22 Mayıs 2019 Çarşamba 14:56:37
» Kazım Arslan: "EYLÜL GELDİ, OKUL VE OKUR VAR AMA KAĞIT YOK"

Kazım Arslan: "EYLÜL GELDİ, OKUL VE OKUR VAR AMA KAĞIT YOK"

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Kazım Arslan:
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 01 Eylül 2018, Cumartesi 12:50:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kazım Arslan:
 
"EYLÜL GELDİ, OKUL VE OKUR VAR AMA KAĞIT YOK"
 
 
 
 
Kağıttaki yüksek fiyat artışına karşı yeni yollar öneren  Kazım Arslan şu önlemlerin acilen uygulanmaması halinde okur ve okul hazırken kağıt darboğazının aşılamayacağını belirtti:
 
 
 
"Dövizin kağıt fiyatlarını fırlattığı bu dönemde bakanlık seyirci kalamaz. Acilen tüm yayınlarda istinasız olarak KDV yüzde 8'den 1'e indirilmeli, ithal kağıt yerine yeniden yerli kağıt üretimi için devlet öncü olmalı, bu çileye ve pahalılığa çözüm bulmalıdır. Benzindeki zamları pompa fiyatına yansıtmamak için uygulanan ÖTV modeli, bir süreliğine farklı vergileri düşürerek ve kur farkının bir bölümünü devletin karşılaması sağlanarak kağıtta da derhal uygulamaya sokulmalıdır.
 
 
 
Türkiye'nin SEKA ile yaşadığı büyük tecrübe yeniden hatırlanmalı, hatalı özelleştirmenin sonucu olan bu kağıt bağımlığı yerine yerli kağıt üretimi devlet-özel sektör eliyle birlikte sağlanmalıdır. Yazarların telif haklarındaki yüzde 17'lik gelir vergisi stopajı ilk yıl yüzde 10'a, ikinci yıl ise sıfıra düşürülmeli, telif hakkı ödemelerindeki KDV ise kesinlikle kaldırılmalıdır.
 
 
 
Matbaa gider kalemindeki tüm işlemlerde vergiler en çok yüzde 8 olarak sabitlenmelidir. Günümüzde pek çok üniversite ve kurum kütüphanesi artık bütçelerinin büyük kısmını kitap veritabanlarına harcamaktadır. E-kitapta verginin %8 olacağı açıktır, fakat veritabanlarının durumu belirsizdir. Bunlar da e-kitap gibi %1-8 arasında vergilendirilmelidir. Ülke genelindeki kitap/gazete dağıtımının tekelleşmesinin önüne geçilerek yerel dağıtımcı ve yayıncı korunmalı, mali nedenlerle kimsenin basmaya cesaret edemediği butik yayıncıların önemli yayın hizmetleri özel teşvik kapsamına alınmalı, kitap dağıtımında uluslararası tekellerin hakimiyet kurma girişimine karşı yerli internet dağıtım firmalarının markalaşmasına dönük teşvikler sağlanmalıdır."

 

Kazım Arslan'ın yazılı açıklaması şöyle:


Ülkemiz hatalı siyasetin an ağır faturasını şimdi de kültür, basın ve eğitim alanında ödüyor. TL'de yaşanan büyük değer kaybı, hatalı özelleştirmeler sonucu ithalata bağımlı kaldığımız kağıt sektörünü de derinden vurmuştur. Eğitim sezonunun açılacağı ve en yoğun satışın yapılacağı bu ayda kitap ve gazete kağıdının gördüğü zam, birçok yayınevinin kitap basamama ve hatta kapanma kararı almasına yol açıyor. Kağıdın tonunda Euro cinsinden hem yüzde 20 artış oldu, hem de TL Euro karşısında yılbaşından beri yüzde 60'lara varan oranda eridi. Zaten popüler kitabın getirdiği kârı nitelikli yayına tercih etmek zorunda kalan birçok yayınevi, şimdi elindeki çok satacak yayını bile kağıt sıkıntısı yüzünden basamıyor.ÜRETMEDEN TÜKETMENİN EN SON DURAĞI KAĞITTIR

Her şeyde olduğu gibi kağıtta da ithalata ve borçlanmaya sürükleyen bu iktidar, üretmeden tüketmeyi ve borçlanmayı hüner sanmış, tükettirdikçe tükendiğimizin farkına varmamış, tükettikçe tıkandığımızı ancak anlayabilmiştir. Hesapsızca ve plansız bir şekilde SEKA'yı özelleştirenler, bugün ülkeyi kağıtsız bıraktı, basını da zora soktu.

Milli Eğitim,Kültür ve Turizm Bakanlıklarının önüne her yıl kamyonlar dolusu milyon liralık kitapları yığan ve hazır müşterisi devlet olan, neredeyse sıfır riskle yayıncılıkta ciro rekoru kıran kimi yandaşları, parti kanalıyla girdikleri yayıncılıkta kısa sürede köşe olan yeni yayıncıları bir kenara bırakalım. Binbir maliyete katlanarak kitap üreten yayınevleri, gazeteler ve dağıtımcılar, döviz ve yeni maliyet krizinin doğrudan sarstığı ilk büyük sektördür.

EYLÜL GELDİ, OKUR VAR AMA KAĞIT YOK

Olmazsa olmazı kağıdı bulamayan, bulsa da fahiş fiyatla maliyeti katlanan yayıncımız, üstelik ağır vergi yükleri altında ezilmektedir. Kağıt fiyatı fırlarken seyre dalanlar, kitaptaki yüksek vergiyi peşin peşin toplamaktadır. Çok acı ama bayramda maliyetler yükseldiği için basılamayan gazeteyi gördü Türkiye... Şimdi Eylül ayında, hazır kitabını matbaaya veremeyen binlerce yayıncıyla, yazarla karşı karşıyayız. Okul ve okuma sezonu açılıyor ama kitap yok.Okul ve okur var ama kağıt yok. Dersler başlayacak ama kağıt karaborsalık olmuş, gerçekleri yazan gazetecilik ise hapis ile kağıt tehdidi arasına sıkıştırılmış.

İktidara sırtını yaslamadığı için kitaplarını matbaadan çıkar çıkmaz bakanlıklara veremeyen, nitelikli yayıncılık yapsa da bu iktidarın istediği içerikte yazmadığı için kitaplarını kabul ettiremeyen yayıncılar, ya artan maliyeti okuyucusuna yansıtmak durumunda kalacak ya da kapısına maalesef kilit vuracak.NE YAPILMALI?Dövizin kağıt fiyatlarını fırlattığı bu dönemde bakanlık seyirci kalamaz. Acilen tüm yayınlarda istinasız olarak KDV yüzde 8'den 1'e indirilmeli, ithal kağıt yerine yeniden yerli kağıt üretimi için devlet öncü olmalı, bu çileye ve pahalılığa çözüm bulmalıdır. Benzindeki zamları pompa fiyatına yansıtmamak için uygulanan ÖTV modeli, bir süreliğine farklı vergileri düşürerek ve kur farkının bir bölümünü devletin karşılaması sağlanarak kağıtta da derhal uygulamaya sokulmalıdır.

Türkiye'nin SEKA ile yaşadığı büyük tecrübe yeniden hatırlanmalı, hatalı özelleştirmenin sonucu olan bu kağıt bağımlığı yerine yerli kağıt üretimi devlet-özel sektör eliyle birlikte sağlanmalıdır. Yazarların telif haklarındaki yüzde 17'lik gelir vergisi stopajı ilk yıl yüzde 10'a, ikinci yıl ise sıfıra düşürülmeli, telif hakkı ödemelerindeki KDV ise kesinlikle kaldırılmalıdır.

Matbaa gider kalemindeki tüm işlemlerde vergiler en çok yüzde 8 olarak sabitlenmelidir. Günümüzde pek çok üniversite ve kurum kütüphanesi artık bütçelerinin büyük kısmını kitap veritabanlarına harcamaktadır. E-kitapta verginin %8 olacağı açıktır, fakat veritabanlarının durumu belirsizdir. Bunlar da e-kitap gibi %1-8 arasında vergilendirilmelidir. Ülke genelindeki kitap/gazete dağıtımının tekelleşmesinin önüne geçilerek yerel dağıtımcı ve yayıncı korunmalı, mali nedenlerle kimsenin basmaya cesaret edemediği butik yayıncıların önemli yayın hizmetleri özel teşvik kapsamına alınmalı, kitap dağıtımında uluslararası tekellerin hakimiyet kurma girişimine karşı yerli internet dağıtım firmalarının markalaşmasına dönük teşvikler sağlanmalıdır. Kamu ihalesi almış hiçbir holdingin, bağımsız olması gereken medyadaki dağıtım ağlarında ağırlık kazanmasına ve tekelleşmesine fırsat verilmemelidir.

 

Kazım ARSLAN

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Eğitim Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir