21 Ekim 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
KIBRIS’TA NELER OLDU, NELER YAPILMALI?
Barış Yarkadaş: Gazeteciler Eylül'ü adliyelerde geçirdi: 55 gazeteci hakim karşısına çıktı
Ülkede yaşanan sorunlara dair artık susmadılar.... Ve de
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
47
Hayır
947
Çekimser
8
Fikrim yok
8

Toplam Oy:1010

» ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ !!!

ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ !!! - Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

Paylas
ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ  !!!
17 Ekim 2020, Cumartesi 15:02:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (46) !!!

17 Ekim 2020 Cumartesi

 

 

Bir şahsın yaşadıkça memnun ve mutlu olması için lazım gelen şey,

kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmasıdır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Koronavirüs salgınının ardından maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Ancak maskelerin kullandıktan sonra caddelere ve otobüs duraklarına atılması en az virüsün kendisi kadar tehlikeli. Kimyasal atık sayılan maskelerin, mutlaka çöp kutularına atılması gerekiyor!!!

 

Değerli arkadaşlar,

Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve AB-D emperyalizminin çıkarları yüzünden, oluşan doğa katliamı nedeniyle sağlıklı ve mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki nesillere de daha riskli ve kirli bir dünya bırakmamız söz konusu.

 

Pek çok gelişmiş ülkede toplum, yaşanan çevre felaketlerine karşı hem siyasal hem de sivil toplumsal örgütleri ile gereken tepkilerini çok güzel ortaya koymaktadır. Ne yazık ki güzel ülkemizde siyasi yaşam, kısırlaştı ve sadece dinsel siyasete veya etnik kimliğe dayalı hale geldi. Çağdaş demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine ve halk sağlığına karşı duyarlı bir siyaset ve siyasi güç söz konusu değil.

 

Oysa dünyamızda ve güzel ülkemizde her yıl tekrarlanan ve yıllardır devam eden çevre sorunlarımızı dile getirmemiz ve hep birlikte çözümler aramamız gerekir. Örneğin,

100 ÖNEMİ EKONOMİSTTEN ORTAK MEKTUP: Karbon Ekonomisine son vermeliyiz. İklim çöküşüyle burun buruna olduğumuz bu yüzyılda da karbon temelli ekonominin sürdürüldüğü vurgulayan açıklamada, hükümetleri göreve çağırarak fosil yakıt endüstrisinin aşamalı olarak azaltılıp zamanla ortadan kaldırılmasını istediler. (16.8.2020-Cumhuriyet).

İNSANLIK BU YILKİ DOĞAL KAYNAKLARI TÜKETTİ.Limit Aşım Günü, insanlığın yıl boyunca dünyanın yeniden üretebileceği tüm biyolojik kaynakları kullandığı günü temsil ediyor. Geçen yıl 29 Temmuz’du, bu yıl salgın nedeniyle uygulanan karantina nedeniyle 23 gün uzadı ve 22 Ağustos olarak belirlendi. (23.8.2020-Cumhuriyet).

KIZILIRMAK DELTASINDA OTEL. UNECSO Dünya Miras listesinde bulunan ve 358 kuş türünün barındığı Delta’ya, Samsun Büyükşehir Belediyesi butik otel izni vermiş (23.8.2020-Cumhuriyet).

İSTANBULDAKİ YANGINLARIN BAŞ SORUMLUSU BELLİ: Sigara hep başrolde. İstanbulda 2020’nin ilk 7 ayında 11.458 yangın oldu. Nedenler arasında sigara yine ilk sırayı aldı.; yangınların %37,2’si sigara, %28,9’u elektrik nedeniyle çıktı. Yangınların %68,1, Avrupa, %31,9’u Anadolu yakasında meydana geldi; en fazla Pendik ve Esenyurtta, en az Adalar ve Bakırköyde görüldü. (30.8.2020-Cumhuriyet).

HATAYI YAKTILAR. Belen ilçesi, Sarımazı mahallesinde ormanlık alanda çıkan ve Arsuz ilçelerini tehdit eden yangın dün yeniden büyüdü. Yaklaşık 400 hektarlık alanda etkili olan yangında, bazı ev ve araçlar da kullanılmaz hale geldi, 500 den fazla yurttaş tahliye edildi. (11.10.2020-Cumhuriyet).

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ: 4 Ekim. Dünya Hayvanları koruma Federasyonu, 1931 yılında 4 Ekim’i Hayvanları koruma günü olarak ilan etti. Ülkemizde de hayvanların yaşaması için 230 sivil Toplum kuruluşu avcılığın tamamen yasaklanmasını istedi. Çünkü son 16 yılda 500.000 kişi avcılık sertifikası almış. (4.10.2020-Cumhuriyet).

ÇEVRE KATLİAMI BELGELENDİ: Ne orman kaldı ne de bir tane ağaç. Turgutlu Çaldağındaki maden sahasının 15 yıldır neden olduğu çevre katliamı nedeniyle bölgenin adı değişti ve “Cehennem Çukuru” olarak anılmaya başlandı. 250.000 ağaç kesildi, 1 km çapında ve 100m derinliğinde bir çukur açıldı. Bölgedeki toprak sülfürik asitle kirlendi. (11.10.2020-Cumhuriyet).

ORMANLARIMIZ YANARKEN, YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARIMIZ SATILIYOR!!! 2012 tarihine kadar ormanlık alanları denetleyen ve yangınlara karşı ilk müdahalelerde çok başarılı olan THK uçakları, yıllardır kullanılmıyor ve inaktif hale geldi. Çünkü Rusyadan yangın söndürme uçakları kiralıyoruz. Türk Hava Kurumu (THK), envanterinde bulunan 11 uçaktan üç CL-215 tipi yangın söndürme uçağının ve aynı filodaki 11 M-18 A/B Dromader tipi uçağın satışı için ihaleye çıktı (BİA-16.102020).

SAHTE ALKOLDEN ÖLEN SAYISI 55 OLDU. 150 yıllık ömrü olan ve 40.000 kişinin çalıştığı TEKEL’in, yıllarca üretip sattığı kaliteli içki artık yok oldu. Çünkü TEKEL, 2006 da satışa çıkarıldı ve 290 milyon $’a yerli firma aldı ve sonra da 800 milyon $’a Amerikan firmasına sattı. O sırada TEKEL, devlete 1 milyar $ vergi veriyordu. Şimdi ise , İzmir, Mersin, Aydın, Muğla, Kırıkkale, Trabzon, Tekirdağ, Zonguldak ve Kırklareli'nde 9 Ekim'den bu yana metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle, YANİ SAHTE İÇİKİ KULLANIMI nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 55'e yükseldi. Yasa dışı yoldan kazanç elde etmek amacıyla üretilip, satılan sahte içki can almaya devam ediyor (16.10.2020-Sabah).

 

Değerli arkadaşlar,

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, ülkemizdeki çevre felaketlerine karşı halkımızın, sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimiz ve danışmanlarının, umarım dikkatini çekebilirim ve de gereken önlemleri de zamanında ve hep birlikte alırız.

 

Özellikle orman yıkımı ve çevre kirliliği için alınması gereken önlemler ne kadar gecikirse, olası çözümlerinde o kadar zorlaştığı sonucunu, bilgilerinize sunmak isterim. Aksi halde dünyamızı ve onun en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını göz göre göre kaybedeceğiz.

 

Ayrıca güzel ülkemiz, AB-D emperyalizminin organize ettiği projeler nedeniyle iç ve dış güvenlik açısından oldukça kötü günler yaşıyor. Her gün saygıdeğer canlarımızı kaybediyoruz. Bu terör kaosunun devam etmesi halinde, ekonomik sıkıntılarımız da artacaktır ve de artmaya başladı. Yıllardır uyguladıkları emperyalist projeler ile bizleri, birbirimize düşman edenler ise zil çalıp oynuyor. Bu tuzaktan en kısa sürede çıkmayı umut ediyorum.

 

Sevgi ve saygılarımla

 

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.