17 Temmuz 2018 Salı 16:33:39
» Mahmut ESEN: Şehit cenazesi törenleri

Mahmut ESEN: Şehit cenazesi törenleri

Mahmut ESEN: Şehit cenazesi törenlerine CHP il başkanlarının katılımlarının engellenmesine yönelik İçişleri Bakanının açıklamaları hakkındaki (konuya ilişkin mevzuat kurallarını da içeren) kısa bir değerlendirme yazım aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Saygılarımla.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Mahmut ESEN: Şehit cenazesi törenleri
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 02 Temmuz 2018, Pazartesi 12:41:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 
                                                                                                                      
 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28.06. 2018 tarihinde Esenler AKP İlçe Başkanlığını ziyaretinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlaması sırasında; "CHP il başkanlarının bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul edilmemesi yönünde valilere, müsteşarı üzerinden talimat gönderdiğini, ( konunun ) bu kadar basit olduğunu, onların gideceği bir adres olduğu.."şeklinde ülke gündemini oluşturan, İçişleri Bakanının konumu görev/yetki ve sorumlulukları açısından da tartışmalı, amacını aştığı düşünülen  bir açıklaması olmuştur.

 

Şehit olan ordu mensuplarının törenleri dini ve askeri olarak iki bölüm halinde yapılmaktadır.

Dini törenin yerine getirilmesi sırasında protokol hükümlerinin uygulanmayacağı, dini kurallara göre hareket edileceği/edilmesi gerektiği bellidir.

 

Askeri törenin usul ve esasları ise (1956 yılından beri yürürlükte olan) "Askeri Merasim ve Protokol Talimatnamesi" başta olmak üzere mevzuatta (cenazenin nakli, tabutlarına Türk bayrağının sarılması, cenaze aracına konuluşu/alınması/omuzda taşınması; saygı duruşu/ihtiram atışı yapılması vb. konular) ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

 

Askeri törenler garnizon komutanlıklarınca düzenlenmekte ve yerine getirilmektedir.

 

Bu yüzden, İçişleri Bakanı veya mülki idare amirlerince askeri törenlere herhangi bir müdahalede bulunulmaması gerekmektedir. Ancak mülki idare amirlerince cenazeye katılmaları genel güvenlik vb. yönlerden sakınca oluşturacağı, somut bilgi ve belgelerle tespit edilmiş kişilere özgü olarak, bunların olumsuz faaliyetlerini önleyici, bazı tebdirler alınmasını garnizon komutanı/ güvenlik makamlarından isteyebilmeleri olanaklıdır.

 

Diğer yandan:

 

Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığının en temel, başta gelen görevi: Bakanlığa bağlı iç güvenlik kuruluşlarını idare etmek suretiyle, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü, yurdun iç güvenliğini ve asayişini, kamu düzenini ve genel ahlakı, Anayasada yazılı hak ve hürriyetleri korumaktır.

 

Ayrıca Anayasa'nın başlangıç bölümünde ifade edildiği şekliyle;"Türk vatandaşlarının milli gurur ve iftiharlarda, milli sevinç ve kederlerde, milli varlığa karşı hak ve ödevlerde, nimet ve külfetlerde ve millet hayatının her türlü tecellisinde ortak olması" gerekmektedir.

 

Şüphesiz bu tür bir ortaklık, ortak hareket etme ihtiyacı  ulus olmanın doğal bir sonucudur.

 

Bu bağlamda ülke ve ulusun kurulması, kurtarılması ve bekası için canını feda etmiş aziz şehitlerimize gereken saygının gösterilmesi, şehitlerimizin hatırasına sahip çıkılması durumu özel bir önem kazanmaktadır. Bu konu gözardı edilemeyecek  önemli  ortak değerlerimizden biridir.

 

Bu bakımdan; kaderde, kıvançta ve tasada ortak olmanın doğal sonucu olarak; şehit cenaze törenlerine  en yüksek oranda katılımın sağlanması, törenlerin görkemli bir şekilde icra edilmesi gerektiğine şüphe yoktur. Yetkili tüm makamların bu bilinçle hareket etmesi gerektiği açıktır.

 
 
               Bu itibarla şehit cenazesi törenlerine katılımın engellenmesi, katılımların sorgulanır hale gelmesi, ulusumuzun birliği beraberliği açısında son derece hatalı bir yaklaşım olacaktır. Bu konularda suhuletle hareket edilmesinde, acele karar verilmemesinde yarar bulunmaktadır. Zira  ülkemizin bütünlüğünü hedef alan dış destekli terör vb. olaylar nedeniyle birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğu tartışmasız bir durumdur. 
 
 
 
Mahmut ESEN 
 
E. Mülkiye Başmüfettişi

Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir