24 Ekim 2019 Perşembe 08:40:22
» 'Krizden camileri satarak mı kurtulacaksınız?'

'Krizden camileri satarak mı kurtulacaksınız?'

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
'Krizden camileri satarak mı kurtulacaksınız?'
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 30 Mart 2019, Cumartesi 10:51:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Krizden camileri satarak mı kurtulacaksınız?'

 

 

Gürsel Tekin, Üsküdar’da satışa çıkarılan camiyi Meclis gündemine taşıyarak, “satacak devlete ait başka yer kalmadı da kutsal mekânlarımıza mı göz diktiniz” dedi. Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlamasını istediği önergesinde, “Türkiye'de neredeyse borçsuz belediye yok... Bazı belediyeler ise devlete olan borçları kapatmak için ilginç bir yöntem buldu. Mülkiyeti belediyeye ait camileri, vergi borçlarına karşılık devlete satıyorlar. AK­P'­li be­le­di­ye­ler, borç­la­rı­nı ca­mi sa­ta­rak ka­pat­ma­ya de­vam edi­yorlar… “Bakalım buna dur diyebilecek bir babayiğit çıkacak mı? Çok merak ediyorum” Dedi.

 

Tekin önergesinde, bu camiler yurttaşların kurduğu yardım dernekleri ve verdikleri vergiler ile yapıldı. Madem bu arsalar satılacaktı o zaman bu camilerin yapımına niçin izin verildi. Para ve çıkar için camileri satanları ne halkımız nede Allah affetmeyecektir. “ dedi.

 

Tekin önergesinde şu soruları yöneltti,

 

-AKP iktidarında; belediyelere ait ve üzerinde ibadet yeri olan kaç adet taşınmazın vergi borcuna mahsuben bakanlıklara devri yapılmıştır? Bu taşınmazların kaçı üzerinde cami bulunmaktadır?

 

-Üsküdar Belediyesi,  ekonomik kriz nedeniyle mi cami satışına başlamıştır? Eğer öyle ise ekonomik krizden, cami satarak mı çıkmayı düşünüyorsunuz?

 

-Kutsal mekânlarımızın bedel karşılığı alınıp, satılmasını, devir edilmesini doğru buluyor musunuz?

 

-Satışa çıkarılan 4 bin 574 metrekarelik alanın değerinin, konut fiyat endeksine göre hesaplandığında bile 27 milyon 105 bin 524 lira olduğu bilinmektedir.  Satış gerçekleştiği anda, az yüzde 10’luk bir kamu zararı oluşacaktır. Bu satışa onay verecek misiniz?

 

-Gelir elde etmek adına, belediyelerin merkezi konumda bulunan tüm park ve yeşil alanlarının yok edilerek imara açılması, betona dönüştürülmesini doğru buluyor musunuz?

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

  Aşağıdaki yazılı sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

                                                                                                                             Gürsel TEKİN

                                                                                                                            İstanbul Milletvekili

 

Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz günlerde skandal niteliğinde bir karar alarak vergi borcuna mahsuben mülkiyeti kendisine ait olan bir camiyi 29 milyon 732 bin 950 TL bedel üzerinden satma kararı almıştır. Geçmiş yıllarda da iktidar partisine ait bazı belediyeler, camilerin vergi borcuna karşılık Maliye Bakanlığı’na satılmasının yolunu açmış, bu satışlar kamuoyunun yoğun tepkisiyle karşılaşmıştı.

 

Bu bağlamda;

 

1-      Son 10 yıl içinde; belediyelere ait ve üzerinde ibadet yeri olan kaç adet taşınmazın vergi borcuna mahsuben bakanlığınıza devri yapılmıştır? Bu taşınmazların kaçı üzerinde cami bulunmaktadır?

 

2-      Üsküdar Belediyesi,  ekonomik kriz nedeniyle mi cami satışına başlamıştır? Eğer öyle ise ekonomik krizden, cami satarak mı çıkmayı düşünüyorsunuz?

 

3-      Kutsal mekânlarımızın bedel karşılığı alınıp, satılmasını, devir edilmesini doğru buluyor musunuz?

 

4-      Satışa çıkarılan 4 bin 574 metrekarelik alanın değerinin, konut fiyat endeksine göre hesaplandığında bile 27 milyon 105 bin 524 lira olduğu bilinmektedir. Bu da satış ile beraber en az yüzde 10’luk bir kamu zararı oluşacağı ortada iken, satışa onay verecek misiniz?

 

5-      Gelir elde etmek adına, belediyelerin merkezi konumda bulunan tüm park ve yeşil alanlarının yok edilerek imara açılması, betona dönüştürülmesini doğru buluyor musunuz?

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Din Yolu İle Sömürülen Türkiyenin Düştüğü Durumu Araştırma Grubu....

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir