18 Haziran 2018 Pazartesi 16:34:28
» Kurultay ve CHP !.

Kurultay ve CHP !.

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Kurultay   ve    CHP !.
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 31 Ocak 2018, Çarşamba 10:21:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

....

 

3-4 Şubat 2018, belki de tekrar bir umut ve yenilenme miladı olacaktır CHP cephesinde! 

 

Kurultay hazırlıkları tamamlanırken, Sayın CHP Milletvekilleri Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner tarafından bir bildiri yayınlanmıştır.  Bu bildirinin 2. Maddesini bu yazı içeriğinde dikkatinize sunmak istedim;

 

“Partimiz siyasal İslam ve neo-liberalizme cepheden karşı çıkmaktan çekinmemelidir.  Bir kitle partisinin kapsayıcılığı; ‘ideolojik belirsizlik’ tuzağına düşmeden, temel ilkelerini net olarak tarif etmekten ve bu ilkelere dayalı bir gelecek hayalinde toplumu ortaklaştırmaktan geçer. CHP’nin kuracağı siyaset, AKP’nin dayattığı siyaseti toplumun iradesi sanan ve bu duruma uymak için kendisini değiştiren, kendi kimliğine yabancılaşan değil; kendisi olarak, mevcut düzeni değiştirmek iradesinde olmalıdır.”

 

Değerli milletvekillerimiz olan Böke ve Cihaner’in yayınladıkları bu önemli mesajın tamamını gazetelerden tekrar tekrar okumanızı dilerim.  AK-ŞAKA olarak yer darlığım nedeni ile tamamını sunabilmek şansım olamadı.

 

CHP, bir kurultaylar kargaşasına mı düşecek yeniden, yoksa iktidar alternatifi olarak yeni bir yola mı çıkacak sorusunu bu iletiyi de dikkate alarak o günün sonunda anlamak şansımız da olacaktır!

 

 Kurultay kararı, hem partililer açısından ve hem de parti lideri açısından yasal bir talimat olmak yanında yakın gelecek için çözüm yöntemi olarak kamuoyuna sunulmuş bulunuyor. 

 

Olağan kurultayın görevi, partinin yeni liderini seçmek ve 80 sandalyeli parti meclisi için yeni adayların ortaya konulması ve delegelerin özgür iradesi ile yeni parti meclisini oluşturmaları ile sınırlıdır.  Ki, bu kadrolar ülke geleceğinin yol ayrımında rol alacaklardır.

 

Siyaset bir uzlaşma düzenidir!   Parti lideri, yıllar boyu güvenerek birlikte çalıştığı partililere, kendi seçeceği yeni partililer listesinde makul ölçüde bir kontenjan koyarak sorunu aşabileceği mesajını bizlere hissettirmiştir.  Bu adım, mantık süzgecini doğru kullanmak adına takdir edilecek bir yaklaşım, çoktandır hasret duyduğumuz bir özveri ve uzlaşma atağıdır. 

 

Parti cephesinde oluşan yeni üyelerin teveccühünün devamının, kurultay sonrasında böylece ivme kazanması da söz konusu olabilir. 

 

Bugün için, AKP’nin özellikle referandum sonrası göstermekte olduğu tavırlar, ülkemizin yakın geleceği adına yadsınamaz kuşkular uyandırmaktadır.  Bazılarımız otoriter ve baskıcı tavırların giderek artmasının ve OHAL uygulamasının ısrarla devamının bir dikta rejimini çağrıştırdığını düşünüyoruz.  Bir başka kesim ise AKP’nin gizli gündemine yaklaştığını ve demokrasi tramvayını arzuladıkları durağa yönelttiklerine inanmaktadır.  İşin güzel tarafı, yargının da iktidarın kontrolüne geçmiş olmasının sakıncalarını nihayet kesinlikle algılamış bulunuyoruz.  Ekonomik göstergeler her ne kadar yeni ve sanal rakamlarla sunulmakta ise de, kontrolsüz sıcak para ekonomisinin sakıncaları da Demokles’in kılıcı gibi tepemizde sallanmaktadır.

 

Böylece 2019 yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, AKP için dönüm noktası değil, Türkiye Cumhuriyeti adına bir dönüm noktası ve yol ayrımı konumuna gelmektedir. 

 

AKP ve Sayın Tayyib Erdoğan, arzu ettiği kadar sandalye sayısını arttırsa, yani referandum sonrası ortaya çıkan % 50 +1 oranını yakalarsa, yapacağı yeni anayasa değişiklikleri ve başka yasalarla nelere kadir olacağının işaretlerini de vermiştir.  Oylanan bütçe içeriği de, bu yılın bütçesinin seçim ekonomisi adına hazırlandığının ipuçlarını vermektedir.

 

Kanımca; 2019 ve belki de 2018’de olabilecek her üç seçimleri korkulacak bir düzenden uzak tutabilecek tek parti olarak CHP dikkati çekmektedir.  Bu nedenle, parlamenter demokrasiye inanmış merkez sağ, merkez ve merkez sol partilerin güç birliği yapması ve AKP karşısında varlıklarını ispat etmesi zorunluluk haline gelmiştir.  Bunun çatısının da AKP için tek alternatif olan CHP’de olduğunu Türk seçmeni anlamak zorundadır.  Zira 2019 sonrası için çok geç kalınmış olacaktır!

 

İşte, 3 -4 Şubat tarihi bu nedenle özel bir gün sayılmalıdır.  CHP, kendi içinde doğruyu bulmalı ve uzlaşı ile bu kurultayı tamamlayarak seçmenine olduğu kadar, arayışta olan vatandaşlara da umut verebilmelidir.

 

Burada, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu kadar partinin her kademesindeki görevlilerine ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası içeriğindeki ilk dört maddesine içtenlikle katılan tüm Türk Vatandaşlarına görev ve sorumluluk düşmektedir.  Günümüz, kişisel hırslardan arınmak ve hep birlikte doğruya yönelmek olmalıdır.   Tek sorun, benden sonra tufan demeyecek insanlarımızın güzide bir demokrasi örneğini çocuklarımız ve torunlarımız adına ülkemize bahşetmeleridir.   CHP seçmeni kadar, Türk İnsanı da bu jeste muhtaç ve müstahaktır!..

 

Önemli not:  AK-ŞAKA olarak, kurultay da parti liderliği adına aday olacak tüm CHP’li siyasilere eşit mesafede bakıyor ve hepsine başarılar diliyorum.  (E.A.).

 

                                                                                          Erdal Akalın  (31.01.2018)      


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir