YUKLENIYOR
20 Nisan 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
74
Hayır
985
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1078

» YAZMASAM GÖNÜL RAZI DEĞİL!

YAZMASAM GÖNÜL RAZI DEĞİL! - Zeki Sarıhan

Paylas
YAZMASAM GÖNÜL RAZI DEĞİL!
31 Aralık 2020, Perşembe 10:58:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAZMASAM GÖNÜL RAZI DEĞİL!

                                                           Zeki Sarıhan

Fuzuli "Söylesem tesiri yok, söylemesem gönül razı değil" demiş. Dişe dokunur yazı yazmak riskli hale gelmişse de susmaya gönlümüz razı olmadığından yazmadan duramıyoruz.

2020'nin son gününde, yazdıklarımızın nasıl karşılandığının bir hesabını yapmak iyidir. Boşa kürek çekip çekmediğimizi anlamanın başka yolu yok.

2020 yılında 115 yazımı hem facebookta, hem de e-postalarımda paylaştım. 19 yazımı veya kısa notumu ise yalnız facebooka koydum. Okumakta olduğunuz bu yazının okuyucu tarafından değerlendirme işaretleri henüz gelmediğinden 133 gönderi üzerinden hesaplıyorum. 133 gönderi 669 kişinin 451'i tarafından bir kez, 218'i tarafından 2 ile 58 kez paylaşılmış.  Beğenilme toplamı 21.734, paylaşım toplamı 3.065, yorum toplamı ise 4.593. Yazı başına düşen ortalamaları ise geçen yılki sayıları da ayraç içinde belirterek veriyorum.  Yazı başına düşen beğen geçen yıl 157 iken, bu yıl 6 artarak 163 olmuş. Paylaşım 19'dan 27'ye çıkmış. Yorum ise nerdeyse iki kat artarak 18'den 34'e fırlamış. Facebookta arkadaş sayısının geçen yıl da, bu yıl gibi 5000 veya hemen altında olduğunu hesaba katarsak 2020'de 2019'a göre daha çok okunan, beğenilen, paylaşılan ve yorumlanan metinler yazdığım anlaşılır.

Ancak bildiğimiz gibi sosyal medyadaki arkadaşlıkların çoğu kâğıt üzerinde. Arkadaş listesinde görülenlerden yalnız yüzde 4.4'ü yazıyı "beğen"miş, ancak yüzde 1'den azı (0.7) paylaşmış, gene yüzde 1'e yakını (0.9) yorum koymuş. Rakamlar böyle gösterse de sosyal medyada okur sayımın daha fazla olduğunu biliyorum. Bunlar adeta "gizli" okurlar.

NERELERDE YAYIMLANDI?

Toplam 170 yazımdan 19'u yalnız facebook, 2'si yalnız e-posta, 115'i, hem facebook ve e-postada yayımlandı. 20'si ayda iki yazımı yayımlamaya başlayan Independent Türkçe'de, 12'si Bütün Dünya'da yer aldı. Yazılarımdan basılı ve internetten yayın yapan 77 medyada organının 1002 sayısında yer aldı.  2019'da bu organların sayısı 63 idi. Artış yüzde 13.  Yayım sayısı ise 806 idi. Bundaki artış da yüzde 24.  

Görüşlerimin kitlelere ulaştırılmasında aracılık ettikleri için teşekkür babında bunların adları ve yayımladıkları yazılarımın sayısını aşağıya alıyorum: Didim Özgür Ses 211, Yeni Muhalefet 89, Bağımsız Özgür Medya 90, Iğdır Haftaya Bakış 82,  Ankara 50. Yıl Lisesi Mezunları Gazetesi 77, Marmaris Gündem 81, Kültür Sanat tv 67, Milas Önder 67, Fatsa Güneş 44, Mavi Ada 43, Sanal Basın 43, Türkiye Gerçeği 40, Independent Türkçe 20, Yenimahalle 18, Aydın Ses 15, Bütün Dünya 12, Ahmet Saltık 12, Tüm Haberler 11, Yurt Gazetesi 8, BirGün 3, diğer 54 sitede 71 yazı.

Bu yazıların okunurluğunu ölçmem mümkün değil. Ancak her yazımın gerek sosyal gerek basılı medyada binlerce kişi tarafından okunduğu söylenebilir.

OKUYUCU NELERİ ÇOK BEĞENDİ

Facebookun verilerinde görülen rakamlara göre, 2020'de en çok beğeni alan "77 Yaşıma Basmam Nedeniyle: Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar" başlıklı yazımdır. 969 kişi tarafından beğenilmiş, 31 kişi tarafından paylaşılmış, 369 da yorum almıştır.

İkincisi, "Ertan Öleli 48 yıl Oldu" yazım, 774 beğen, 68 paylaşım ve 216 yorum aldı.

Üçüncüsü,  Fatsa Cumhuriyet Savcılığının iki yazımdan ötürü açtığı (henüz ifademin alınmadığı) soruşturma dosyaları nedeniyle yazdığım "Bunlar Beni Konuşturmayacaklar Anlaşılan" başlıklı yazımdır ve 648 beğeni aldı, 60 kişi tarafından paylaşıldı ve hakkında 192 yorum yapıldı.

Birkaç fotoğraflı notu atlayarak belirtmek gerekirse, yazılarımdan en çok beğenilen dördüncüsü, ölümü nedeniyle yazılmış olan "Muzaffer İlhan Erdost" başlıklı yazı 505 beğen, 66 paylaşım ve 142 yorum aldı. Beğenilen sayısına göre bunları izleyen dört yazı şunlardır: "Abdullah Özkucur 100 Yaşında (463), "Ayasofya'da Namaz Kılmak" (414), "Koronaya Yakalanırsam" (378), TV'lerde ibretle izlediğimiz bir tutumu anlatan "İktidar Tarafına Geçmek" (346)

En ilgi çeken yazılara bakarak benim ve okurun 2020'deki ruh halini, dünya görüşünü çıkarmak mümkündür.

TEŞEKKÜR VE KUTLAMA

Yazılarımı beğenerek, paylaşarak, yorumlayarak bana şevk veren, cesaretimi artıran arkadaşlara ve bunları yayımlayan gazete, dergi ve site yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Dünya için iklim felaketinin durdurulduğu, korona belasının önlendiği, yurdumuz için ayrıca siyasi bir uçuruma gidişten kurtulma yolunda önemli adımlar atıldığı bir yıl geçirmenizi dilerim. (31 Aralık 2020)


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.