25 Ağustos 2019 Pazar 19:50:57
» Hiç yapmıyormuş gibi! Teknolojik soğuk savaş çerçevesinde NATO siber savaşa hazırlanıyormuş...

Hiç yapmıyormuş gibi! Teknolojik soğuk savaş çerçevesinde NATO siber savaşa hazırlanıyormuş...

Teknolojik istihbarat algılama haberleri veriliyor! Sanki hiç yapmıyormuş gibi İnternet'in kabalı arak kapılarını kullanan bizlerin gördüğü ama sizlerin görmediği programları kullanan NATO ve diğer İstihbarat örgütleri haberleşme, silah sevkıyatı, ölüm timleri, kiralık katillerin, bu arak kapılarda haberleştiği, bir teknolojiye sahipler, yıllardır doğu ve batı bu ortamda diyalog kurdukları biliniyor, önleyici sistemleri yıllardır tutukları sizlerin görmediği hacker'lar yolu ile bu arka planda yüksek ücretler ile çalıştığını ve bunların bir teknoloji savaşı verdikleri biliniyor. İşte modern soğuk savaşın yapım aşaması olan bu tür olgular, yapılırken, şimdi bu algılama haberi veriliyor. Belirtiğimiz gibi teknolojik modern soğuk savaş çerçevesinde NATO siber savaşa hazırlanıyormuş haberi veriliyor... NATO, Varşova zirvesinde “siber alanı” yeni harekat alanı olarak ilan etti. Siber saldırıya konvansiyonel silahlarla yanıt verilebileceğini duyuran NATO, kritik bir dönüşüm için sanki düğmeye önceden basmamış gibi basmış haberi verildi. İşte o örnek algılama haberini size yorumsuz olarak veriyoruz...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Hiç yapmıyormuş gibi! Teknolojik soğuk savaş çerçevesinde NATO siber savaşa hazırlanıyormuş...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Teknoloji - 11 Temmuz 2016, Pazartesi 13:53:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NATO ülkelerinin liderlerini Varşova’da bir araya getiren zirvede “siber alan”, bundan böyle ittifakın savunacağı operasyonel alanlardan biri olarak tanımlandı. NATO Genel Sekteri Stoltenberg, “Siber alanı, operasyonel alanlarımız olan kara, hava ve deniz alanlarımıza dâhil ettik, yeni operasyonel alan olarak kabul ettik” sözleriyle bu kararı duyurdu.

 

Değişen güvenlik tehditlerine uyum sağlamak amacıyla atılan bu adım, herhangi bir NATO ülkesinin ciddi boyutlara ulaşan bir siber saldırıya hedef olunması halinde, kolektif savunma öngören NATO’nun 5’inci maddesinin işletilmesine, konvansiyonel silahlarla karşılık verilebilmesine yeşil ışık yakıyor.

 

Tehdit olduğu biliniyor ki; bu tehdit ne zaman fark edinildi haberde bu söylenmiyor, tehdit önlemleri aldığı açık işte algılama haberi ama tehdit yinede büyüyormuş yorumsuz olarak bir bakalım nasıl büyüyormuş...

 

NATO’nun siber alandaki stratejisini anlatan, İttifak’ın yeni güvenlik tehditlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jamie Shea, siber saldırıların artık geleneksel silahlı saldırıların yol açtığı boyutta tahribat ve ölümlere neden olabildiğine dikkat çekti.

 

Shea, “Dünyada ilk kez, herhangi bir yer, dünyanın herhangi bir başka yerinden, herhangi bir zamanda ve herhangi bir kişi tarafından hedef alınabilir. Dünyanın bir ucundaki ülkenin binlerce kilometre uzaklıktaki bir diğer ülkeye saldırması düşünülemezdi. Oysa günümüzde yatak odasından çıkmaya bile gerek kalmadan, ya da milyonlarca dolara, tanklara, tüfeklere, devlet yeteneklerine sahip olmadan bu gerçekleştirilebiliyor, dahası yakalanma ihtimali olmadan büyük etki yaratılabiliyor” şeklinde konuştu.

 

NATO'nun Brüksel'deki karargahı

NATO yetkilisi, günümüzde çatışma ve krizlerde artan oranda siber silahların kullanıldığını belirtirken, müttefik ülkelerin kara, deniz, hava ve uzay alanlarındaki aktivitelerin elektronik nitelik taşıması ve internete bağlı çalışması nedeniyle olası bir siber saldırıdan doğrudan etkilenebileceklerine dikkat çekti. Siber saldırıların espiyonaj ya da sabotaj için yapılabileceğini ifade eden NATO yetkilisi, kimi saldırıların da askeri operasyonları, silah sistemlerini ya da komuta kontrol merkezlerini sinyal karıştırma yoluyla akamete uğratmayı hedeflediğini anlattı.

 

Haberde; Saldırı kimden gelebilir? Sorusu vurgulanıyor buda şunu gösteriyor saldırı olduğun bilenler savunma yapmak için saldırı düzenliyorlar yoksa saldırı gelecek kurum ve kuruluşları sorgulamazlar, İşte yine bir algılama mesajı yorumsuz sunuyoruz...

 

Peki, Batı ittifakı kimin ya da hangi devletin siber saldırısına hedef olmaktan endişe ediyor? Rusya ve Çin, bu tür saldırılarla adları en çok anılan iki devlet. Ancak Shea, dünyada yaklaşık 40 devletin saldırı amaçlı siber silah geliştirdiğine dikkat çekerek şu bilgileri aktardı:

 

“Bazı büyük siber saldırılar bir tek güdümlü füzeden çok daha ucuza mal oluyor, çok daha büyük tahribata yol açılabiliyor. Birçok ülke için bu çok cazip. ‘Jet, tank ve füze jenerasyonunu boş verelim doğrudan siber yetkinliğimizi geliştirelim’ diyorlar. Hatta kendiniz geliştirmek istemiyorsanız, belirli ücretler karşılığında başkalarına, organize suç örgütlerine yaptırabiliyorsunuz.”

 

Haberde Dünya Terör Mühendislik Üniversitesi (DTMÜ) imzası ile oluşturulan proje kapsamında “Batı ve doğu komisyonu savaş komitesi” emir ile değişik senaryolarda dini terör örgütü kurulumunda ve silah lojistik istihbarat desteği verilen din sömürücü örgütü de destekleyen yine Batı savaş kulübü olarak tanınan NATO için verilen haberde destek verdikleri terör örğütü IŞİD siber saldırı düzenleyebilir mi? Algılama sorusu vurgulanıyor.

 

Bu bölüme geçmeden şunu belirtelim din ile bilim yani teknoloji bir arada yürümez çünkü bir somut diğeri soyut kavramlara dayanır. bu terör örgütü sanal ortamda yarılmış bir örgüttür. Ve de bu örgütün arkasında olanlar yukarıda da belirtiğimiz gibi yüksek düzeyde çalışan büyük paralar alan Hecer, ve patronlarıdır. İşte kimse birbirini aldatmasın bu bir projenin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. şimdi sorgulan yine yarı yarıya ortak olan batı toplumu kendilerini sorguluyorlar işte o sorgulama bölümü. Aslıda buda bir başarıdır bunu da belirtelim...    

Siber saldırıyı yalnızca devletler değil, bireyler, organize suç örgütleri, ya da terör örgütleri de yapabiliyor.

 

IŞİD gibi terör örgütlerinin bugüne kadar ağırlıklı olarak infial yaratmak amacıyla kan dökmeyi tercih ettiğine dikkat çeken Shea, “Tabii ki teröristler propaganda, finansman, savaşçı toplama gibi konularda ciddi boyutlarda internetten yararlanıyor. Çok yüksek nitelikli elemanları var. Ayrıca son dönemde Irak ve Suriye’de toprak kaybediyorlar bu nedenden ötürü siber saldırı ile karşılık vermeleri ihtimali arttı” değerlendirmesini yaptı.

 

NATO, siber saldırılara hangi durumda nasıl yanıt verileceği sorusunu, caydırıcılık amacıyla bilinçli olarak belirsiz bırakıyor. Genel Sekreter Yardımcısı Shea, bunu şu sözlerle ifade ediyor:

 

“Siber saldırının hangi boyutta olması halinde işletileceği yönünde tanım yapmadık. Bunun bir mantığı var. Eğer ben size bana vuramazsın ama yüzüme vurmadığın müddetçe sana bir şey yapmayacağım dersem doğru olmaz.”

 

Haberde NATO ne tür önlemler alacak? Soruda vurgulanıyor.

 

Evet,

 

Her ne koşulda olursa olsun bölgesel veya dünya çapındaki ortak proje yürüten ülkeler ve narkotik baronları, kara para aklayan kişi ve kurumlar, bunlara bağlı olarak yönetimde de söz sahibi olan silah baronları ortak çalışsalar bile ortaklar arasında belli bir mesafe olur ve kendilerini korumak için bazı önlemler alır, bu ortamda terörü teknik ve teknoloji yönünden destekleyen ülkeler kendilerin korumak için karşı önlemler almaları doğaldır. Doğu ve batı ortaklığı arasında önlemler alındığı bilinen geçektir.

 

Önlem niçin alınır ve önleme niçin ihtiyaç duyulur? Demek ki önlem alınacağı önlemler biliniyor demektir. İşte algılama haberleri burada devreye giriyor bakalım yorumsuz olarak görmeye çalışalım ne tür önlemler bu NATO haberinde nasıl veriliyor...

 

Günümüzde devletlerin siyasi ve diplomatik gücünü, ekonomik ve askeri gelişmişlikleri kadar siber alandaki yetkinlikleri belirler oldu.

 

Shea, müttefik ülkelerin siber savunma alanında yetkinliklerini olabildiğince güçlendirmek istediklerini vurgularken “Öncelikli hedef saldırganın ağımıza girmesini olabildiğince güçleştirmek, caydırıcı olmak. Ayrıca bir saldırıyı çok erken bir aşamada tespit etmek, minimal hasarla atlatılmasını mümkün kılabiliyor” görüşünü kaydetti.

 

Genel Sekreter Yardımcısı Jamie Shea, NATO’nun alacağı önlemlerle ilgili şu bilgileri aktardı: “Varşova Zirvesi’nde kabul edilen siber savunma taahhütnamesi doğrultusunda adımlar atılacak. Askerlerimiz operasyona gittiğinde olası siber saldırılarını daha hızlı tespit etmelerini, operasyonu sürdürülebilmeleri için alternatif önlemler alabilmelerini sağlamalıyız. NATO’nun, askerlerinin ya da üye ülkelerin saldırıya uğraması halinde destek sağlayabilmesini temin etmek zorundayız. Erken uyarı ve istihbarat konusunda adımlar atmamız gerekiyor.”

 

Bakınız İnternet devleriyle işbirliği vurgusu da bu algılama haberinde yapılıyor yukarıda da belirtiğimiz gibi sanal ortamda bu proje üretildi ve belli ölçülerde belli düzeyler ve de paranın verdiği ölçülerde bu projelere yürüyor

 

İşte ekonomik olarak güçlü İnternet devleri ile değişik istihbarat güçleri yan yana olguları devam ettiriyor.

 

Gizli kaplar açılarak üst düzeyde yukarıda söylediğimiz ölçülerde ilişki kuruluyor, önlemler çerçevesinde en yüksek parayı veren düğü çalıyor, İşte bu olguda doğu tarafının ekonomik yönü zayıf olduğu yalnız beyin gücü yüksek olduğundan bu beyin gücün kendi taraflarına çekmek için İnternet devleriyle işbirliği yapma algılama haberi verildi.

 

Tabii bu oluşum açık olarak belirtilmiyor, üstü kapalı verilen bu bölüme de  yorumsuz olarak bakalım...  

 

NATO yetkilisi Shea, uluslararası alanda bir işbirliği çerçevesinin oluşturulması gerektiğini, buna dönük çok sayıda girişim olduğunu söylerken şu değerlendirmeyi yaptı:

 

”Nükleer silahlar geliştirildiğinde nükleer silahların denetlenmesi devreye sokuldu. Kimyasal silahlar geliştirildiğinde bu sefer bunlar denetim altına alındı. Siber için de kurallar belirlemeliyiz. Tabii ki geçmişte silahlar söz konusu olduğunda devletlerle konuşmamız yetiyordu. Şimdi siber alanında Google, Microsoft gibi şirketlerle de konuşmanız gerekiyor.”

 

Peki ya özgürlükler? sorusu da soruluyor emperyalist oluşumda verildiği kadar özgürsün kavramı geçerlidir, NATO'da Emperyalist savaş kulübü oyduğundan bu sorunun yanıtı açıktır. Beyin göçünü kim daha fazla elinde buldurur ise verildiği özgürlük o kadar olur bakalım sorunun yanıtı bu algılama haberinde nasıl verilmiş yorumsuz algılamaya çalışın...

 

Siber saldırılara karşı yeni önlemler geliştirilirken, bireylerin özgürlükleri nasıl korunacak, özel iletişimin korunması ile güvenlik arasındaki denge nasıl sağlanacak? NATO Genel Sekreter Yardımcısı Shea, bu sorumuzu ise şöyle yanıtladı:

“Güvenlik özgürlüğün yerini almıyor. Güvenlik özgürlükleri garanti altına alıyor. Güvenlik interneti öldürmemeli. En son isteyeceğimiz özgür ve açık interneti öldürmektir. Dengeyi doğru sağlamalıyız, bu konuda haklısınız.”

 

Saygılar…  

  

Analitik haber (Çözümsel haber) Özgür Bağımsız Gazeteciler…


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir