24 Ekim 2019 Perşembe 08:41:48
» HOŞ BİR BELGE: ZARAR, SAĞ OLSUN FARELİ KÖY KAVALCISI DİYELİM Mİ?

HOŞ BİR BELGE: ZARAR, SAĞ OLSUN FARELİ KÖY KAVALCISI DİYELİM Mİ?

İşte Halkbank'ın 110 milyon TL zarar ettirilmesinin belgesi
Paylas
HOŞ BİR BELGE: ZARAR, SAĞ OLSUN FARELİ KÖY KAVALCISI DİYELİM Mİ?
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Türkiye - 19 Şubat 2014, Çarşamba 19:30:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Foto Galeri
 

Satış evrakını görmek için yukarıya tıklayın...

 

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu,Halkbank’ın Meksan şirketine kullandırdığı ve tahsil etmediği teminatlı alacağını çok düşük bedelle Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş ve Korkut Özal’ın ortak olduğu Akabe Şirketi’ne devrederek bankanın zarar ettirdiğini bildirdi. Erdoğdu, “İddialarımızın hepsi belgeli. O nedenle iddialarımın sonuna kadar arkasındayım” dedi.

CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı olan Erdoğdu, bugün Sabah Gazetesi’ne şirket avukatının yaptığı, “Bankanın zarara uğratıldığı arazinin ucuza satıldığı iddialar asılsızdır” şeklindeki açıklamalarına değinerek, “Gerçekleştirilen bir dizi şaibeli işlem sonucunda Halk Bankası’nın 137 milyon TL’lik alacağı, önce 50 milyon TL’ye düşürülmüş, daha sonra da 15 milyon Dolara satılmıştır. Gerçekleştirilen bu işlemler dolayısıyla Halk Bankası 110 Milyon TL zarara uğratılmıştır” diye konuştu. 

Halkbank’ın 1998 yılında Meksan A.Ş.’ye 5 milyon 850 bin Dolar kredi kullandırdığını ve bu kredi karşılığında İstanbul Pendik Ballıca Köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 5 Milyon metre kare araziyi teminat olarak aldığını kaydeden Erdoğdu, kredinin geri ödemelerinde sorun çıktığını ve Meksan’ın14 Temmuz 2009 tarihinde iflasına karar verildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Halk Bankası’nın alacağının 137 Milyon TL’den 51 Milyon TL’ye düşürüldüğü yetmezmiş gibi, 51 Milyon TL’lik alacağının iflas kararının verildiği tarih ile temlik tarihi arasında geçen süre boyunca doğan yaklaşık 25,3 Milyon TL’lik gecikme zammı dikkate alınmadı. Bu aşamada Halkbank alacağını,15 milyon Dolar karşılığında Akabe A.Ş.’ye temlik etti. Yani Halkbank, Mustafa Latif Topbaş, Mahmut Muhammed Topbaş, Abdullah Tivnikli, Metin Uysal, Bekir Aydoğan ve Mustafa Ünlü’nün ortak olduğu Akabe A.Ş.’ye 137 milyonluk alacağını yaklaşık 27 Milyon TL’ye devrederek, 110 Milyonluk Liralık teminatlı alacağından vazgeçti.” 

SATICI VE ALICI AYNI

Akabe’nin alacağı temlik almasından sonra iflas masasının, Ballıca Köyü mevkiinde bulunan 5 milyon metrekarelik arazinin, pazarlık usulüyle satışına karar verildiğini anlatan Erdoğdu şunları söyledi:

“Söz konusu gayrimenkul 30 Kasım 2012 tarihinde pazarlık usulü satışa çıkarılmış ve bu satışa sadece Güven Enerji katılmış ve 120 milyon TL’ye satın almıştır. Güven Enerji Şirketi 4 Ağustos 2008 tarihinde 5 bin TL sermayeyle kurulmuş bir şirket olup, hisseleri 28 Kasım 2012 tarihinde, yani satıştan üç gün önce, Kadri Tunç Peker ve Mehmet Şahin tarafından devralınmıştır. Güven Enerji, satışa katılmak için gerekli olan 40 milyon TL teminatı Albaraka Türk Katılım Bankası’ndan temin etmiştir. İflas idaresinden gayrimenkulü pazarlık usulüyle satın alan Güven Enerji’nin ortağı Mehmet Şahin ve şirket yetkilisi Sabahattin Er ile iflas masası alacaklısı Akabe İnşaat Şirketi ortakları Abdullah Tivnikli ve Mustafa Latif Topbaş bu şirketlerin ortağıdır. Yani satıcı ve alıcı aynı gruptur. Mevcut satış organizasyonunun, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun Sözleşmelerin yorumu, muvazaalı işlemler başlığı altında düzenlenmiş olan 19. Maddesi kapsamında muvazaalı bir işlem olduğu da açıktır.”

 
 

Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir