10 Aralık 2018 Pazartesi 08:30:42
» Mahmut ESEN: Bir Değerlendirme...

Mahmut ESEN: Bir Değerlendirme...

Ataşehir Belediye Başkanının Görevinden Uzaklaştırılması Kararı Üzerine Bir Değerlendirme...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Mahmut ESEN: Bir Değerlendirme...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 26 Aralık 2017, Salı 15:32:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

             Anayasa'nın 127 ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddeleri uyarınca; görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle, haklarında soruşturma/ kovuşturma açılan belediye başkanları, geçici bir önlem olarak, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevinden uzaklaştırılabilir.

 

Anayasa ve ilgili yasa maddesinin incelenmesinden;  görevden uzaklaştırma işlemi için belediye başkanının görevinden kaynaklanan bir suç (isnadı) nedeniyle hakkında soruşturma veya kovuşturma açılmış olması koşulunun arandığı/yeterli bulunduğu anlaşılmaktadır.

 

Büyükşehir belediye başkanları, il ve ilçe belediye başkanlarının görevleri nedeniyle işledikleri iddia edilen suçlardan dolayı yargılanabilmeleri İçişleri Bakanının iznine bağlıdır. Diğer yandan  C. Savcıları  tarafından;  bazı hallerde,  belediye başkanları hakkında  (görevleriyle ilgili  olsa bile) İçişleri Bakanının  soruşturma yapılabileceğine ilişkin özel izni olmadan da soruşturma açılması/tevessül edilmesi olanaklıdır.

 

[Örneğin irtikâp, rüşvet, basit ve nitelikli zimmet, görev sırasında veya görevinden dolayı kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarının açıklanması veya açıklanmasına sebebiyet verme suçlarından  dolayı belediye başkanları hakkında C. Savcılarında doğrudan soruşturma açılabilmektedir; bu suçlara ilişkin olarak ayrıca İçişleri Bakanını izni aranmamaktadır. Vaki bir şikayet/ihbar üzerine C. Savcısı adli soruşturmayı başlatmak durumundadır.  (3628 sayılı Kanunun 17. Md.)]

 

Belediye başkanı hakkında C. Savcısınca başlatılmış bir soruşturma olması halinde  İçişleri Bakanınca alınmış olan görevden uzaklaştırma kararı yasaya uygun olur. Hukuka uygunluğu yönünden denetiminin ise idari yargı organları tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

 C. Savcılığınca hakkında soruşturma açılmış/başlatılmış olan  her belediye başkanı için   görevinden uzaklaştırma kararı verilemeyeceği açıktır. Zira görevlerinin özelliği/seçimle gelmiş olmaları vb. nedenlerle, ülkemizde, haklarında en çok şikayette/ihbarda bulunulan, dolaysıyla en fazla soruşturma geçiren kamu görevlilerinin başında belediye başkanlarının gelmektedir. Hakkında soruşturma/kovuşturma açılmış belediye başkanlarının (istisnasız) görevlerinden uzaklaştırılması halinde açığa alınmamış belediye başkanı kalmayacağı ve belediye hizmetlerinin olumsuz etkileneceği bellidir. Bu yüzden görevden uzaklaştırma kararlarının "kamu hizmetlerinin gereği olarak belediye başkanının iş başında kalmasının sakıncalı görülmesi" hallerinde verilmesi  gerekmektedir.

 

  Belediye başkanlarının hangi hallerde görevlerinden uzaklaştırılacakları idari yargı içtihatlarında da açık ve seçik olarak belirtilmiştir.

 

 Örneğin  Danıştay 8. Dairesinin 27.5.1991 gün ve 1987/414 E., 1987/370 K. emsal  kararı içeriğinde  bu ilkeler aşağıdaki şekilde açıklanmıştır:

 

 " ...Belediye başkanları hakkında açılan soruşturma ve kovuşturma sonucuna göre adli yargı yerlerince verilen hükümlülük kararları uyarınca belediye başkanlarının 1580 sayılı Belediye Kanununun 91. maddesi uyarınca görevlerinden çıkarılmaları doğaldır. Ancak, haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan bu kişilerin geçici bir önlem olarak görevden uzaklaştırılmalarına ilişkin kıstasların, görevden çıkarmaya ilişkin kıstaslardan farklı olduğunu kabul etmek zorunludur.

 

Asıl olan halkın oyuyla, seçimle gelen bu kişilerin, belirli dönem içinde görevlerini yerine getirebilmeleridir.

 

Haklarında açılan her soruşturma veya kovuşturma nedeniyle geçici olarak görevden uzaklaştırılmaları halinde kamu hizmetinin sağlıklı biçimde yerine getirilmesi mümkün olamaz. Diğer taraftan, geçici olarak görevden uzaklaştırılan bu kişiler, soruşturma, kovuşturma ve yargılamadaki gecikmeler nedeniyle asli olan bu görevlerinden sürekli olarak uzaklaştırılmış olurlar.

 

Belediye başkanı hakkındaki savların önemi, ciddiyeti ve ağırlığı ile soruşturma ve kovuşturmanın sağlıklı bir şekilde incelenip sonuçlandırılabilmesi için görevde kalmalarının sakıncalı olması halinde ilgililer hakkında bu türlü önlem kararı alınması mümkündür..."

 

 İçişleri Bakanlığınca yapılmış bir açıklamada; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile ilgili görevden uzaklaştırma kararının "objektif hukuk kuralları gözetilerek, adalet ve hakkaniyete uygun" verildiği belirtilmiştir.

 

Ancak Türkiye'nin en büyük şehirlerinin belediye başkanlarının dahi istifalarının istendiği/ istifa ettikleri; KHK göre  alınanlar dahil toplam 106 belediye başkanının görevinden uzaklaştırıldığı, CHP'li belediyelere müfettiş gönderileceğine ilişkin haberlerin basın organlarında yer aldığı  vb. süreçte Ataşehir Belediye Başkanının görevden alınması kararının siyasi bir karar olmadığını, diğer bir ifade ile, idari işlemin hukuka uygun tesis edilmiş olduğunu kabul etmek zordur.

 

Belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması konularında oluşan uyuşmazlıkların çözüm yeri idari yargı organlarıdır.

 

 Bu yüzden -her hukuki uyuşmazlıkta olduğu gibi- belediye başkanlarının görevinden uzaklaştırılmasından kaynaklanan sorunların çözümünde de bağımsız ve tarafsız bir yargıya, her zamankinden daha fazla,  ihtiyaç duyulduğu açıktır.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir