10 Aralık 2018 Pazartesi 23:57:59
» FRIEND ZONE

FRIEND ZONE - ÖZDEN İLHAN

Paylas
FRIEND ZONE
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 07 Ocak 2018, Pazar 09:50:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir kadınla bir erkeğin sadece yakın arkadaş olup olamayacağı yıllardır tartışan konudur. Bu konu hakkındaki bilimsel veriler, bizi şaşırtmaya devam ediyor.
Ahmet, çok uzun yıllar en iyi dostlarımdan biriydi. Tesadüfen bizim okul arkadaşımız Nevzatla birlikte, aynı firmada ilaç mümessili olarak göreve başlamıştı. Sabahları “çay-simit” keyfini benim çalıştığım laboratuvarda yaparlardı. İlaç mümessillerin işleri zordur. Doktor ofisine ilaç tanıtımına girebilmek için iyi ilişki içinde olmaları gerekir. En iyi yöntemleri ise eşantiyon dağıtmaktır.
Nevzat bir sabah “ manikür takımını aldın mı? “diye sordu. İşte bir de böyle bir sorun vardı. Kalem, not defteri gibi eşantiyonları ortaya koyarlar veya dağıtılması için tomar şeklinde masamıza koydukları gibi, biraz değerlendiği zaman gizli vermeye çalışırlardı.  Döndü Ahmet’e “ben Ayşe Hanıma verdim, sen neden vermedin” diye sitem etti ve odadan çıktı.
Ahmet’e, “ sen veya Nevzat vermiş ne fark ediyor? İlginçsiniz! “ dedim.

 Ahmet anlatmaya başladı. “Nevzatla kantinde oturuyorduk. İkimizde sana vermek istiyorduk. Anlaşamayınca “yazı-tura “ attık, ben kazandım, o kaybetti, onun intikamını alıyor.” Diye gülmeye başladı.
Şaşkınlıkla yüzüne baktım. “ İnanamıyorum. Neden böyle bir şeye gerek duydunuz?” dedim.
“Bak Özden, ben her sabah buraya uğruyorum. Bütün dertlerimi, sıkıntılarımı sana anlatıyorum. Sadece iyi dostum olduğun veya iyi bir dinleyici olduğun için değil.  Burada birçok arkadaşlarım var, gider onlarla da sohbet ederim. Tabii ki, beğendiğimiz kişilerle sohbet etmeyi tercih ediyoruz. Seni bir kadın olarak çok beğeniyoruz. O yüzden “yazı-tura “attık “ dedi. İlginçtir, nedenini bende bilmiyorum ama eşini tanıyana kadar içimden “seni hak etmeyen biriyle evli” olduğunu düşünüp, kıskanmıyordum. Ama onu tanıdıktan sonra “öyle olmadığını fark edince” onu bile kıskanmaya başladım. “dedi.
O zamanlar onlar da ben evliyim. Hayretle yeni bir şey fark etmenin şokunu yaşıyordum. 
Ben her zaman bir kadın ve erkek arkadaş olabileceğini savunurken düşüncem ilk yarayı almasına sebep olan, hikâyemin kahramanlarının adı bende gizlidir. Yazdığım isimler, kişilere ait değildir.
Bilim insanları uzun bir süredir "karşı-cins arkadaşlığı" konusunu inceliyor. Wisconsin Üniversitesi, konuyla ilgili yaptığı bir araştırma için 88 çifte sorular soruyor. Her çift yakın arkadaşlar olarak kendilerini tanımlıyorlar. Her bir çift kadın ve erkek ayrı ayrı odalara alınıyor ve şu sorular soruluyor.
Arkadaşınıza romantik bir şeyler hissediyor musunuz? Sorusuna, kadınların tamamı benim yanılmadığımı gösteriyor. Hepsi erkek arkadaşına karşı hiç bir şey hissetmediğini söylüyor. Peki, ilerde bir şeyler hissedebilir misiniz? Sorusuna ise; ileri günlerde düşüncelerinin değişmeyeceğini ifade ediyorlar.
Erkeklerde ise durum oldukça farklı çıkıyor; çünkü büyük bir çoğunluğu diğer odadaki arkadaşının kendisine çekici geldiğini itiraf ediyor. Bazıları bir şeyler hissettiğini, ya da arkadaşı yeşil ışık yakarsa hissedebileceğini söylüyor.
Yani erkekler, kadın arkadaşlarına karşı platonik olarak ilgi duyuyorlar. Romantik veya cinsel anlamda bir şeyler hissediyorlar. Tabii bununla da yetinmiyorlar. Aynı zamanda bu hissin karşılıklı olduğu yanılgısına da düşüyorlar. 
Kadınlar ise, erkek arkadaşlarının kendilerine âşık olduğunu düşünmüyorlar ve “ bana âşık değildir” cevabını veriyorlar.
Kadınlar, ileriye doğru adım atmayı düşünmediklerini vurgularken, erkekler ileri adım atmak için hevesli gözüküyorlar.
Bilimsel veriler Ahmet’in, anlattıklarını doğruluyor.
O meşhur "friendzone" kavramı da tam olarak bu nedenle ortaya çıkıyor.
Bilime göre kadınlar, erkekleri yalnızca arkadaş olarak görebilirken, erkeklerse ise kadınlarla olan arkadaşlıklarının ilerlemesini istiyorlar. Yani iki taraf, farklı dünyalarda yaşıyor.
Sık duyduğumuz bir söz var “Kadınlar kötü erkeklere âşık olurlar, iyi erkeklerle dost olurlar!” Bu söz tamamen psikolojik olduğunu düşünüyorum. “Bir gün bana âşık olacak ve benim kıymetimi anlayacak”  bakış açısından başka bir şey değildir.

Âşık olduğunuz kişinin sizi sadece arkadaş olarak görmesi demek olan  "FRIEND ZONE"  daha geniş ifade etmek gerekirse karşınızdaki kişinin sizi bir sevgili olarak görmediğinin ve sizinle asla sevgili olmayı düşünmediğinin bir göstergesidir.

Sosyologlara göre bu “kadın- erkek arkadaş olamaz “ anlamına gelmiyor. Kurulan arkadaşlıkta, şeffaflık olması gerektiğini vurguluyorlar. İki taraf içinde son derece faydalı olduğunu ifade ediyorlar. 
Bir şekilde kadın “erkek düşünce yapısını” erkek ise “ kadının düşünce yapısını “ birbirinden öğrenebilecekleri ve ileri dönük arkadaşlıklarda veya yürütülen evliliklerde sorunlarla baş etmede karşı cinsi tanıma fırsatını yakalamış oluyorlar. 
Erkek ve kadın rakip durumda olmadığı için dedikodu, rekabet, kıskançlık vb. gibi şeyler karşılaşmıyorlar tam tersi birbirlerini her konuda destek vererek motive ediyorlar.
Şu da bir gerçek ki, çok başarılı evliliklerin veya romantik ilişkilerin de bazen sadece çok sağlam bir arkadaşlıkla başladığını ve ömür boyu sürdüğünü biliyoruz. İyi bir arkadaş olamayan çiftler genelde boşanıyorlar. 
O nedenle "FRIEND ZONE" durumuna düşmeme adına en baştan duygular ifade edilmelidir. 
Bilimsel veriler bakarsak, kadın- erkek dostluğu esas ayakta tutan ve bozulmasına izin vermeyen kesimin kadınlar olduğunu gösteriyor. Bu da gösteriyor ki, kadınlar, erkeklerin yakın arkadaşı ve dostu oluyor. 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir