YUKLENIYOR
5 Mart 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
DEVLET DEĞİL, İKTİDAR!
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
72
Hayır
979
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1070

» Cumhuriyet Savcıları, Cumhuriyeti Koruyabiliyorlar mı?

Cumhuriyet Savcıları, Cumhuriyeti Koruyabiliyorlar mı? - Ali ERALP

Paylas
Cumhuriyet Savcıları, Cumhuriyeti Koruyabiliyorlar mı?
26 Ocak 2021, Salı 12:31:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savcılara verilen “Cumhuriyet Savcısı” unvanının isim babası, Atatürk’ün Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt’tur.

Lozan’da doktora yaptıktan sonra yurda dönen değerli bilim adamı ve politikacı, Atatürk tarafından ‘Hukuk Reformu yapmakla’ görevlendirilir.

Adalet Bakanı bu görevi alınca, “savcı” sözcüğünün önüne bir de “Cumhuriyet” ekler.

Ata’nın huzurunda ‘Hukuk Reformu ve Cumhuriyet savcısı ismi” tartışılırken, Bozkurt’a çok sorular sorarlar. “Cumhuriyet Savcısı” adı üzerine çok tepki alır o ve köşeye sıkıştırılmak istenir…

Adalet Bakanına “Meslek adları içerisinde neden sadece savcılara Cumhuriyet Savcısı” dediği sorulur.

Cumhuriyet Başbakanı,  Cumhuriyet Bakanı, Cumhuriyet Müsteşarı, Cumhuriyet Valisi, Cumhuriyet Büyükelçisi olmuyor da neden Cumhuriyet Savcısı?  

Neden savcılara bu imtiyaz?

Atatürk, Bozkurt’a “Ne diyorsun?” der.

 Bozkurt’un cevabı çok net olur:

“Çünkü öyle zaman olur ki, Cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sormak gerekebilir. İşte o hesabı soracak olan Cumhuriyet Savcısı’dır.”

Atatürk, gülümseyerek hoşnut kaldığını belli eder. “Devam et Bozkurt” der.

İşte şimdi, değerli devlet adamı Mahmut Esat Bozkurt’un sözünü ettiği o dönemden geçiyoruz.

“Cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sorulması gereken” bir dönemi yaşıyoruz.

Bir dönemin tüm rezilliklerine tanık oluyoruz. Hem de tartışmaya bile gerek kalmayacak kadar açık, seçik bir “ihanet” ortamının tam merkezindeyiz.

Türkiye Anayasasına ve yasalarına göre çeşit çeşit suçlar işleniyor. Defalarca “Anayasayı tebdil, tağyir ve ilgaya teşebbüs” girişimleri yapıldı.

Deniz Gezmiş’ler, “Anayasayı tebdil, tağyir ve ilgaya teşebbüs”  suçundan idama mahkûm edilmişlerdi. Gerçekte Türkiye’nin bağımsızlığını, bütünlüğünü onlar savunuyordu. Emperyalizme karşı canlarını ortaya koyarak mücadele vermişlerdi.

Şu anda işbaşında bulunan iktidar çeşitli kararları ve uygulamaları ile “Anayasayı tebdil, tağyir ve ilgaya teşebbüs” suçu işlemektedir.

Milletin, halkın fabrikaları, millete sorulmadan “Babalar gibi” satıldı. Arkasından da sıra ordunun, Mehmetçiğin fabrikalarına, Tank Fabrikasına geldi…

Her seçimde oy çalınıyor, seçmen çalınıyor, hile yapılıyor. Bir daireye, tek bir daireye yasa dışı yüzlerce seçmen yazılıyor…

Hem de bunu yargının, yargıçların, savcıların gözünün içine baka baka, milletin gözünün içine baka baka, göstere göstere yapıyorlar.

Bütün bu yasa dışı uygulamalar, olaylar gerçekleşirken, peki, cumhuriyetin savcıları nerede? Ne yapıyor onlar?

Örneğin 2,5 milyon mühürsüz zarf ve oy pusulası, bir zamanlar, seçimlerin birinde geçerli sayılmıştı.

 Bütün bu işler olup biterken, O sıralar Türk milletinin savcıları, yüce Atatürk’ün “Cumhuriyeti koruma, kollama görevi”ni verdiği savcılar ortalarda görünmemişti.

Günümüzde de Anaya çiğneniyor, Anayasa mahkemesinin kararlarına uyulmuyor… Onlarda yine ses seda yok…

Neredeler, ne yaparlar, harekete geçmek için neyi beklerler? Bilen yok!..

Cumhuriyet düşmanlarının her yanı veba gibi sarması, soyguncuların, talancıların büyük holdinglerin Türkiye üzerinde söz sahibi olması, mollaların devleti teslim alması, Doğan Öz gibi yiğit savcıların azlığından kaynaklanmaktadır.

Namuslu, dürüst, Atatürkçü savcılar neden susuyorlar? Sustukça sıranın bir gün kendilerine de geleceğini bilmiyorlar mı?

Bu memlekette Cumhuriyeti ve Atatürk’ü gerçekten koruyacak, kollayacak savcılar yok mu? Kalmadı mı?

Her gün onlarca küfür yapılıyor Ata’mıza…

Adam çıkıp “Kurtuluş Savaşı Kahramanı”na ağzına geleni söylüyor; sonra da gidip, bakanlarla, milletvekilleri ile poz poz resimler çektiriyor…

 Nerede o yürekli, yurtsever cumhuriyet savcıları? Nerede o beyaz atlılar? Mustafa Kemalleri korumak için, ne zaman doğacaklar dağların doruklarından Mustafa Kemal’ler gibi…

(alieralp37@gmail.com)


Ali Eralp
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.