18 Ekim 2019 Cuma 22:52:41
» "KHK'lılar TC vatandaşı olmak istiyor"

"KHK'lılar TC vatandaşı olmak istiyor"

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 03 Ekim 2019, Perşembe 17:19:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"KHK'lılar TC vatandaşı olmak istiyor" 
 
Yarkadaş: "Adeta sivil ölüme mahkum edilen KHK mağdurları, vatandaşlık haklarının geri verilmesini talep ediyor."
 
Barış Yarkadaş, KHK mağdurlarına yönelik zulme son verilmesini istedi. Yarkadaş, "KHK'lılar sivil ölüme terk edildi. Temel haklarının hiç birini kullanamıyor, adeta yoksayılıyorlar. Böyle bir zulüm tarihte görülmedi" ifadesini kullandı.
 
DEHŞETİ ANLATTILAR
 
5-6 Ekim tarihinde Ankara'da çalıştay yapacak olan KHK mağduru kamu çalışanları, Gazeteci Barış Yarkadaş'a yaşadıkları sorunları aktardı. 
 
KHK ile işlerine son verilen yedi kamu çalışanının sorunlarını dinleyen Yarkadaş, "Ortada dehşetengiz bir tablo var" dedi. Yarkadaş şöyle konuştu:
 
"Çeşitli tarihlerde çıkarılan KHK'lar ile işlerine son verilen KHK mağduru kamu çalışanları, özelde 134 bin, genelde ise 1 milyon kişiyi doğrudan etkileyen KHK zulmünün bitmesini istiyor. Çünkü KHK'lı olan bir kişi, tüm sosyal haklarından mahrum ediliyor. Ve bu zulüm tam 3 yıldır aralıksız bir biçimde sürüyor. KHK ile işine son verilen bir kamu çalışanı, herhangi bir işte sigortalı olarak çalışamıyor. Çünkü; TC kimlik numarası SGK'ya 38 nolu kod ile eşleştiriliyor. Bir işyeri KHK'lı bir kişiyi işe almak istediğinde SGK'nın sistemi buna izin vermiyor. KHK'lıyı buna rağmen işe almak ve çalıştırmak isteyen kişi ise 'kaçak işçi çalıştıran işveren' pozisyonuna gireceği için bu riski almıyor. Dolayısıyla KHK'lı bir kişinin çalışabilme olanağı kalmıyor."
 
"3 YILDIR BEKLİYORLAR"
 
Tarihte böyle bir zulüm yaşanmadığına dikkat çeken Yarkadaş, "Sorunlarını dinlediğim KHK mağdurlarının çoğu, 3 yıldır haklarında bir soruşturma açılmasını ya da varsa suçlarının ne olduğunu öğrenmek istiyor. Ne suçları söyleniyor, ne işe dönmelerine izin veriliyor. Hukuksuzluğun daniskasını yaşıyoruz" diye konuştu. 
 
"SİVİL ÖLÜME TERK EDİLDİLER"
 
KHK'lıların adeta birer 'sosyal ve sivil ölü'ye dönüştürüldüğünü belirten Yarkadaş, "En temel insan haklarından mahrumlar... Pasaport almaları ve pasaportlarını kullanmaları da yasak. Bunun adı seyahat özgürlüğünü engellemektir. Bu da anayasal suçtur" dedi.
 
"OHAL KOMİSYONU İŞLEVSİZ"
 
OHAL Komisyonu'nun ise "evlere şenlik" olduğunu belirten Yarkadaş, "Hiçbir anayasal ve hukuksal dayanağı olmayan bir organ olan komisyon, hak ihlallerinin olağanlaşmasına sebep oldu. Hiçbir sorunu da çözemedi. 'Akladıkları' kişilerin çoğu işine bile dönemiyor" ifadesini kullandı.
 
"BİZİ TC VATANDAŞLIĞINA ALIN"
 
Görüştüğü KHK'lıların "Biz TC vatandaşı olmak ve yurttaşların tüm haklarını kullanmak istiyoruz" dediğini aktaran Yarkadaş, "Vicdanı olanın içini kanatacak bir talep bu... KHK'lıların bu sözünü dinlerken, ülkem adına utandım" dedi. Yarkadaş, yurttaşlık hakları geri verilmeyen KHK'lıların yaşayabilmek için farklı arayışlar içine girebileceklerini de ifade etti.
 
KHK'lıların derhal işlerine başlatılması ve zararlarının karşılanması gerektiğini belirten Yarkadaş, "Bir hükümet, yüzbinlerce yurttaşını keyfi olarak yurttaşlıktan atıyor ve hiçbir şey yokmuş gibi davranıyor. AKP'li Naci Bostancı, KHK'lıları şüpheli ilan ediyor ve mahkeme kararlarını tanımayacaklarını ilan ediyor. AKP suç üstüne suç işliyor" tepkisini gösterdi.
 
"AİLELER PARÇALANDI"
 
KHK'lıların çocuklarının bile "güvenlik soruşturması"ndan geçtiğini belirten Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Güya muhafazakarlıktan ve aile birliğinden söz eden hükümet, binlerce ailenin dağılmasına sebep oldu. Hukuk tanımaz uygulamalar aileleri parçaladı. Bunların sorumlusu AKP ile ortağı MHP'dir. Bu vebal onlarındır."
 
"6 DAKİKA SONRA İŞTEN ATILDI"
 
Yarkadaş, KHK'lıların yaşadığı hukuksuzluklara somut örnek olarak ise görüşmeye katılan Zeytinburnu Belediyesi çalışanı Kenan Güngördü'nün durumunu anlatarak gösterdi. Yarkadaş, "Kenan Güngördü KHK ile işten atılıyor. İdari Mahkeme'den aldığı kararla işe geri dönüyor. Ancak belediye tam 6 dakika sonra Güngördü'yü yeniden işten çıkarıyor. İşte bu hukuksuzluğun daniskasıdır" dedi.

Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Çıkar İçin Yalancı Siyaseti Türkiye'de Yürütenleri Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir