusu' ile yapmıştı ama bu yasanın yapılmış olması onu çok 'aşmış' bulunmaktadır.

Sonuçta, demek ki, ne yapılırsa boş, çünkü iş 'olacağına varmakta'dır.

Demek ki, incelediğimiz dönemdeki Alman Aydınlanması (-ideolojisi), şöyle özetlenebilecektir: idealist ve spekülatif.

(Sürecek)

Habip Hamza ERDEM


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir