2 Haziran 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Barış Yarkadaş:
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
33
Hayır
908
Çekimser
7
Fikrim yok
6

Toplam Oy:954

SON YORUMLAR
» Toplumsal kurtuluş özgür bireyle olur!

Toplumsal kurtuluş özgür bireyle olur! - Burhanettin Yılmaz

Paylas
Toplumsal kurtuluş özgür bireyle olur!
21 Ekim 2014, Salı 21:44:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 

Türk halkı her yönüyle esir alınmış bir toplumdur.

 

 Bu nedenle bireyin özgürlüğü, halkın başta ekonomik kurtuluşuyla ancak mümkün olabilir. Tabii istisnalar kaideyi bozmaz,  bazı tek tek bireyler “özgür”davranabilir, kendisini ekonomik olarak bağımsız görebilir.  Fakat halkın %80’ni issiz, güçsüz, eğitimsiz olduğu bir yerde özgür bireyden bahsetmek mümkün olabilir mi?

Beni tanıyanlar bilir, özellikle 1980’ler den beri demokratik mücadelenin içerisindeydim. Biz gençliğimizde halkı ve işçileri örgütlemeye çalışırken, gazete ve dergiler götürdüğümüzde, onlarda bize; “Gidin okuyun, adam olun, önce kendinizi kurtarın, ondan sonra da bizi kurtarın” diyorlardı.

Şimdi düşünüyorum da; peki bir insan olanakları olmadan, düşüncesini özgürce açıklayamadığı, baskı, sömürü ve zulüm altında yasadığı bir ülkede nasıl önce kendisini kurtarabilir?

Elbette demokratik mücadele aydın, beyni gelişmiş ileriyi iyi tahlil eden “zekâlı” insanlar kuskusuz lazımdır ama bu “Gidin kendinizi önce kurtarın” demelerindeki “kurtulmak” sözcüğünü her neyse bir türlü anlayamadım. “Gidin kendinizi önce kurtarın” demek, acaba para mal-mülk ve kariyer sahibi mi olmalısınız demek isteniyor?

Burada İbrahim Tatlıses’in dediği gibi: “Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık?” sözü adamın aklına geliyor. Gerçekten ülkede okumak, para kazanmak ve kariyer sahibi olmak için acaba kaç tane Oxford vardı da bu yoksul halk okuyamadı.

Anayasada “İlköğretim parasıdır “ diye yazılı olmasına rağmen, parasız bu halk çocuklarını acaba okula gönderebiliyor mu diye soran bir tek insan yok…

Burada demek oluyor ki ilk olarak yapacağımız tek şey, isi, gücü olmayan halka okuma olanakları sağlamak, fabrikalar vs. açmak lazım… İnsanlar ekonomik anlamda kendilerini mahkûm hissetmemeli değil mi?

Ama bunu yapmak isteyen siyasiler nerede, onlar ancak insanları yoksullaştırarak, sadaka toplumu haline getirmek çabası içersindeler.  Kendileri han, hamam alırken, vurgun üstüne vurgun yaparken, vatandaşa ise din imam vaat ediyorlar…  İnsanların inançlarını, giyim, kuşamlarını istismar ederek oy avcılığı yapıyorlar…

Oysa Türk halkı olarak biz özgür bireyler, özgür yurttaşlar olmak istiyoruz…

Ülkenin var olan kaynaklarının adil ve hakça paylaşılmasını, çocukların aç yatağa girmemesini istiyoruz.

Tüm bunları elbette ancak örgütlü bir DEVLET yapabilir. Ahlaklı bir siyasi anlayış yapabilir. 

İşte; Türkiye halkı bunları yapacak ahlaklı siyasetçilerini arıyor.

Herkes tutturmuş “özgür birey”, “ önce kendini kurtar” diyor ama bunun nasıl olacağı hakkında kimse fikir beyan etmiyor. Oysa halk

 

Demek oluyor ki, açlık sınırı altında yaşamını devam ettirmeye çalışan halk,  o zaman öncelikle örgütlenerek işsizliği, yoksulluğu bize dayatan AKP iktidarını söküp atmak zorundadır. Kapatılan fabrikalarımızın, sanayi alanlarımızın yeniden açılması, özelleştirme adı altında peşkeş çekilen tesislerin yeniden devletleştirilmesi gerekiyor… Taşeron işçiliğin kaldırılarak, iş güvenliğinin yeniden güvence altına alınması gerekiyor.

İşte o zaman daha özgür bireyler olabilir.

Sizce de öyle değil mi?

 

Burhanettin Yılmaz
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.