19 Kasım 2018 Pazartesi 04:50:57
» YENİ REJİM, YENİ KABİNE

YENİ REJİM, YENİ KABİNE - Mehmet Necati GÜNGÖR

Paylas
YENİ REJİM, YENİ KABİNE
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 11 Temmuz 2018, Çarşamba 18:26:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YENİ REJİM, YENİ KABİNE

 

 

            Parlamenter sistemden yana olduğum için yeni rejimi sevinçle karşıladığımı söyleyemem.

 

            Yeni kabineye gelince; vatana millete hayırlı olsun diyorum.

 

            Zira, hepimiz aynı geminin içindeyiz. Elbette ki, kabinenin başarılı olmasını istiyorum.

 

            Bir dostum yeni kabineyi nasıl bulduğumu sordu.

 

            Ben de dedim ki "birçoğunu tanımıyorum. İnşallah iyidirler."

 

            Meselâ yeni Milli Eğitim Bakanı ümit vadediyor. MEB Talim Terbiye Dairesi başkanıyken, bakanlıktaki kadrolaşmayı eleştirip görevinden ayrıldığı söyleniyor. Ayrıca Maya Okullarının da kurucusu. Demek ki, alanında başarılı bir isim. Mevcuttan daha kötüsü olmayacağına göre eğitim politikasından ümitliyim diyebilirim.

 

            Bendenizi ümitsizliğe sevkeden başka bir durum; damatla ilgili. Enerjiden alınıp Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirilmesini nedense piyasalar onaylamadı. 4.55'lerde seyreden dolar birdenbire  4.70'leri gördü. Piyasalar, herhalde bundan böyle Merkez Bankası'nın para politikalarından ümitsizliğe kapılmış olmalılar. Zaten, yeni ünvanıyla Başkanın Merkez Bankası'yla faizler konusunda anlaşamadığı biliniyordu. Hazinenin başına damat getirilerek bu alanda daha sonuç alıcı müdahaleler arzulanmış olmalı. Buna da hayırlı olsun diyelim.

 

            Yeni kabinenin ilanıyla  hayal karaklığı yaşayanlar da var.

 

            Meselâ Prof. Burhan Kuzu. Yıllardır bakanlık bekler durur. Sonunda vekillikten de olunca bir ümit, bakanlık bekledi, o da olmadı. Şimdi Kuzu ne yapsın yani?

 

            Bir başka hayal kırıklığını da Çiller yaşadı. O da Başkan Yardımcılığı bekliyordu, olmadı. Yani, havasını aldı.

 

            Bizim Erzurum'da da hayal kırıklığı var. İktidar partisine her seçimde yüzde 70 oy veren, merhum Reyhani'nin tabiriyle "sabır alıp, şükür satan Erzurum" yeni kabinede temsil beklerken, komşu ile 4 bakanlık verilmesi karşısında kendisinin es geçilmesine bayağı içerlemiş görünüyor. Erzurum yeniden "sahapsız şehir". Bence kolayı var, 70'i 80'e çıkarma iradesi gösterir, bir dahaki sefere dört bakanlığı kapar, kim bilir? Bu arada Ulaştırma Bakanlığı bekleyen Acun'un amcası da bir hayli üzülmüştür sanırım.

 

            Tarım Bakanlığı'na getirilen Bekir Pakdemirli'yi tanıyorum. Merhum Ekrem Pakdemirli'nin küçük oğludur. Başbakanlıkta çalışırken aynı lojmanda oturduk. Komşuyduk. Yüzü yerde terbiyeli bir çocuktu. Şimdi bakan oldu, ne güzel. Artık etrafa hava atabilirim:

 

Komşum bakan oldu, var mı bana yan bakan?

 

Yine Çiller'e döneceğim.

 

Bir vakitler merkez sağın lideri durumundaydı.

 

Soylu'yu partisinin başına getirdi, olmadı.

 

Sonra O da AKP'ye dümen kırdı.

 

Başkanın son İstanbul mitinginde sahneye çıkmış, cılız da olsa bir miktar alkış almıştı.

 

Dâvâ arkadaşları O'nun bu haline hem üzülmüş, hem hırslanmışlardı.

 

Kendisine yönelik kınama telefonlarına "Gördünüz, beni alkışladılar" karşılığını veriyor, daha yakınında duranlara ise, "bekle, seni değerlendireceğim" diyordu.

 

Çiller de havasını alanlardan oldu.

 

Kendini bu kadar erken tüketen bir politikacı var mıdır dünya yüzünde bilmiyorum.

 

Benim tesellim ise şu: İyi ki ekonomiden sorumlu Başkan Yardımcısı olmamış. Yoksa halimiz haraptı.

 

Mehmet Necati GÜNGÖR


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir