10 Aralık 2018 Pazartesi 08:33:20
» İki Bakan!..

İki Bakan!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
İki Bakan!..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 02 Ocak 2018, Salı 09:27:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Ülkemizin en önemli problemi haline gelen beslenme sorunu iyice su yüzüne çıktı.  Tarım ülkesi olmak yeteneğimizi kaybettik.   Artık kendimizi doyurabilen ve hatta kendimizi giydirebilen bir ülke değiliz.   Yılların ihmali ve özellikle de AKP iktidarı tarafından uygulanan yanlış iç politikamız tarım sektörünü bitirdi ve hemen her türlü gıda maddesine dış alımla çözüm üreten bir devlet olduk.   Hatta samanımız bile dışarıdan alınıyor.

 

Gıda maddeleri deyince en başta gelen eksiğimiz kırmızı et yetersizliği olarak görünüyor.   Sadece Kurban Bayramı için değil, hemen her gün halkın sıradan bir gıda maddesi olan kırmızı etin pahalılığı gündeme taşınıyor.  Sorun ortada, hayvan üretimi dibe vurmuş durumda.  Çözüm ise dış alımda!   Yeni Zelanda’dan Arjantin’e kadar olan yaygın coğrafyadan hayvan ithal ediyoruz.  Yetmedi; son olarak Sırbistan’dan karkas et getirttik.

 

Değerli Tarım Bakanı Sayın Fakıbaba bu konuya yoğun şekilde eğildi.  Sorunu kökten çözümlemek için yapılan son çalışmayı bir demeçle ve müjde dozunda bizlerle de paylaştı.  Sağ olsun!   Sayın Bakan; “Ülkemizde buzağı ölümleri % 15 oranındadır.  Doğru besleme ve yetkin veterinerlik hizmeti ile bu kaybımızı % 5’e düşürecek ve kırmızı et bolluğunu yaratacağız,” buyurdular!

 

Sayın Bakan Fakıbaba, sanırım bizleri saftirikler olarak görerek aklımız ile alay etmek niyetinde değildir.  Sadece milleti biraz teselli edeyim diye düşünmüş olabilir diyorum.   Kendileri tıp doktorudur ya, sanırım Hipokrat’tan gelen bir vecizeden esinlenmiştir.   Hipokrat ne demişti; “Hekimler nadiren tedavi ederler, çoklukla ağrıları geçirirler ama mutlaka teselli etmelidirler!”.   İşte Sayın Bakan’ın kırmızı et bollaşacak muştusunu ben böyle okudum ve çokça güldüm!

 

Gülmemin nedeni ise anımsadığım bir Nasreddin Hoca fıkrasıdır.  Özetle aktarayım; Nasreddin Hoca, kasabanın varsıl bir insanından borç almış.   Ama ödeme sözü verdiği gün gelmiş geçmiş olmasına karşın bir türlü denkleştirerek ödeyemiyor borcunu.  Sonunda gideyim ve borcumu nasıl ödeyeceğimin ödeme planını anlatayım diye düşünmüş.

 

Hoca, borç aldığı varsıl kişinin işyerine giderek ödemeyi geciktirdiği için özür beyan etmiş ve planını anlatmaya başlamış; “Efendi, ben köyümüz ile otlak arasındaki patikaya karaçalılar diktim.   Baharda bu karaçalılar gelişecek ve yolun iki tarafını saracak.  Meraya giden ve geri dönen koyunların postlarındaki yünler bu çalılara takılacak.  Ben ise bu yünleri toplayacağım ve karım bunlardan iplikler üretecek ve kazaklar örecek.  Ben de bu örgüleri pazara getirip satacağım ve kazandığım paralarla borcumu ödeyeceğim”.

 

Borç veren varsıl kişi, Hoca’nın bu ödeme planını duyunca gülmeye başlamış.  Hoca da lafı yetiştirmiş hemen; “ Peşin parayı görünce nasıl da gülersin be köftehor!”.

 

İkincisi Fransa’dan!

Kahramanımız kısaca kendisini tanıtıyor ve bizde ilgi ile dinliyoruz; “ Fas’ın sıradan bir köyünde dünyaya geldim.   Fakir bir aile yaşamımız vardı.  Benim tüm günüm koyunları otlatmak, sonra da hem hayvanlarım ve hem de evimiz için kuyudan su taşımakla geçerdi.

 

Sonra bir gün ailemin kararı ile Fas’tan ayrıldık ve Fransa’ya taşındık.

 

Bu dönemde çok horlandım.  Okul ve sınıf arkadaşlarım benim konumuma gülüyorlar ve hatta alay ediyorlardı.   Özellikle giyim tarzım onların alıştıklarına uymuyordu ve sınıfta dışlanıyordum.   Beni yoksul bir göçmen olarak görüyorlardı.

 

Bu gelişmeler beni kamçılamıştı.   Yaşamımda değişiklikler yapmam gerektiğini ve bunu da ancak eğitimimle yapabileceğimi anlamıştım.  Arkadaşlarım mışıl mışıl uyurlarken, ben geceler boyu yoğun çalışıyordum. 

 

Sonunda da üniversite eğitimimde siyasal bilgiler ve politika yönetimi konusunda başarılı bir kariyer sahibi olabilmiştim. 

 

Kendime seçtiğim hedef, ırkçılığa karşı savaşmak ve göçmenlerin haklarını savunmak ve de insan haklarının eşit olduğunu vurgulamaktan geçiyordu.   Keza Müslüman geçmişim nedeni ile din ve inanç ayrımının yanlışlığını daha iyi değerlendiriyordum.   Göçmen geçmişimi ve İslam inanışına bağlı olmayı yaşamımın zayıf bir karnesi olarak kabul etmedim.

 

Sonunda tüm bu sorunları aştım ve bugün Fransa Devleti’nin Eğitim Bakanı olarak karşınızdayım.   Bu makamın etkinliği ile geçmişimde yaşadığım sorunların aşılabileceğine inanıyor ve bu kararlıkla çalışıyorum.”

 

Bu kısa özgeçmiş, Fransa Hükümeti’nin Eğitim Bakanı olan Sayın Nejat Valloud-Belkacem’e aittir.   Kendisi halen orta öğretim programının iyileştirilmesine yönelik reformlar ile uğraşmaktadır.   Ne yazıktır ki, ülkemizde de rastlandığı gibi başarılı kadınların maruz kalabildiği şekilde muhafazakâr muhaliflerinin bel altı eleştirilerine de hedef seçilmiştir.   Hatta kendini bilmez bir parlamenter, siyah elbisesinin yakasının kenarında görülen danteli kast ederek ‘dantel sutyenli bakan’ göndermesi bile yapmıştı! 

 

                                                                                                  Erdal Akalın (02.01.2018)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir