19 Temmuz 2019 Cuma 12:07:28
» KESKİN SİRKE

KESKİN SİRKE - Aşkım Tan

Paylas
KESKİN SİRKE
- 03 Kasım 2018, Cumartesi 13:45:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KESKİN SİRKE

 

 

 

 • Öfke deli rüzgâr gibidir, bir süre sonra diner ama dal kırılmıştır bile. –Mevlâna-
 • Öfke, aklın alevini söndüren büyük bir rüzgârdır.  –Andre Gide-
 • Öfke, tutuşturulmuş bir ateş gibidir. Her kim öfkesine hâkim olursa, onu söndürür ve her kim onu salıverirse, ilk yanan kendisi olur. –Hz. Ali-
 • Öfkeye sarılmak, birine atmak için kavradığınız sıcak bir kömür parçası gibidir; yanan aslında sizsinizdir. –Buddha-
 • Öfke, tıpkı aşk ve servet gibi kördür. –Charles Dickens-
 • Öfke insanı atılgan kılabilirse de gücünü, insanın kendisini sevmesinden alır. –Rene Descartes-
 • Öfke ekilen yerde pişmanlık biçilir. –Aleksandro Manzoni-
 • Öfke geçici bir deliliktir bu yüzden duygularınıza sahip olun. Yoksa onlar size sahip olurlar. --Horace Mann-
 • Öfke gelir göz kızarır, öfke gider yüz kızarır. –Atasözü-
 • Öfkeliyken konuş, göreceksin ki pişman olacağın en güzel konuşmayı yapacaksın. –Ambrose Bierce-
 • Öfke, harap bir binaya benzer, nereye devrilirse orası da yıkılır. –Seneca-
 • Hiçbir şey öfke kadar, insan düşüncesini sapıtamaz. –Montaigne-
 • Her insan öfkelenir bu kolaydır; fakat tam adamına, tam ölçüsünde, tam zamanında, tam yerinde ve tam usulünde öfkelenmek, ne herkesin kudretindedir ne de kolaydır. –Aristoteles-

 

Bu yazımda öfkenin nedeni ve nasılı gibi biçimlendirmeler yazacak akademik ehliyete sahip olmadığım gibi araştırmaların sonucunu yazmaya kalkacak olursam, bir “öfke denizinde” boğulmanın işten bile olmayacağını fark ettim.

Bir düşünsenize!

Evimizdeki “İki Yaş Sendromu” ile başlayan ve “Yaşlanan Adam Sendromu” aralığında kişinin yaşamı boyunca bünyesinde barındırdığı öfke dalgalanmaları ile sayısız “Sendromların” listesini sayacak olursak, neredeyse algı bozukluğuna “Neglect Sendromuna neden olacağımdan korkarım.  

Öfke, saldırganlık ve şiddet geçmişten günümüze kadar insanlık tarihinin önemli bir parçası olmuştur ve son yıllarda dünyada özellikle de ülkemizde şiddet içerikli olaylarda bir artış yaşandığı görülmektedir.
Öfke, bir haklı çıkma yolu değildir.
Öfke, başkalarını suçlama biçimi ya da başkalarını kontrol etme yolu değildir.
En önemlisi de öfke şiddeti ve suç işlemeyi asla haklı kılmaz, kılmamalıdır.

Öfkesini kontrol edemeyen birinin bir psikolog ya da psikiyatra başvurabilmesi, bir hastalığın değil sağlıklı olma yolunda ilerlemenin doğru yoludur.

Oysa toplumumuzda olduğu gibi, pek çok toplumlarda kişinin kendiliğinden bu tür bir tedaviye başvurması pek de kabul görmediği ve görmeyeceği sürece, öfkenin doğurduğu şiddetin önüne geçilmesi pek de olası olmayacaktır.

Kişisel hırs ve öfkeler sonucunda ne çok aşklar bitmiş, ne çok aileler dağılmış, ne çok ortaklıklar bitmiş ve ne çok savaşlar çıkmıştır.

Geçmişimizde olduğu kadar geleceğimizde de bitmek bilmez bu hırs ve öfkeler, keskin sirkenin küpüne verdiği gibi hayatlarımıza da vereceği zararların önüne geçilemeyecektir.

Aşkım TAN
03.11.2018-Ankara


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

1 Yorum Yapildi
Yorum
Attila Saran - 03 Kasım 2018, Cumartesi 15:08:14
Öfke her şeyden evvel, en temel insani duygulardan biridir. Yani öfkeden bahsederken, bazı insanlara has değil, tabiri caizse öfke, mutluluk, üzüntü, hayal kırıklığı gibi, insanın yazılımında var olan bir duygudur. Her ne kadar psikolojik tedavisi olduğu söylense de kişinin kendisini geliştirmesine bağlıdır. İlaçlar ile tedavisine ise hiç inanmıyorum. Sadece uyuşturuyor ve araç kullanımında dikkat eksikliği yaratıyor. Bu benim görüşüm ama sizin özetlemeniz ise fevkalâde. Teşekkürler Aşkım Hanım. Kaleminize tükenmezlik dilerim. Saygılarımla.
Begendim 0 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir