22 Mayıs 2019 Çarşamba 14:55:13
» İş Kazaları !..

İş Kazaları !.. - Erdal Akalın

Paylas
İş Kazaları !..
- 04 Aralık 2018, Salı 12:56:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İş Kazaları !..

 

Ön bilgi sunumu:   Ülkemizin nadir şampiyonluklarından birisi de iş kazaları konusundaki gayretimizden gelmektedir.   İş kazaları konusunda Avrupa birincisi ve Dünya üçüncüsü konumundayız.   Son olarak medya kanalı ile öğrendiğimiz bir resmi veri de bunu doğrulamaktadır.

 

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, iş kazaları konusunda ki bir merakını Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne sorar.   CİMER yanıtlar; “İstanbul Havaalanı inşaatı sırasında 52 (elli iki) işçi, iş kazası sonrası yaşamını yitirmiştir”.

 

Değerli siyasilerimizin bir kısmı, özellikle iktidar erkini temsil edenler, iş kazalarını bir kader tecellisi olarak yorumlarlar ve halkımızın da böyle kabullenmesini isterler.  Kanımca;  bir canlıyı, yaşamını sürdürdüğü bir ortamın içerisinde öldürmek bir kader değil, olsa olsa cinayettir.  İş kazaları sonrası insanoğluna kader olarak yazılan ölüm yazgısı, burada ilahi bir takdir değil, aksine dini telkinlerin öne çıkarılmaması sonucu oluşmuş ve dinin asla kabul etmediği bir insani hatanın sonrasında vuku bulmuş demektir.  Dini inançlara aykırı bir eylemin ölümle sonlanan acı sayfasını, dinsel teslimiyetle izah etmeye çalışmak, bizatihi ilahi yaklaşıma aykırıdır.  Bilişim çağına ters düşen dogmatik bir yaklaşımdır.   Ancak, bu yaklaşım bir tür sorumluluktan kaçmak olarak uygulanmaya çalışılıyorsa, bunu da derin anlamı ile kadere bağlamamak, belki de insani bir kaçamak ve siyasi bir zaaf olarak görmek gerekir kanısındayım!

 

Bu anlayışımı destekleyen dizeleri ise henüz kaybettiğimiz ünlü şairimiz Refik Durbaş bizler için özetlemiştir; 

 

“Elim sanata düşer usta / Dilim küfre, yüreğim acıya / Ölüm hep bana / Bana mı düşer usta!”

 

Gelelim iş kazası denen olguya;

 

İş kazası, bir iş görenin iş yerine getirilip geri götürülmesi veya işveren tarafından yürütülmesi için görevlendirildiği iş sırasında, bedenen veya ruhen uğradığı arızalara denmektedir. 

 

İş kazaları, sadece işin gerçekleştiği sırada oluşan bedensel veya ruhsal sorunlarla da kısıtlı değildir.  İşin yapılmasını takip eden dönemlerde de ortaya çıkabilir. 

 

Tüm dünya ülkeleri, iş kazalarını ayrı bir bilim dalı olarak görmüş ve şekillendirmişlerdir.  Emekçinin işi ile ilgili hemen her eksiklik ve riskler, bu bilim dalının uğraşları ile en aza indirilmeye, hatta sıfırlandırılmaya çalışılmaktadır. 

 

Bugün için, sıfır iş kazası denebilecek bir sihirli formül yaratılamamıştır.  Ancak, iş kazası riskini ve işin gerçekleştirilmesi sırasında oluşan istenmeyen sağlık sorunlarını, yani işçi sağlığını olumsuz etkileyecek sorunları çözümlemek, hemen her işverenin sorumluluğu olarak kabul edilmektedir.

 

Uzun yıllar, ATAŞ gibi akaryakıt üretilmesini konu alan bir şirkette çalışmanın öğretisi olarak, zamanında bana öğretilen bir işçi sağlığı ve iş güvenliği öğüdünü burada yinelemek istiyorum.   Yaşamını iş kazalarını önlemek ve işçi sağlığını korumaktan sorumlu olarak geçiren bir uzman şunu söylemişti; “İş kazası yapılmaz, iş kazasının yapılmasına göz yumulur!”.

 

Dünyanın büyük firmaları, henüz işletmenin temelini atarken “Sıfır iş kazası” dileği ile ilk harcı kararlar.  Bizim ülkemizde de benzer amaçlı bir hayırlı girişim yapılır ve iş yerinin temeline bir kurban kanı akıtılarak, olabilecek iş kazalarını önlemek ve işçi sağlığını korumak becerisi ilahi güçlere bırakılır. 

 

İşçi sağlığını ve iş güvenliğini birinci öncelik kabul eden gelişmiş ülkelerin kurumları, konuyu bilimsel tabanla çözümlemek isterler.  Bizim eksikliğimiz ise belki iyi niyette aynıdır ama alınacak önlemler de sadece ilahi güce sığınmakla sınırlıdır.  Bu yaklaşımla işe başlayınca da karşımıza çıkan tersliklerin adı da önceden konmuş olur; kader!

 

Çalışma Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği birimi ve birçok kentimize yayılmış iş müfettişlikleri ve uzmanları vardır.  Sanırım, varlıklarını sadece sırtlarını iktidara dayamak ve siyasilerle hoş geçinmek olarak düşünmeyerek konuyu önemseyen sendika kurumları da konuya müdahil olmaktadır.  Ancak, olumsuz gelişmeleri sadece kader kavramı ile çözümlemek üzere tüm sorumluluğu takdir-i ilahi denen dogmatik savunmaya bırakırsanız, işiniz henüz başlangıçta sakatlanmış olmaktadır.

 

Bunun birçok örneğini, inşaat sektöründe ve özellikle kömür üretimi için çalışan maden işçilerinin dramında görebilmek talihsizliğini bu ülkenin emekçisinin hak etmediğini düşünüyorum!   Sayın Yöneticilerimiz olan Siyasilerimiz, sanırım bu yaklaşımları ile İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği kurumunun bilimsel ve yasal sorumluluğunu da hafife almaktadırlar.

 

Olaya siyaset erbabının tercihi olan din perspektifinden baktığımızda da, iş kazalarını sadece kader ile izah etmemiz olası değildir.  Nisa suresi; “Allah, size emanetleri ehil olanlara vermenizi, insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.   Allah, size ne güzel öğütler veriyor.  Şüphesiz ki, Allah işitendir, görendir”, buyuruyor.  Dini yorumlayan bir bilgin olan Buhari’de; “İşler ehil olmayanlara verildiği zaman kıyameti bekle!”, demiştir.

 

O halde, ister bilimsel ve teknolojik olanakları çağdaş anlamı ile kullanarak, isterseniz dinsel öğütleri doğru ve akılcı olarak yorumlayarak konuya bakınız; İş kazaları asla kader değildir!..

 

 

                                                                               Erdal Akalın (04.12.2018)


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir