YUKLENIYOR
8 Mart 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
ŞAHSIM DEVLETİ (11) : Yönetim 'bilim'ine doğru
Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Tahribat
DÜN SEVİŞEREK, BUGÜN KAVGA EDEREK
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
73
Hayır
981
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1073

» İNSANLIĞIN TEMEL KARŞITLIĞI: DOGMA VE AKIL...

İNSANLIĞIN TEMEL KARŞITLIĞI: DOGMA VE AKIL... - Noyan UMRUK

Paylas
İNSANLIĞIN TEMEL KARŞITLIĞI: DOGMA VE AKIL...
19 Şubat 2021, Cuma 17:31:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İNSANLIĞIN TEMEL KARŞITLIĞI:

 

DOGMA

 

VE

 

AKIL...

 

19.02.2021

 

 

 

 

 Evrensel insanı ve doğayı konu edinen akıl ile belirli "akideler" dışında bir gerçek kabul etmeyen dogma bağdaştırılamaz antinomiler, çatışkılardır...  

 

İkisi, insanlık tarihinde insan ve toplumlar için temel karşıt akımları oluşturuyorlar.  

 

İnsanlık tarihinde dogmaların kaynağı inanca dayalı sistemler, çok ve tek tanrılı dinler... 

 

Ancak geçtiğimiz yüzyıl, milenyumumuza içinden çıkılmaz bir dogmatik miras daha bıraktı: Etnik nedenlere dayanan kimlik arayışlarının, zengin kültür miraslarının evrensel aklın öncülüğünde kaynaşması yerine, "biz ve ötekiler" ayrımcılığı bağlamında dogmatizme dönüşmesi.  

 

Bakın, geçen yüzyılın son çeyreğinde, "Race et L'histoire"(Irk ve Tarih) adlı kitabında Levi-Strauss(1) ne diyor: 

 

 "Kabile düzeyinde insanlık, kabilenin sınırında biter. Tam ve mükemmel olanlar, iyiler yalnız klan üyeleridir. Onun dışındakiler başkadır, kötüdür. Bugün bu çeşit bir yabancılaşma, milli devletlerde etnik ve dini gruplar arasında görülmektedir."  

 

Üretim araçları mülkiyeti ve üretim sonucu oluşan zenginliğin bölüşülmesinin nesnel sonucu olan "Sınıf" gerçeğinin evrensel ve toplumsal katmanlaşmayı yarattığı gerçeği unutturularak, toplumlar etnik bazda "biz ve ötekiler" ayrımcılığının gayya kuyusuna itilip, akıl almaz bir husumet ve şiddetle boğuşturulup, galibi olmayan "Pirus Zaferleri" ile oyalanırken, birileri hem ulusal hem de uluslararası düzeyde zenginliği ve serveti keyiflerince paylaşmakta... 

 

İnanç Sistemlerine gelince,  İslam dini, insanın ve sosyal yapılanmaların tüm eylem ve etkinliklerini belirli kurallara bağlayan bir din olarak "müstesna" bir yere sahiptir.  

 

Ancak, ilkeleri Allah'ın devrimci peygamberine gönderdiği vahiylerden oluşan İslam dininin zamanla tıpkı "etnik gruplaştırılma" yönteminde olduğu gibi yaratılan ve de kamçılanan "dinsel gruplaşma"ların akıl almaz çatıştırılmaları sonucu, yine birileri hem ulusal hem de uluslararası düzeyde zenginliği ve serveti keyiflerince paylaşmaktadırlar... 

   

İslam'ın yaşamın her alanını düzenleme işlevi, "Fetva" kurumu ile sürekliliğini berkitilmiş, sağlamlaştırılmıştır. Bu kurum istenildiğinde "dinsel gruplaşma ya da yozlaşmaya da" hizmet edebilmektedir. Sakın bu devirde fetva devrinin modası geçti falan demeyin...  

 

Gelenekte varsa, çoğunluğu arkasına alanın fetva yönteminden hoşlanması anlaşılabilir bir şeydir. Anlaşılamayanı, tarihte bir şekilde çoğunluğu ya da belirli güçleri arkasına alıp fetvalarla yönetme yoluna başvuranların toplumları sürükledikleri uçurumların anımsanmamasıdır. 

 

Toplum ve insan yaşamında akılcılığa gelince, o, Platon Akademisi, Kartezyen düşünce ve 18nci yy. Aydınlanma çağının eseridir.  

 

1880'lerden itibaren Türk aydınları arasında yaygınlaşan aydınlanma felsefesi, zamanla toplumun ve devletin "selameti" için tek çıkış yolu olarak benimsenmiştir.  

 

Nitekim, Cumhuriyetin kuruluş döneminde, kısa süren devrim sürecinde, bu felsefe, devrim lideri ve kadrolarınca topluma bir ölçüde mal edilebilmiştir.  

 

Ancak, daha sonra, dogmatik liderlik anlayışı, adım, adım, uzun bir süreçte, iç ve dış eko politik konjonktürün etkisi ve yararına hizmet edebilecek şekilde devlet, toplum ve insan yaşamına egemen olabilecek bir konumu deneyebilecek bir güce erişti. 

 

İşte, bu noktada insanın aklına, bilimsel düşüncenin, eleştirel akılcılığın yuvası ve kalesi olması gereken aydınlar ve üniversiteler geliyor. Adı üstünde, onlar evrensel aklın, bilimsel düşüncenin insan ve toplum yaşamına öncülük etmesi için oluşturulmuş kurumlar... 

 

İyi de neredeler? Allah aşkına... 

 

Üniversiteler,  dogmatik liderliklerin kalıplarını kamuoyunun bilinç altına enjekte eden ya da yalvaran bakışlarla yumuşatmaya çalışan akademisyenler topluluğu mudur? 

 

Üniversiteler, orta çağ ile yeniçağ arasında bocalayan dünya görüşlerine karşı bilimsel, yansız, objektif ve ciddi duruşlar gösteren aydınlanma kurumları işlevini yüklenmek durumunda değiller midir? 

 

Üniversitelerin evrensel aklın, eleştirel akılcılığın toparlayıcı, yaratıcı, yükseltici, onurlu bir ocağı olması gerekmez mi? 

 

Dogmaların gölgesinde ortalığa saçılıp dökülen adaletsizlik, hukuksuzluk, yolsuzluk ve yoksulluklara karşı "cahil perileri" oynamayı sürdürmek aydınlara ve üniversitelere yakışır mı? 

 

Akıl ve vicdan muhasebesi yapma zamanı... 

 

(1)Claude Lévi-Strauss, (d. 28 Kasım 1908 - ö. 30 Ekim 2009), Fransız antropolog, etnolog ve yapısalcı antropolojinin önemli ismi  

 

Dr. Noyan UMRUK 

 

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.