15 Aralık 2018 Cumartesi 15:51:43
» SİLAHLA ŞAKA OLMAZ

SİLAHLA ŞAKA OLMAZ - Can PULAK

Paylas
SİLAHLA ŞAKA OLMAZ
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
- 25 Temmuz 2018, Çarşamba 12:54:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİLAHLA ŞAKA OLMAZ

                                       

 

     İnanılmaz biçimde silahlanıyoruz.Çoğumuzun cebinde mendil yok ama,silah var maalesef...

 

     Bugün ülkemizde silah sahibi olmak çok kolay.Yeter ki isteyin,bu işi yapanlar hemen bulurlar size.Zor olanı,silaha ruhsat alabilmek.Çok uzun ve zahmetli işlemleri var çünkü.Üstelik de ruhsat parası çok,sadece bulundurmaya 2000 lira veriyorsunuz. Taşıma ise daha da pahalı,4000 lirayı geçiyor.Taşımayı herkese vermiyorlar.Onun kuralları ve izinleri hayli zor olduğu için,millet ruhsata filan pek aldırmıyor. Başı belaya girince,kendisini tehlikeye karşı savunma zorunda kalınca beline takıyor tabancayı.

 

     Tabanca ve tüfek çekirdek gibi satılır mı bir ülkede?Bizde satılıyor işte.Gidin pompalı tüfeğin en alasını kolayca alırsınız dükkandan.Hele gerçek tabancadan hiç ayırdedilmeyenleri ise,oyuncakçı mağazalarında bile var.Bunlar adamı öldürmüyorlar ama,çıkardığı sesle korkudan ödünü koparıyorlar insanın.

 

     At,avrat,silah eskilerin şanıydı.Bugün at pek kalmadı ama,avrat ve silah hala kıymetli.Biri avradına yan gözle baktı mı,işte silahlar o zaman çekilir,karşılıklı ateşlenir.Buna bizler namus davası deriz ve çoğumuzun gözünde de vuran suçlanmaz.Hatta vuran,hapishanede bile saygı görür diğer mahkumlardan.

     

                                           

     Son yıllarda insanımız kendisini güvende hissetmiyor.Ne yazık ki,Polise ve yargıya da güvenmiyor.Devlet kurumlarındaki siyasallaşma ve tarafsız devlet memuru anlayış ve görüntüsünün kaybolması,herkesi huzursuz ediyor.Hele ayakların baş olduğu bir ortamda,kişi kendi güvenliğini düşünmek ve sağlamak zorunda kalınca,tabanca tüfek konusu da gündemden düşmüyor hiç.

 

      Öyle bir hale geldik ki,ortalık külhanbeyden geçilmiyor.Hani caddede birine yanlışlıkla çarpsanız,topuğunuzdan vurulma tehlikesi var.Levyeyi kapıp müşterisine saldıran şöför mü ararsınız,minibüsteki son yolcu hanımı ormana kaçırıp tecavüz edeni mi duyarsınız,karısını sokağın ortasında delik deşik edene mi tanık olursunuz,her ihtimal her an karşınıza çıkabilir.Akşama eve kazasız belasız dönebilirseniz eğer,çok şanslı sayılırsınız.

 

     İşin kötü tarafı silahı ve silahlanmayı siyasetin de körüklemesi..Milleti birbirine kırdıracak ortamı engellemesi gerekenler,aksine silahı teşvik ediyorlar.Bu büyük bir tehlikedir.Yönetimin ağzından çıkana dikkat etmesi lazım.Rejimi koruyacağız diye sivilleri silahlandırmak,ileride telafisi çok zor problemlere yol açar.Bir kesim silahlanıyorsa eğer,karşısındakiler de armut toplamayacak elbette.Onların da silahlandığını  bir düşünürseniz,yandığımızın resmidir.

 

     Geçmişin Rize Valisine kulak verdiniz mi hiç?Televizyonda milletin silahlandığını,herkesin ruhsat almaya çalıştığını,20 bin liralık bağış mecburiyeti getirmelerine rağmen,memurların bile bu parayı kolayca temin edip silah ve ruhsat sahibi olduklarını açıklamıştı..Daha önce Manisa Valisiymiş.Rize'de birkaç ay içinde Manisa'nın beş misli silah ruhsatı vermek zorunda kaldığından şikayet ediyordu.

 

     Son zamanlarda öyle haberler çıktı ki,inanası gelmiyor insanın.Ama televizyonlar veriyor bunu,gazeteler yazıyor,sosyal medyada silahlanma haberlerinden geçilmiyor. Bir ülkenin sağlam ve güvenilir bir polis teşkilatı,adaleti kılına kadar sağlayan yargısı yoksa eğer,öyle ülkelerde silahlanma arzu ve gayreti fazla olur.Bizde de şimdi olan bu işte..Bu tehlikeli gidişi mutlaka durdurmalı ve kardeş kanı dökülmeden silahlara veda dönemini yaşamalıyız.

 

     Silah devletin elinde olmalıdır.Sorumsuz insanların eline geçen silahlar bir ateşlenirse eğer,o ülkede kan gövdeyi götürür.Bizim devletimiz yönetimde siyasallaşmaya,kurumları yozlaştırmaya ve yasaları işine geldiği gibi uygulamaya son vermelidir.Devletin memuru eğer,siyasetin çıkar talimatlarını uygulamak yerine,kanunları  eşit,adil ve eksiksiz uygularsa,o zaman sivilin silaha ihtiyacı kalmaz.

 

Böyle bir Türkiye'de de,herkesin hasret kaldığı huzur geriye gelir ve millete rahat bir nefes aldırır.

 

      Türkiye bir normalleşse var ya,o takdirde herkesin morali düzelecek,suçlar azalacak,korkular dağılacak ve geleceğe güven artacaktır.Mevcut yönetim ülkeye bu şansı verirse eğer,insanımız da silaha veda eder ve geleceğini güvenle devletine bırakır.Aksi takdirde ülkemizdeki silahlanmayı kimse durduramaz.Şunu iyi bilmeliyiz ki,bugün sivillerin elindeki silahlar bir toplansa,beş orduya yetecek tabanca,tüfek ve teçhizata sahip olur devletimiz.Bir de toprağa gömülenleri hesaba katarsanız,bunlarla Ortadoğu haritasına bile şekil verebiliriz.

 

     Demek istediğim o ki,ateşli silahlar yasasına yeni bir şekil vermeli,insanımızın tabanca tüfek sahibi olmasını zorlaştırmalı,bunun için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.Sivilin elindeki silahı alıp,ona kalem ve kitap verecek bir ortamı süratle yaratmalıyız.Sivilin elindeki silah mayına benzer,nerede ve kime patlayacağını kestiremezsiniz.Bunu dikkatimizden uzak tutmayalım ve sivilin elindeki silahları devlete geçirmenin yollarını arıyalım.Aksi takdirde,gerisini söylemeye bile dilim varmıyor.

 

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir