16 Haziran 2019 Pazar 12:44:17
» "Camiyi yıkıp yerine villa yapacaklar"

"Camiyi yıkıp yerine villa yapacaklar" - Barış Yarkadaş

Paylas
- 04 Ekim 2018, Perşembe 14:15:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

"AKP'li Üsküdar Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgeyi ranta açmak için camiyi yıktı. Bölgeye denize nazır villalar yapacaklar."

 

 AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin yıktığı camiye ilişkin çeşitli bilgiler:

 

"AKP'li Üsküdar Belediyesi sabah saat 04.30'da Esentepe Camiisi'ni gizlice yıktı. Yıkım sonrası tepki gösteren yurttaşlara ise tazyikli su sıkıldı. Zabıta ile vatandaşlar arasında yaşanan gerilimin ardından, bazı kişiler de gözaltına alındı. 

 

AKP'li Üsküdar Belediyesi, Kirazlıtepe'deki Esentepe Camii'ni, dört ay önce restore edilmesine rağmen yıktı. Bu bölgeyi 'Kentsel Dönüşüm' adı altında denize nazır villalarla donatmak istiyorlar. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ile belediye birlikte hareket ediyor.

 

AKP'li belediye ve bakanlık, 'İmar Barışı' kapsamında yapılan başvuruları kabul etmesine rağmen, son bir ayda tutum değiştirdi. Bölgede yaşayan 830 ailenin evlerini boşaltmasını istedi. 300 aile sözleşmeye imzaladı. 530 aile ise haklarının verilmediğini söyleyerek imza atmadı.

 

Belediye ve bakanlık, hakları verilmediği için bölgeyi terk etmeyeceğini söyleyen 530 aileyi yıldırmak için ilginç bir yola başvurdu. Yıkıma camiden başlandı ve halkın ibadet edeceği Esentepe Camii yerle bir edildi. Böylece halkın bölgeyi terk etmesi hedeflendi. Plan buydu...

 

Bölge halkının artık gideceği bir cami yok. 530 ailenin ibadet etme hakkı da bu sabah ellerinden alındı. Camiyi yıkarak, 530 ailenin bölgeyi terk etmesini planlıyorlar. Çünkü o bölgeye denize nazır villalar dikmek istiyorlar. Öyle ya halkın deniz gören evlerde oturma hakkı yok

 

Bölgedeki başka bir sorun ise şu: Dönüşüm adı altında binalar kontrolsüz bir şekilde yıkılıyor. Bölge halkı bu yüzden asbeste maruz kalıyor. Cilt hastalıklarından şikayet edenlerin sayısı da hızla artıyor. Üsküdar Kirazlıtepe halkı, rant için ölüme terk ediliyor.

 

Belediye ise yıkıma gerekçe olarak, 'Çamlıca Camii'nin etrafını güzelleştirme'yi gerekçe gösteriyor. Güya, yıkılan Esentepe Cami, Erdoğan'ın yaptırdığı Çamlıca Camii'nin siluetini bozuyormuş. Bu durum, istismar içinde başka bir istismarın daha olduğunu gösteriyor.

 

AKP'li Üsküdar Belediyesi, geçen ay da Burhaniye Mahallesi Oğuzhan Camii'ni yıktı. Belli ki; 'Seçmenimiz nasıl olsa tepki göstermez' diyerek hayli cesur davranıyorlar. Tüm bunlar, AKP için kutsalın rant karşısında bir değerinin olmadığını gösteriyor. Takdir halkımızın tabii..

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye genelindeki şehir planlarında cami alanı olarak ayrılan bölgelerin kaçının uhdesinde olduğunu, kaçının ise iş merkezi vs yapılması için satıldığını açıklamalıdır. Cami için ayrılan alanların bir çoğunun satıldığı gerçeği, halkımızdan gizleniyor."

 

Barış Yarkadaş

 

 


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir