1 Ekim 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞININ ANLAMI
Ülkede yaşanan sorunlara dair artık susmadılar.... Ve de
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
45
Hayır
944
Çekimser
8
Fikrim yok
7

Toplam Oy:1004

» Ülke, Şeriata Ve Faşizme Doğru Giderken Onlar Sadece Seyrettiler…

Ülke, Şeriata Ve Faşizme Doğru Giderken Onlar Sadece Seyrettiler… - Ali ERALP

Paylas
Ülke, Şeriata Ve Faşizme Doğru Giderken Onlar Sadece Seyrettiler…
02 Ağustos 2020, Pazar 11:28:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

        Hırsızlar, talancılar, şeriatçılar, kanunsuzlar kara bulutlar gibi çöktüler sevgili yurdumuzun üstüne.

Yüzyıllar boyunca kanımız, canımız pahasına koruduğumuz, uğruna şehitler verdiğimiz ata mirasımızı, kültürümüzü, ulusal varlıklarımızı, vatanımızı şeriatçılara, yobazlara teslim ediyorlar şimdi…

Peki, bütün bu olup bitenlerde tek suçlu AKP mi?

Bizim hiç suçumuz yok mu?

Dinci faşizm, bağıra bağıra, mehter marşı ile gelirken; TBMM, Çankaya, Devlet, ordu, Milli Eğitim birer birer teslim alınırken, bütün bu olup biteni tribünlerden maç izler gibi izleyenlerin hiç mi suçu yok?

Ey halkım, senin hiç mi suçun yok?

“Evet, ama yetmez” diyen demokrasi hokkabazları, sizin hiç mi suçunuz yok?

Abdullah Gül’leri Çankaya’ya çıkaran, iktidarla birlikte Atatürk’e ve Atatürk dönemine saldırılar düzenleyen muhalefetin hiç mi suçu yok?

Ne diyordu Uğur Mumcu:

“Bir toplum böyle çöker işte; devletin yerini kaba kuvvet alır, susulur… Yasanın yerini din alır korkulur… Yolsuzluklar, cinayetler birbirini izler… Eller, kollar bağlanıp götürülür… Vuran vurur, öldüren öldürür… Ve bütün bunlardan sonra, bir çete gelir ve devleti teslim alır…”

Değerli yazarımızın yıllar önce söylediklerini bugün bire bir yaşıyoruz…

İktidar mücadelesi uzun, ince, zahmetli bir yoldur. Dikenlerle, çalılıklarla kaplıdır.

Emperyalist devletlerin baskıları karşısında boyun eğmek, gerilemek, onların oyununa gelmek, şeriatçı iktidarla dayanışma içerisine girmek, çözüm değildir. Zorluklar, engeller ancak aktif mücadele ile aşılabilir.

İşte Mustafa Kemal’i, Mustafa Kemal yapan bu devrimci pratik ve eylem anlayışıdır.

Onun ölümünden sonra CHP’yi ve bazı sol kadroları 1923 devriminden koparan, emperyalizme ve gerici çevrelere yaklaştırıp, ülkenin adım adım yarı bağımlı bir yapıya dönüşmesine neden olan şey, bu atılımcı, mücadeleci, devrimci niteliklerin kendisinden sonra gelenlerde bulunmayışından,  belirli bir hedeflerinin olmayışından kaynaklanmaktadır.

Oysa siyasal partilerin görevi, iktidar mücadelesi yapmaktır, koltuk değnekliği değil…

Muhalefette kalmak, muhalefete mahkûm olmak, devrimci mücadeleyi dört duvar arasına hapsetmek, direnişlerden ve eylemlerden uzak, her şeyi laf kalabalığı ile sadece konuşarak, eleştirerek çözümlemeye çalışmak, yani kısaca “Sözde muhalefet”le yetinmek, vakit öldürmekten başka bir şey değildir.

Bu ülkeyi Cumhuriyet yıkıcılarından, vatan satıcılarından kurtarmak istiyorsak eğer, iktidar olma mücadelesine halkımızla birlikte omuz vermek zorundayız.  Ancak bu yolla “sözde muhalefet”in yerini “gerçek muhalefet” alabilir.

Devrimci liderlerin başarılarında başta gelen etken; onlar önce ideoloji planında hedeflerini belirlerler, sonra uygulama aşamasına geçerler.

Yani teori ile pratiği birleştirirler. Somut hedefler seçerler. Boş işlerle uğraşmazlar…

Daha öğrencilik yıllarında Mustafa Kemal  “Evvela sosyalist olmalı, maddeyi anlamalı” demişti. Elbette sosyalist değildi o. Ama araştırıyordu. Yolunu yöntemini bulmaya çalışıyordu.

Mustafa Kemal, ideolojisini “Tam bağımsızlık” ilkesi üzerine yapılandırmıştı.

Gerçekleştirmek istediği ikinci değişim ise saltanat ve hilafetin yerine Cumhuriyeti kurmaktı.

Hedefinde emperyalist güçler vardı. İktidar olmak vardı.  Daha Samsun’a çıkmadan önce, denizlerimize giren düşman donanmaları için söylediği “Geldikleri gibi giderler” sözü, onun bu konudaki kararlılığını ortaya koyması açısından çok önemli bir ipucudur.

Devrimin adresini saptamıştı. Gideceği yeri çok iyi biliyordu. 

Düşüncelerini eylem alanına aktarabilmek için Anadolu’ya geçmesi gerekiyordu. Çünkü o bir eylem adamıydı. Gerektiğinde tüm resmi sıfatlarını, görevlerini, giysilerini fırlatıp atabilecek bir yapıya sahipti.

 Nitekim attı da…“Hatay krizi” yıllarında Hasan Rıza Soyak’a söylediği şu sözler onun bu yanını çok iyi ortaya koyuyordu:

“Eğer diplomatik yolla halledemezsem, yapacağım şey Cumhurbaşkanlığından hatta milletvekilliğinden istifa etmektir. O zaman, resmi bir görevim kalmaz, sivil bir fert olarak Hatay’a gider, tıpkı Samsun’a gittiğimde olduğu gibi milis kuvvetlerin başına geçerim ve bu uğurda savaşırım ama sonunda mutlaka başarırım...”

İşte bu özellikler ve nitelikler, bizim muhalefet liderlerinde yok. Yani sonuca ulaşmak, sonuca varmak gibi bir istekleri ve planları da yok…

Ne “ Şiş yansın ne kebap” diyorlar. İktidar, iktidarda kalsın, muhalefet muhalefette kalsın, arada bir yanlış, ters uygulamalar karşısında sert sözler söyleyelim, keskin çıkışlar yapalım, yüreklere su serpelim, halkı rahatlatalım, düzen devam etsin, gitsin… Ne iktidarın keyfi bozulsun ne bizim…

Sanki başkanlar gökten zembille inmiş gibi, sanki başkanlar bir kez seçildi mi “ilahi bir kudret” kazanıyormuş gibi, yandaşları da onlara laf söyletmiyorlar… Sorgulayanlara da “Sen AKP’li misin” diye soruyorlar.

Bir kez daha sesleniyorum: Ben AKP’li falan değilim. Atatürkçüyüm. Zaman, “Gökten ne yağarsa yağsın, yerin kabul etmesi”  zamanı değildir.  Zaman, parti önderlerini ve yöneticilerini ilahlaştırıp, her dediğine baş sallama, “evet” deme zamanı değildir. 

Hele hele, kıvırtmanın, gevezeliğin, particilik oyunları oynamanın zamanı hiç değildir. Zaman mücadele zamanıdır. Eleştirme, gerçekleri söyleme, Atatürk çizgisinden sapanları, saptıranları, ihanetleri teşhir etme zamanıdır.

UYARIYORUZ: ATAMIZA, ALTI OKUMUZA SAHİP ÇIKALIM… VATANIMIZA SAHİP ÇIKALIM…

(alieralp37@gmail.com)


Ali Eralp
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.