19 Eylül 2019 Perşembe 04:05:50
» İran yaptırımlara rağmen petrol satacakmış...

İran yaptırımlara rağmen petrol satacakmış...

Hasan Ruhani, ABD'nin ülkesine karşı uyguladığı yaptırımlara karşın petrol ihracatına devam edeceklerini açıkladı.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
İran yaptırımlara rağmen petrol satacakmış...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Dünya - 30 Nisan 2019, Salı 14:02:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hasan Ruhani, ABD'nin ülkesine karşı uyguladığı ve Tahran'ın petrol satışlarını durdurmayı hedefleyen yaptırımlarle ilgili olarak devlet televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında yaptırımlara rağmen petrol ihracatına devam edeceklerini söyledi.

Ruhani, "Amerika'nın, İran petrol ihracatını sıfırlama kararı yanlış ve hatalı bir karardır ve bu kararın uygulanmasına ve icrasına izin vermeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Sözlerine devam eden Ruhani, "Amerikalılar önümüzdeki aylarda petrol ihracatımıza devam ettiğimizi görecekler" derken, ABD'nin İran'ın petrol ihracatını bir yolla durdurmayı başarması durumunda yeni yollar bulacaklarını dile getirdi.

Türkiye'nin muafiyeti sona eriyor

ABD'nin İran petrol ihracatını hedef aldığı yaptırımlar Kasım ayı başında uygulanmaya başlamış, ancak Tahran ile yakın ticari ilişkileri bulunan devletlere geçiş süresi sağlama adına Washington tarafından altı aylık bir muafiyet tanınmıştı. Buna göre;

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pazartesi günü devreye giren ve İran'ın özellikle petrol ve petrokimya endüstrisini hedef alan yaptırımlardan ilk aşamada muaf olacak devletleri açıkladı.

Türkiye'nin yanı sıra, Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney Kore ve Tayvan İran'a karşı getirilen yaptırımlardan geçici olarak muaf tutulurken, sözlerine devam eden Pompeo, söz konusu ülkelerin son altı ayda İran'dan ithal ettikleri ham petrolde kayda değer düzeyde bir kesintiye gittiklerini kaydetti.

İran'ın petrol ticaretini sıfırlamak için tüm devletlerle müzakerelere devam edeceklerini açıklayan ABD Dışişleri Bakanı, ayrıca İran'ın söz konusu ülkelerle devam eden petrol ticaretinden elde edeceği gelirin uluslararası banka hesaplarında tutulacağını söyledi. Pompeo, Tahran yönetiminin bu parayı sadece insani malzeme ticaretinde ve yaptırımlardan etkilenmeyen alanlarda kullanabileceğini belirtti.

Pompeo İran'ın nükleer programı ile ilgili de bir dizi açıklamada bulundu. Sürmekte olan üç nükleer silahsızlanma projesine geçici olarak devam edileceğini duyuran Pompeo, İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerinin sıkı bir denetime tâbi tutulmak şartıyla devam etmesine izin verileceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı, "İçiniz rahat olsun. Başkan Trump'ın gözetiminde, İran hiçbir zaman nükleer silah sahibi olmaya yaklaşamayacak" ifadesini kullandı.

Mnuchin: İran terörün en büyük devlet destekçisi

Pompeo'nun açıklamaları sonrası söz alan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 2015 yılında ABD Başkanı Donald Trump'ın selefi Barack Obama döneminde imzalanan ve kamuoyunda İran nükleer anlaşması olarak bilinen protokolü "ölümcül bir şekilde kusurlu" sözleriyle değerlendirdi.

Hazine Bakanı, İran için "dünyada terörün en büyük devlet destekçisi" sözlerini kullanırken, Pazartesi günü devreye giren yaptırımların, 700'den fazla bireyi, kurumu, hava ve deniz aracını hedef aldığını kaydetti.

5 Kasım tarihli önlemlerin ABD Hazine Bakanlığı'nın bugüne kadar bir günde yürürlüğe koyduğu en büyük yaptırım paketi olduğunu vurgulayan Mnuchin, 2015 tarihli anlaşma sonrası yaptırım listesinden çıkarılan bazı kişi ve kurumların tekrar dahil edildiğini belirtti.

Mnuchin, İran'ın bankacılık, taşımacılık ve enerji sektörlerini hedef aldıklarını belirtti ve Tahran'ın "istikrar bozucu" davranışlarını değiştirmediği sürece mali izolasyon çabalarına devam edeceklerinin altını çizdi.

İran'ın yaptırımlardan kurtulmak için balistik füze programını ve nükleer silah sahibi olma çabalarını terk etmesi gerektiğini söyleyen Mnuchin, gözlerinin Tahran'ın üzerinde olduğunu ve caydırıcı önlemlerin giderek daha da şiddetleneceğini belirtti.

İran: Yaptırımlar ABD’nin psikolojik savaşının parçası


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

Pazartesi günkü yaptırımların yürürlüğe girmesi sonrası bir açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın "ekonomik bir savaş" ile karşı karşıya olduğunu ve İran’ın yaptırımlara karşı geleceğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de konuyla ilgili açıklama yaparak ABD’nin yürürlüğe giren yaptırımlarının ABD'nin propaganda ve psikolojik savaşının bir parçası olarak nitelendirdi ve "verimsiz" ifadesini kullandı.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de haftasonu yaptığı açıklamada "ABD'nin yaptırım uygulamaktaki amacı milli ekonomimizin büyümesini felç etmek ve engellemekti ancak bu İran'da bir kendine yeterlilik hareketinin doğmasıyla sonuçlandı. İran milleti yıllarca her şeyi ithal ediyordu, şimdi ise bir her şeyi kendi üretme alışkanlığı geliştirdi" şeklinde konuşmuştu.

Yaptırımların kapsamı

Yaptırımlar, Washington'un nükleer anlaşmadan 8 Mayıs itibarıyla çekilmesini takip eden 90 ve 180 günlük sürelerde devreye alınacak şekilde tasarlandı. 
Pazartesi günkü yaptırımlar uyarınca İranlı petrol ve petrokimya şirketlerinin uluslararası ticaretine engel getirilmesinin yanı sıra üçüncü devlet ya da şahısların da bu kalemde İran ile ticaret yapmasının engellenmesi hedefleniyor.
Yaptırımlarla ayrıca İran Merkez Bankası'nın ve belirli İranlı şirketlerin yabancı mali kuruluşlarla para alışverişi yapmasının önlenmesi de öngörülüyor. Son olarak sigortacılık, taşımacılık, gemi inşaatı, limancılık ve genel hatlarıyla enerji sektörü de yaptırımlar kapsamına alınıyor.

İlki 6 Ağustos tarihinde devreye alınan yaptırımlar uyarınca da İran hükümetinin Amerikan Doları satın almasının ya da bu para birimi ile ticaret yapmasının engellenmesi öngörülmüştü. İran'ın altın ve diğer değerli metallerle ticaret yapmasına da engel getirilmesinin yanı sıra, alüminyum, çelik, kömür gibi hammaddelerin doğrudan ya da dolaylı satışının önlenmesi hedeflenmişti. Ağustos'taki yaptırımlar ayrıca İran riyalini, otomotiv sektörünü ve ticari uçakların satın alımını kapsarken, sanayiye ilişkin yazılım alımına da engeller getirmişti.

Ancak geçen hafta bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, sekiz ülkeye tanınan muafiyetin Mayıs ayı başında sona ereceğini ve yeni bir süre uzatmasına gidilmeyeceğini açıklamıştı.

Türkiye ise Pompeo'nun açıklamasına tepkisini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu aracılığıyla göstermişti. Çavuşoğlu, Twitter üzerinden yayınladığı mesajında ABD’nin İran'dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek" demişti.

Petrol fiyatları yükselişte

ABD'nin İran'ın petrol ihracatını hedef aldığı yaptırımları açıklamasından bu yana ham petrol fiyatları küresel çapta yükselme eğiliminde.

Sekiz ülkeye tanınan muafiyetin Mayıs başında sonlanacağının açıklanması üzerine petrol fiyatları Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 2015 yılında Tahran ile imzalanan nükleer anlaşmadan geçen Mayıs ayında çekileceğini açıklamış ve ardından İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. İlk yaptırımlar Ağustos 2018'de, yaptırımların ikinci paketi ise 5 Kasım 2018'de devreye sokulmuştu.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Petro-Savaş ve Terör Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir