2 Haziran 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Barış Yarkadaş:
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
33
Hayır
908
Çekimser
7
Fikrim yok
6

Toplam Oy:954

SON YORUMLAR
» Şanı Sarayı Saran Kız

Şanı Sarayı Saran Kız - Mehmet GARiP

Paylas
Şanı Sarayı Saran Kız
19 Eylül 2019, Perşembe 23:19:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir zamanlar Beyşehir gölü kıyısında küçük mü küçük şirin mi şirin bir köy varmış.  O köyde güzeller güzeli bir kız yaşarmış. Köyün deli kanlıları onun için yanıp tutuşurmuş. Kız ise hiç birine bakmaz kendi halinde yaşar gidermiş. Kızı köyden istemeyen kalmamış kız hiç birine gitmemiş. Köylü alay ederek bu kız padişahın oğluyla mı evlenecek de kimseyi beğenmez demeye başlamışlar.

Kışları çetin mi çetin geçer donmamak için oduna ihtiyaç olurmuş. Yazdan odunları toplamazlarsa kışın üşümemek elde değilmiş. Kızda yazları ormandan kuru odunları toplayıp eve getirirmiş. Aile olarak düşünmüşler ki bir at yavrusu alırlar büyütürler ise odun getirmekte kendilerine yardımcı olacağını düşünmüşler. Çevre köylerden bir at yavrusu aramaya koyulmuşlar. Komşu köyünden kar beyazı bir at yavrusu bulup almışlar. Atı güzeler güzeli kızlarına vermişler.  Gel zaman git zaman at yavrusu büyümüş. Alımlı mı alımlı çalımlı mı çalımlı bir küheylan olmuş. Kız ise hem evin odununu getirmiş hem çok iyi ata binmesini öğrenmiş. At ve kız meydana çıktımı herkes durur seyredermiş. At giderken yürümez süzülür, koşarken koşmaz uçarmış.

Yakın bir köyde at yarışları düzenlendiğini duyan kız yarışmaya katılma kararı almış. Ailesi de kızlarına desek çıkmışlar.  Kızın gücü kuvveti yerinde yedi ağabeyi varmış. Kız yedi oğlanın en küçüğü evin tek kızı olunca ağabeyleri onun bir sözünü iki ettirmezlermiş. Yarış günü gelip çatmış. Kız önde ağabeyleri arkasında yarış meydanına varmışlar. Yarışacak kişiler isimlerini yazdırmaktaymış. Kız kendini yazdırmak için adamın yanına yaklaşmış. Adam sormuş kim yarışacak? Kız ben, ben yarışacağım demiş. Adam şaşırmış kalmış. Sen mi yarışacaksın? Kız yarışamaz mıyım demiş? Adam o kadar çok iyi ata binen yarışmacı kaydettim ki sen onları yenemezsin. Kimisinin atının ve kendisinin ünü ülkeyi sarmış sen mi onları yeneceksin demiş. Kız sen yaz yenilirsem ben yenileceğim sen neden endişeleniyorsun demiş.

Yarış başlamak üzere sırası ile çok ünlü at binicileri yarış alanına çıkmaya başlamışlar. Bide ne görsünler beyaz bir küheylanın üstünde bir kız. Herkes şaşırmış! Bu kızda mı yarışacak? Azılı yarışmacılar hehe he bu kız mı bizi geçecek diye alay etmeye başlamışlar. Kız hiç kimsenin dediğini umursamadan yarış sahasına süzülüp çıkmışlar. Atlar sıraya girmiş yarış başlamış. Kız ve atı öyle bir çıkış yapmışlar ki herkes şaşa kalmış. Yarışta ün yapmış at ve yarışmacıları geride bırakan kız birincilikle yarışı tamamlamış.

 

Herkes şaşkın ünlü yarışçılar üzgün. Yarışı tertipleyen ekip kızı hediyelere boğmuşlar. Bir anda kızın ünü almış yürümüş. Padişahın sarayında kız konuşulur olmuş. Padişah kızı merak etmeye başlamış. Padişahın oğlunu çağırıp oğlum bir kız ve atı varmış ünü ülke çapına yayılmış at yarışçılarımızı yenip madara etmiş bu kız bizim sarayımıza layık demiş. Oğlan padişaha adını sanını bilmediğim ve hiç görmediğim bir kızla evlenme mimi istiyorsun demiş. Babası ısrar ettikçe oğlan diretmiş. Artık sarayda varsa yoksa herkesi yenen kız ve atı konuşulur olmuş.

En sonunda padişahın oğlu dayanamamış gidip kızı görmeyi kabul etmiş. Almış yanına vezirlerden üçünü beşini koyulmuşlar yola. Dere aşmışlar tepe aşmışlar ova geçmişler Beyşehir gölü uzaktan görünmeye başlamış. Mavisi mavi yeşili yeşil göz kamaştıran güzelliği padişahın oğlu ve vezirleri mest etmiş. Bizim ülkemizde bu kadar güzel yerlerde mi varmış neden daha önce görmemişiz diye hayıflanmaya başlamışlar.

 

Göl kıyısından geçen ufak patika yoldan ulaşmışlar kızın köyüne. Sormuşlar orada ak sakallı bir pir-i faniye sormuşlar herkesi at yarışında yenen kızın evi neresidir diye. İhtiyar uzatmış elini şuracıkta demiş. Padişahın oğlu ve vezirler dayanmış evin kapısına. Seslenmişler hey kimse var mı? Akça pakça bir ana çıkmış buyur evladım demiş. Padişahın oğlu ana biz at yarışında herkesi yenen kızın evini ararız burası mı? Kadın burası evladım buyurun gelin demiş. Kızın babası koşup hoş geldin deyip karşılamış misafirleri. Buyur edilip sofralar kurulmuş yemekler yenip ayranlar içilmiş.

Padişah oğlu yalnız başına biraz dolaşmak istemiş. Az ileride ormanların arasında dolaşırken kızla karşılaşmış. Güzeller güzeli kızı gören padişah oğlu aşık olmuş kıza. Herkesi geri çeviren kızında içine bir kıpırtı düşmüş. Bu arada padişahın adamları babaya konuyu açmışlar bu yiğit padişahımızın oğludur. Kızınızın ünü saraya kadar ulaştı onu görmeye geldik demişler.

Padişahın oğlu az dolaşıp genle kadar kız eve gelmiş. Babası açmış konuyu kızına, kız padişahın oğlu kabul etmesem olmaz diye düşünmüş ama gönlüde gördüğü gençte kalmış. Az sonra padişahın oğlu gelmiş bir su istemiş. Kapmış kız suyu bide ne görsün gönlüne düşen yiğit karşısında. Yüzü gülmüş içine bir sevinç gelip oturmuş.

Padişahın oğlu ve vezirler dönmüşler saraya. Tamam demiş padişahın oğlu babasına. İstemişler kızı babasından. Düğün dernek kurmuşlar günlerce gecelerce düğün yapmışlar.


Mehmet GARiP
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.