19 Nisan 2019 Cuma 18:31:00
» 1 EYLÜL, DÜNYA BARIŞ GÜNÜ ???

1 EYLÜL, DÜNYA BARIŞ GÜNÜ ??? - Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Paylas
1 EYLÜL, DÜNYA BARIŞ GÜNÜ ???
- 01 Eylül 2018, Cumartesi 14:51:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

1 EYLÜL, DÜNYA BARIŞ GÜNÜ ???

 

Yurtta barış, dünyada barış için çalışıyoruz. (1931, Ankara)

Mustafa Kemal ATATÜRK                                                                                                                                                                                                                              

 

 

Değerli Arkadaşlar,

 

1 Eylül gününü DÜNYA BARIŞ GÜNÜ olarak kutlamak isteyenlere,Vikipedi (özgür ansiklopedinin) 27.08.2016 da güncellemiş olduğu aşağıdaki açıklama yazısını sunmak isterim.

 

“Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günü (İngilizceInternational Day of Peace), her yıl 21 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası bir bayram.

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı gününü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul'un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül'ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

 

Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor.

Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor.

 

Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

 

Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir.”

 

Yani esas Dünya Barış günü 21 Eylül’dür.

 

Keşke AB-D emperyalizmi olmasa ve her gün barış günü olsa da boş yere kanlarımız akmasa.

 

 

Değerli arkadaşlar,

 

Gerçek dostlar, bu günlerde belli olur. Güzel ülkemizde vahşi bir darbe girişimi sonucu yaşadığımız acı ve üzücü olaylar, AB-D emperyalizmi hakkında oluşan kaygılarımızda, ne kadar haklı olduğumuzu belgeliyor. Çünkü AB-D emperyalizminin ürettiği ve Başkan Obama’nın 20 yıl süreceğini açıkladığı IŞİD(DAEŞ) ve PKK-PYD-YPG gibi terörist örgütler yüzünden binlerce canımızı kaybediyoruz. Ayrıca gün geçtikçe de artan terör saldırıları yüzünden de güncel yaşantımız oldukça riskli hale geldi.

 

 

Şimdi de Başkan Trump, ABD’nin 18 trilyon $’a ulaşan borcunu kapatmak için tüm dünyaya ekonomik savaş açtı. Bu savaşa karşı çok önceden tedbirler alıp, bizim de dolar üzerinden borçlanmamamız gerekiyordu. Umarım en kısa zamanda ABD dolarının boyunduruğundan kurtuluruz. Aksi halde güzel ülkemiz çok büyük bir ekonomik kayıp yaşayacaktır. O yüzden, ulusal birlik ve beraberliğimizi korumamız, demokratik, laik, sosyal hukuk devletimize hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor.

 

 

Sevgi ve saygılarımla (29.08.2018).

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR                                     

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir