25 Ağustos 2019 Pazar 19:53:25
» Anarşizm

Anarşizm - Özgür Karakaya

Paylas
Anarşizm
- 05 Şubat 2019, Salı 16:22:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anarşizm

 

"Yasalar adalet duygusunu geliştirmemiştir, onu mahvetmiştir". (Kropotkin)

 

Kökeni eski Yunanca'ya dayanan anarşizm, "güç yokluğu", "yönetimin/devletin yokluğu" anlamındadır. Kropotkin, Bakunin, Proudhon, Godwin, Goldman ve Stirner gibi isimler Anarşizmin belli başlı savunucularıdır.

 

Anarşizm kavramını günümüzde bilindiği anlamda ilk kez kullanan Proudhon'dur. Fakat anarşist düşünce asıl olarak, bir ütopyacı toplumcu olan Bakunin sayesinde üne kavuşmuştur. 1880 den beri siyah renk simgeleridir.

 

Anarşizm, günümüzde terör, kaos, isyankarlık gibi olumsuz bir terim olarak bilinmektedir.Oysaki, her türlü devlet biçimini ve organını reddederek, insanın vicdanının dışında  yönetilmesine karşı çıkan düşüncedir. Güce, zulme, baskıya ve zorlamaya dayalı tüm rejim ve sistemleri reddeder.

 

Tepeden inmeci yaklaşımları kabul etmeyen bir anlayışı içersine alır.Kaosu ortadan kaldırmak için yer almaktadır.Her insanın kendisine ait doğruyu diğerleriyle bir saygı çerçevesinde paylaşmasını ister. İnsanların kendisini özgürleştirmesini savunur. İnsan özü itibariyle iyi olduğundan yanadır.

 

 

Toplumda daha önceden var olmus olan tüm ahlaki dini ve hukuki yasalarını   kabul etmez. Anarşizm modern devletin baskı, işkence, gardiyan, hapishane yöntem ve uygulamalarına  karşı bir tepkidir . Özgür bir toplum düzeninin yaşama geçmesini ister.

 

 

İktidar ve hükmetmenin toplum için gerekli olduğu fikrine karşı çıkarak; bunun yerine daha işbirlikçi, hiyerarşi karşıtı toplumsal formları, politik ve ekonomik örgütleri savunurlar.

 

İnsanların hükümet ve diğer tüm hiyerarşik toplumsal ilişkilerin zararlı ve gereksiz olduklarını görmelerinden yanadırlar.Anarşizm savaş anlamına gelmemektedir.

 

Doğal düzenle birlikte , insanoğlunun ihtiyaç ve çıkarlarının uyumluluğu, tam dayanışma içinde tam bir özgürlük" anarşizm ve anarşinin anlamı bağlamında sahip olunan genel düşünceleri değiştirme sürecidir.

 

Peter Kropotkin'in dediği gibi: Anarşizm "sosyalizmin hükümetsiz sistemidir..." Anarşizm, politik, ekonomik veya toplumsal hiyerarşilerin olmadığı bir toplumu ortaya koyar.

 

Özgürlük ve eşitlik amaçlarının karşılıklı olarak birbirini desteklediğine bakılır. Anarşizm,  kapitalizmin karşında yer alır.Çünkü, kapitalizmin baskı ve sömürüye dayanıyor olmasıdır. 

İnsanların ürünlerinden yüzde alacak bir yönlendirici-efendi olmadan birlikte çalışamayacakları" fikri kabul edilmez. Hiçbir durağanlıkla uyuşmamaktadır, o sürekli akıp giden bir nehir gibidir.

 

 

 

 

 

Anarşist bir toplumda, "gerçek işçilerin kendi düzenlemelerini kendilerinin yapacaklarını, ne zaman, nerede ve nasıl yapılacağına kendileri karar vereceklerdir.

 

Kaynağıda  bizzat yaşamın kendisinin öğretilerinden almaktadır. Özgürlük için verilen kavgadan; yaşamak, sevmek ve eğlenmek için zamanımız olacağı tamamen insani bir yaşama olan tutkusundan  ortaya çıkmıştır.

 

Anarşizm, insanın insan tarafından sömürüsünün ve tahakküm altına alınmasını kabul etmez , yani özel mülkiyet ve hükümetin ortadan kaldırılmasıdır;

 

Sefaletin, hurafelerin ve nefretin yok edilmesidir . Anarşizm; özgürlüğün ve adaletin gerçekleştiği toplumsal düzeni getirmeyi amaçlar.Bireyin özgürleşmesiyle, toplumun özgürleşmesi arasında bir öncelikte yer almaz. Birey özgürleşirse toplum gerçekten özgürleşecektir.

 

Patent ve telif haklarını redetmektedir ve böylece tekel oluşumları ortadan kaldırmaktadır.Herhangi bir grubun bir bireyi istemediği bir şey için vergilendirme hakkını reddeder, ama vergilendirme -sendikaların, kiliselerin, sigorta toplumlarının ve bütün diğer gönüllü örgütlerin yaptığı gibi- gönüllülük esasına dayandırılabilmektedir .

 

Merkezi politik yapılara, kararlara ve denetime gerek olmaksızın kitleler gönüllü toplumsal ilişkiler temelinde özyönetimleri tesis edilecektir.

 

 

 

 

 

 

Ordunun ortadan kalkmasından yanadır . Yaşamın gereksinimlerinin herkes için sağlanabileceği, aklın ve bedenin tam olarak gelişimi imkanlarının herkesin ortak mirası olacağı bir toplumun olabilirliğini anlatır.

 

 

Refahın üretim ve bölüşümünün halihazırdaki adaletsiz örgütlenmesinin sonunda tamamen yıkılması gerektiğidir.Bunun yerini, insanın ürününün belli bir kısmını teslim etmek zorunda olacağı bir efendi aramaksızın herkesin çalışma hürriyetini sağlayacak, onun üretim kaynaklarına ve araçlarına erişim hürriyetini güvence altına alacak bir sisteme geçilmesini ister.

 

Halk mücadelelerinin uzağında yer almaz. insanların sosyal işbirliği için bir araya gelebileceklerine ve sosyal hayatın talep ettiği şekilde davranabileceğine inanır.Kendiliğindenciliği, sistemin içinde olan kitlenin sürekli olarak sistemi yeniden üretmesini getirmektedir.

 

Özgür Karakaya


E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
MANŞETTEKİLER
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir