18 Kasım 2018 Pazar 11:58:44
» 51 YIL ÖNCEKİ KÖYLÜLERİN ANLAYIŞI

51 YIL ÖNCEKİ KÖYLÜLERİN ANLAYIŞI - Zeki Sarıhan

Paylas
51 YIL ÖNCEKİ KÖYLÜLERİN ANLAYIŞI
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 07 Temmuz 2018, Cumartesi 18:30:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

51 YIL ÖNCEKİ

KÖYLÜLERİN ANLAYIŞI

 

 

 

 

Fatsa Yassıtaş köyü öğretmeniyken 1966’da Fatsa Fikir Kulübünün yayın organı olarak çıkarmaya başladığımız, 1967’de Fatsa Köycülük Derneği’nin yayın organı olarak 20 küsur sayı çıkardığımız tek yaprak İleri Köy gazetesinin adından esinlenerek hazırlamakta olduğum İLERİ KÖY PEŞİNDE kitabım için son çalışmaları yaparken o zaman İstanbul’da yayımlanmakta olan haftalık dergi ANT’ta, bu gazeteden aktarılmış iki sormacamıza rastladım. İleri Köy’ün tek bir sayısı bile elde olmadığından bu belge kitap için önemli. 51 yıl önce köylülerin çeşitli konularda ne düşündüğünü ve düşündüklerini nasıl anlattıkları açısından hem Fatsa’daki sosyal mücadeleler hem Türkiye’nin siyasi tarihine bir katkı olarak sizin de dikkatinizi çekeceğini umarım.

 

ANT’ın 14 Kasım 1967 tarihli sayısında “Basın Diyor ki” sayfasını aşağıya aynen alıyorum.

 

                                                                       *   

 

TÜRKİYE’NİN TEK KÖY GAZETESİ

 

Fatsa’da yayımlanan Türkiye’nin tek köy gazetesi “İLERİ KÖY” köylülerin yurt ve dünya sorunları hakkındaki bilgilerini ve bunlar karşısındaki görüşlerini tespit etmek üzere sık sık anketler düzenlemektedir.

 

İLERİ KÖY’ün son olarak “Sosyal Adalet” ve “Türk-Amerikan ilişkileri” konularında düzenlediği iki anket birçok gerçeklere ışık tutacağına inandığımız için aynen sütunlarımıza alıyoruz.

 

AMERİKA

 

“İleri Köy” gazetesi köylülere rastgele sordu. “Türk-Amerikan dostluğu hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye açısından faydalı mı? Amerikalıları seviyor musunuz?” Bu konuda hiçbir şey bilmedikleri sanılan köylüler, meğer dopdoluymuşlar. Çoğu şikâyetçi çıktı. Hep kerli ferli adamlar konuşacak değil ya, biraz da kasketliler, kara lastikliler konuşsun.

 

MUSTAFA DÖREK (Yukarı Ardıç köyünden, okuryazar değil) – Amerika’nın Türkiye’de olmasını istemiyorum. Ne işi var? Para ellerinde. Kadınlarımızı yanlarında (okunamıyor) gördüm. Samsun’da büyük büyük binalarda oturuyorlar. Bizim köyde Amerika’dan memnun olan yoktur.

 

SÜLEYMAN KÜÇÜKSÖZEN (Tahtabaş köyünden, ilkokul 3’ten) –Doğru görmüyorum. İçimizde bulunuşundan memnun değilim. Bize zararlı. Sen o kadarını yaz, gerisini karıştırma.

 

MUHARREM ACISUDAN (Akkaya’dan, okuryazar) Ben ne bileyim? Köylüyüm. Amerikalılarla ne işim olur benim?

 

MEHMET YENİTAŞ (Yassıtaş köyünden, ilkokul mezunu) –Zararlı kardeşim, zararlı. Ben İzmir Fuarı’na gittiğim zaman gördüm. Kendi askerlerinin yaptığı aşırılık yüzünden zararlı buldum. Kendi askerleri suç işlediği zaman cezalandırılmıyor. Bizimkiler yaptığı zaman…

 

HALİL DEMİRTAŞ (…Okunamıyor) köyünden, ilkokul mezunu) –Türk-Amerikan dostluğunu iyi gördüğüm yok. Türk sınırlarından içeri girdiği tarihten beri. Bizi sömüren, bu hale indiren bunların tesiri. Amerikalıların tesiri altında kalmışız. Bu çok uzun konu. Üzerinde iyice düşünüp yazsam daha iyi olurdu ya.

 

DURSUN METİN (İnönü köyünden İlkokul 3’ten ayrılma) –Dost biliriz emme, Kıbrıs davasında, Arap davasında şeyleri destekledi. Alışverişe gelince onunla yapıyoruz. Harp yapmaya gelince Yunan’ı tutuyor. Bence faydalı değil Amerika.

 

MEHMET ŞİMŞEK (Eskiköy’den, okuma yazma bilmiyor) –Kim memnun da ben memnun olayım. Canım vaziyeti görmüyor musun? Niye bana soruyorsun daha?

 

DURSUN SARIKAYA (Korucuk K’den, Öğretmenler Lokalinde ocakçı) –Nesini seveyim Amerika’nın? Gâvur daha, düşman daha.

 

EROL SARIHAN (Beyceli’den, ilkokul mezunu) –Türk’le Amerikan dost değil, birbirine düşmandır aslında. Amerika, yılanların kurbağayı emmeleri gibi almış ağzına Türkiye’yi, boyuna sömürüyor.

 

HİLMİ KAYA (Kılıçlı köyü) –Amerika’yı sevmiyorum. Türkiye’de bulunmaları kötü. Gâvurlar memleketine gitsinler.

 

MUSTAFA CİĞERCİ (Danışman köyü) –Ne işi var Amerika’nın burada? Karı-kıza tecavüzler yapıyorlar. Gitsinler memleketine.

 

ŞEVKİ TOPÇU (bozdoğan köyü) –Amerika bizim için iyi bir şey düşünmüyor. Eğer bizim için iyi bir şey düşünseydi Kıbrıs’ı çoktan halletmiştik.

 

SOSYAL ADALET

 

27 Mayıs Devriminden sonra okumuşlarımız şapkalarını önlerine koydular ve bundan sonra ne yapalım da halk kurtulsun diye azıcık düşündüler. O günden beri en çok kullanılan sözlerden biri Sosyal Adalet.

 

Köylülerden önümüze gelene soralım dedik. Sosyal Adalet ne demektir? Verdikleri karşılıkları olduğu gibi yayımlıyoruz. 

 

AHMET TÜRKMEN (Demirci köyünden) –Adaleti tatbik etmek.

 

CEMAL SOYDAN (Yassıtaş köyünden) –Ben ne bilirim kardeşim. Hiçbir bilgim yok ki. Sosyal adalet iyi bir insan demektir?

 

HAMDİ ÖZCAN (Sağlık memuru) –Hürriyet demektir.

 

HÜSNÜ ASLAN (Söken köyünden) –Na cevap vereyim ben sana şimdi? Bir şey diyemem ki?

 

ALAADDİN ÇELEBİ (Ünye’nin Keş köyünden) –Bana göre sosyal adalet bütün milletin hakkının verilmesi. Hak yerine gelmesi demek.

 

RECEP BOZ (Dağgüvezi köyünden) –Ne gibi? Benim bundan bir şey anladığım yok.  Şimdi sen söylüyorsun, ben duyuyorum.

 

MESUT TİKEN (Çatak köyünden) –Ben onu bilemem kardeşim, bilemem. Ben tahsilli birisi değilim ki.

 

HALİL KESKİN (Eskiköy’den) –Valla bizim tahsilimiz yok. Ben bunları radyoda, her yerde işitiyorum emme ne ki?

 

ALİ ÖZTÜRK (Eskiköy’den) –Sosyal ne demek bi kere? Mini etek mi demek? Açık saçıklık mı demek besbelli. Adalet demek, onun zaten manası yok.

 

MEHMET CAN (Kılavuzömer muhtarı) –Adil bir idare. Halkın kazanç seviyelerinin eşit olabilmesi. Herkes kazancının, emeğinin karşılığını alabilmesi, gücü yettiğince.

 

FERHAT AĞIRMAN (Beyceli köyünden) –Bilmiyorum ama çok önemli olsa gerek. Öğrenmek lazım. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.

 

AHMET KAYNAR (Yassıtaş muhtarı) –Memleketin dürüst ve kalkınma üzerine çalışan bir millet anlıyorum.

 

MEVLÜT BOSTANCI (Yassıtaş köyünden) –Sosyal adalet vatandaşın eşit haklara sahip olmasıdır diyorum.

 

KEMAL KILIÇ (Yalıköy’den) –Na anlayacağım? Ben komünist miyim ki bileceğim? 34 yaşındayım, anayasa babayasa okumamışım.

 

SALİH TİKEN (Eskisayaca Muhtarı) –Gelse iyi ya, onun da geleceği yok.[1]  (7 Temmuz 2018)

 

Zeki Sarıhan

 

 

 

 [1] “Köylü İşte Böyle Düşünüyor”, ANT, 14 Kasım 1967, Sayı 46, s.16.


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir