13 Temmuz 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
İKTİDARIN ÜSTLENDİĞİ ROL TAŞERONLUKTUR
Barış Yarkadaş: Haziran gazeteciler için 'sıcak' geçti! ( HAZİRAN AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ )
Önemli duyuru: Küresel ölçülerde Casus yazılımlarda yapılan gizli proje: CorCom Sanal Virüs…
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
38
Hayır
921
Çekimser
8
Fikrim yok
7

Toplam Oy:974

» ALPASLAN IŞIKLI HOCA'NIN ANISINA...

ALPASLAN IŞIKLI HOCA'NIN ANISINA... - Noyan UMRUK

Paylas
ALPASLAN IŞIKLI HOCA'NIN ANISINA...
16 Temmuz 2019, Salı 20:10:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


"KEMALİST DEVRİMİN SOSYALİZME AÇILAN UFKUNDA KOCAMAN BİR IŞIK : ALPASLAN IŞIKLI HOCA'NIN ANISINA...

Altı yıl önce bu günlerde buluşmuştuk, Hocanın başucunda... O'nun ışığı ile aydınlanmış yüzlerce aydın, emekçi dostları, öğrencileri, gönüldaşları O'nunla buluşup, konuştuk. Onu gönlümüze, yüreğimize, beynimize daha bir iyice yerleştirdik. 

İnsanlar vardır kem küm eder, iki kelimeyi yan yana getiremez. O, son yıllarda yurdun dört bir yanını dolaşıp, doğruyu, gerçeği, güzeli anlattı tadına doyulmaz üslubu ile içinden çıktığı halkına. Yunus gibi...

Hoca o devirlerde yaşasaydı herhalde dervişandan olurdu, arif ve bilge...

Ne bir kompleksi ne de bir kuşkusu vardı yurdundan ve milletinden yana.

Aydınlanmacı, antiemperyalist, emekten yana, işçi dostu.

Tüm ömrü mücadele, cesaret, özgüven ve özveri örneği.

Ağabey, dost, öğretmen.

Övgüye ne hacet... Tüm övgülere karşın içtenlik, tevazu ve hoşgörünün adı: Alpaslan Işıklı

İşte O'nun en güzel tanımı: "KEMALİST DEVRİMİN SOSYALİZME AÇILAN UFKUNDA KOSKOCAMAN BİR IŞIK"...

Küçük bir ilave; bu koskocaman ışık, kadim dostum Atilla Özsever' in köşesinde altını çizdiği gibi "sınıfsız ve sömürüsüz bir başka dünyanın mümkün olduğunun" arayışında idi.

Yatık satırlarda O konuşuyor...

Bu arayışı zorunlu kılan temel çelişki  "Bütün dünyada ve Türkiye'de her şey emperyalizmin çok geniş müdahalesi ve etkisi altında olması, Atatürk'ün işaret ettiği gibi mazlum milletler – emperyalizm zıtlığıdır".  Bu zıtlığa karşı önermesi ise aşağıdan yukarıya gelişen, tabandan gelen, örgütlü toplumla serpilip gelişen, katılımcı, yeni egemen zümreler yaratmayan gerçek bir demokrasi ve sosyalizm... "Kuramlar Boyunca Özyönetim" böyle bir arayışın kitabıdır.

Aslında Hoca'nın yaşamı ve kitapları böylesine bir arayışın mücadelesidir.

Örneğin, başyapıtı ve doçentlik tezi "Sendikacılık ve Siyaset" te örgütlü toplumun emekçilerden hareketle inşa edilebileceğini tarihsel ve nesnel bir üslupla ortaya koyar.

"Doçentlik jürimin üyelerinden birisi Muammer Aksoy'du. O olmasaydı, belki üniversitede kalamayacaktım. Zira Sendikacılık ve Siyaset konusundaki doçentlik çalışmam diğer bazı jüri üyeleri tarafından okunmadan reddedilmişti. Çünkü onlar, böyle bir konunun üniversite çatısı altında işlenemeyeceği görüşündeydiler. Aksoy Hoca, çoğunluğu lehe çevirebilmek için çetin bir mücadele vermek zorunda kalmıştı."

"Emek ve Ücret", "Bir Başka İktisat" la devam edip, eşitsiz bölüşüme kafa tutar.

"Sosyalizm, Kemalizm ve Din "de toplumun maruz kaldığı sosyal, kültürel, siyasal tsunamiyi, değerlerin çökertilmesini, amneziye( bellek kaybı) uğratılan toplumu uyarır.    

"Küreselleşme ve Demokratikleşme", "Yeni Dünya Düzeni ve Özelleştirme" "Küresel Saldırı, Ulusal Devlet ve Sendikalar", "Kumarhane Kapitalizmi" neoliberalizm ve küreselleşmeye meydan okumadır.

Türkiye'nin üzerine çöken karabulutları, "Devlet ve Demokrasi" ve "Said Nursi, Fethullah Gülen ve "Laik" Sempatizanları"nda nesnel bir üslupla, neden-sonuç ilişkileri çerçevesinde zaman-zemin-mekân boyutlarında açıklar.

"Gün Doğmadan" ise neler doğabileceğine dair umutlarının, başından geçenlerin, başına gelenlerin muhteşem öyküsüdür.

"Bir şeyin hayalini sürekli olarak yaşamaktayım: dünyanın, insanlığın karşı karşıya bulunduğu sorunları ele alan ufuk açıcı, sıradan olmayan bir kitap yazmak; umarım yaşım elverir de yazarım. Bugünlerde henüz onun birikimi ve hazırlığı içinde görmüyorum kendimi. Bu birikim ve hazırlığa sahip olduğumda, umarım hayatta olurum. Sağlığım iyi ama yaşım yetmiş."

İlahi hocam sen yazacağını yazdın. Tabii anlamak isteyenlere... Ama üzülme anlamak isteyenler, anlayanlar giderek çoğalıyor, dünyanın her tarafında...

Sen, artık huzur içinde ol. Arada bir bizlere kendini o sıcacık gülümseyişlerin, tatlı şakalarınla anımsat yeter...

Dr. Noyan UMRUK


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.