19 Eylül 2019 Perşembe 12:15:32
» Kartal da görüldü ki beklenen Istanbul Depremi Türkiye’nin ipini çekebilir….!!!

Kartal da görüldü ki beklenen Istanbul Depremi Türkiye’nin ipini çekebilir….!!!

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Kartal da görüldü ki beklenen Istanbul Depremi Türkiye’nin ipini çekebilir….!!!
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 30 Mart 2019, Cumartesi 01:48:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altını çizerek başlamak istiyorum.

 

Ulkemizde İmar ve Şehircilik eşittir ‘İlkellik’ ve ‘İllegalite’ dir.

 

Deprem olmadı, sel gelmedi, Istanbul Kartal da dev bir bina kendi kendine çöktü, masum insanlar diri diri gömüldü. Haberlere bakılırsa  tepesine 3 ruhsatsız kat ilave edilmiş bunlar da İmar Barışı ile aklanmış. Zemin kat ise ruhsatsız işletiliyormuş, Çevredeki binalar da benzer durumdaymış. Savcılık raporu bize bunları tam olarak anlatacak.

 

Kartal’ a neredeyse Kabine’nin tamamı geldi, CBaşkanımız,TBMM Başkanımız geldi, o şimdi Istanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayımız. Sayın Bakanalarımız, Valimiz orada, ah ah, vah vah..!!…Ancak olan canlı canlı gömülen masum vatandaşlarımıza ve ailelerine oldu. Peki sorumlular nerede, nerede kamu düzeni ve bina güvenliği, kaçak katları görmezlikten gelen yetkililer…? Tüm sorumluların yargılanmasını bekliyoruz. Malum bizde genellikle bir iki kişi göstermelik kurban edilir, konu kapanır. 

 

Ancak Istanbul’un yaklaşık %70 si bu şekilde bir ayağı çukurda yaşıyor. Bir bina çöktü darmadağın olduk, peki muhtemel Istanbul Depremi’nde 50.000 bina çökünce ne olacak ? Ülkemizi dış güçlerin yardımlarına mı teslim edeceğiz ??? Bugunkü Dünyada kimse karşılıksız bir çöp vermiyor. Yardım diye gelip çökenler var, farkındamsınız. ?

 

Bu acı olay bir kere daha gösterdi ki Istanbul da ciddi bir deprem sadece Istanbul’u yakmaz, Türkiye’nin ipini çekebilir.

 

Imar Barışı Türk Mimarlık ve Şehirciliği’ne yapılmış bir ihanettir. Sözde Barış ile aklanan ve paklanan kimi kaçak yapılar birer betonarme tabutturlar…

 

Oy ve parasal kaynak kaygısıyla aceleye getirilen bu son Imar Affı ayakta zor duran milyonlarca betonarme tabutu yasallaştırdı, yıkım karaları ve cezalar kalktı. Zaten bir kaç göstermelik operasyon hariç bu kaçak binalar Belediyelerimizin çeşitli bahaneleriye yıkılamıyordu.Imar Barışı için Bakanlarımız ekranlara çıkıp şu kadar kişi başvurdu, şu kadar para geldi, hedeflerimiz tuttu şeklinde memnuniyetle bilgi verdiler. TV lerde Imar Barışı reklamları dönmeye devam ediyor, süre de uzatıldı. İmar barışı cezayı kaldırıdı ancak Kartal da ceza fena kesildi.

 

.Imar Barışı sınırlı çıksaydı bende arkasında olurdum. Ancak çok geniş tutuldu, tarihi yapılar, özel koruma alanları, doğal, arkeolojik, kentsel sit alanlari, sahiller, turizm merkezleri, riskli yapılar kapsam içine alınarak Türk Mimarlık ve Şehirciliği’ne büyük ve kalıcı bir darbe vuruldu. Bu yasayı çıkaran eski Bakanımız şimdi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday.

 

 

CBaşkanı mız Kartal  ziyaretinden ‘buradan alacağımız çok dersler var ‘ dediler. Yaklaşık 20.000 kişinin canını malını götüren 1999 Körfez Depremi’n den sonar da böyle demiştik. Sonuç ne oldu ? Sonuç milyonlarca çürük ve çarpık yapıyı yasal hale getiren Imar Barışı oldu. Bu sözde barış ile Ülkemizdeki uyanık köşe dönmeciler bir kez daha ödüllendirildi, kamu düzenine saygılı vatandaş ‘enayi’ yerine konuldu. Bir de bu affolan kaçak binaların sağlamlığı yapı sahibinin sorumluluğuna emanet edildi. Adam sorumlu olsa zaten kaçak ve sakat yapı yapmaz değil mi sayın Cumhurbaşkan’ım ?

 

Esastan topal Imar ve Şehircilik sistemimiz Kartal da çöken binanın altında bir kez daha ezilmiştir.… Türkiye Imar ve Şehirciliği bir trajikomik tiyatrodur.Benim de aday olduğum Istanbul Belediye Başkanlığı seçim afişerini hatırlıyorum, ‘Aşkla Geliyoruz’ diye slogan yazan Başkan adayının aşkı herhalde beton ve rant aşkı olmalı ki Istanbul bu hale geldi..

 

Ben boşuna yazıp çizdiğimin farkındayım. Bu işler böyle geldi böyle de gider…Fransız düşünür Montesqieu nün dediği gibi biz bunu hakediyoruz ve faturayı ödemeye devam edeceğiz, ama canımızla ama malımzla…

 

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp

 

Mimar Kentbilimci

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir