26 Mayıs 2018 Cumartesi 22:40:26
» MANİFESTO

MANİFESTO - Aşkım Tan

Paylas
MANİFESTO
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 15 Mayıs 2018, Salı 21:33:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

MANİFESTO

 

Gemi kargosunu gümrüğe bildiren belge” tanımı dışında, kelime kökeni olarak İtalyanca manifesto veya Fransızca manifeste "yeminli ifade [esk.], imzalı bildiri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince manifestum "'el basılmış şey'" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince manus "el" ve Latince fendere, fest- "basmak, vurmak" sözcüklerinin bileşiğidir.

Yukarıdaki etimolojik açıklamadan sonra, gelelim şu “manifesto”nun siyasi tanımlamasına…
Oysa “manifesto”, hem tarihsel ve teorik hem de devrimci bir örgütün eylem ve amaçlarını ifade eden bir belge olarak tanımlanmaktadır.
Tarih, “manifesto” örnekleri ile doludur. Hemen bakınız, ilk akla gelen “manifesto”ları şöyle bir sıralayıvereyim sizlere:
-Friedrich Engels, Karl Marx “Komünist Manifesto
-Wolfgang Brochert “Hayır De!
-David Armitage, Jo Guldi “Tarih Manifestosu

Bunların dışında Che Guevara’nın, Rosa Luxemburg’un “Manifesto”ları da bilinmmektedir.

Sırası gelmişken… Komünist Manifesto’nun ilk yayın tarihi 21 Şubat 1848’dir ve “manifesto”ların ana fikri, "geçmişin bilgisi, gelecekte ne ölçüde özgür iradeye sahip olacağımızı anlamaya yarayan bir kaynaktır."olarak özetlenebilir.

Kısacası, dünya tarihinde açıklanan “manifesto” sahipleri genellikle “sosyalizm, anti-kapitalist” düşünce yapısını savunan fikirler olmuştur.

Bu düşünceden yola çıkarak, bu ülkenin Cumhurbaşkanının, 16 yıldır iktidarda olan bir liderin halkının karşısına çıkarak bir “manifesto” duyurusunda bulunması, oldukça ironik bir durumdur.

Açıkçası kendi kendime “acaba mevcut ülke durumuna kendi içinde bir karşı çıkışı mı var?” diye sormadan geçemiyorum.

 

Aşkım TAN
15.05.18 - Ankara

 

 

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir