YUKLENIYOR
20 Nisan 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Verilen Habere Bakınız;  Burası Rezil Terbiyesiz Edepsiz Yönetimle Adaleti Karatma İçin Yönetile Türkiye Yönetimine Göre; Tekkedeki Amiral Ortaya Çıkarılmış..
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
74
Hayır
985
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1078

» SADECE KUMRU MU?

SADECE KUMRU MU? - Aşkım Tan

Paylas
SADECE KUMRU MU?
02 Mart 2021, Salı 13:13:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SADECE KUMRU MU?

 

 

 

TV’de yayınlanmakta olan hayata dair gerçek olayların anlatıldığı Kırmızı Oda adlı dizide geçen Kumru adlı karakterin küçük yaşta üvey babası tarafından cinsel istismara uğraması ve annesinin bu duruma inanmaması üzerine babaannesine gönderilmesi konu edilmişti. Babaannesinin yanında büyüyen Kumru’nun dramı bununla da bitmedi. Köyden birisi ile evlendirilen Kumru’nun bakire olmadığı anlaşılması üzerine kocası tarafından şiddete uğramıştı. Dizideki bu can acıtan sahnelerden dolayı RTÜK; “Namus demek bakir olmak demek mi?”,“Bu zihniyet nedeni ile ülke koca bir kadın mezarlığına döndü.” ve“Kabullenin artık, kimsenin malı değiliz!” şeklindeki ifadelerle şikâyet yağmuruna tutuldu.

Konu çok hassas ve bir o kadar da vahim!

Evet, gün geçmiyor ki ülkede istismarlar yaşanmasın namus cinayetleri işlenmesin. Ülkemizin sıralanabilecek normal olmayan sebeplerden dolayı işlenen cinayetler ile kadın ve çocuk mezarlığına dönüştüğü de acı bir gerçektir. Kimi cinayetler su yüzüne çıkıyor ve kimi ölümler ise toprağın altında sır olarak kalıyor. Bu bağlamda istismar da dünyada olduğu gibi ülkemizin de kanayan hatta kangrene dönüşmüş bir yarasıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) cinsel istismar tanımı şöyledir: “Çocuğun sağlını, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir” (www.cocukhaklariizleme.org).
Bu tanım, aynı zamanda çocuğun istismar ya da şiddet olarak algılamadığı veya yetişkinlerin istismar olarak kabul etmediği davranışları da içine alıyor. Davranışın mutlak, çocuk tarafından algılanması ya da yetişkin tarafından bilinçli olarak yapılması şart değildir.

Cinsel istismar ise sık rastlanan ve genelde yıllarca süren bir durum olmakla birlikte –ne yazık ki- sıklıkla gizli kalmaktadır. Vakaların yalnızca %15’inin bildirildiği düşünülmektedir. Cinsel istismarın yaygınlığı konusunda bildirilen oranlar ise büyük farklılıklar göstermektedir. Yapılan çalışmalarda cinsel istismar vakalarının ortaya çıkarılmadığını ve/veya üstünün örtüldüğü, bu sebeple istatistiki çalışmalarda çıkan sonuçlarda hata payının yüksek olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ayrıca cinsel istismar olgusunun tanımlanmasında zorluklar yaşandığı istismara sebep olan davranışların tanımlanamadığı da gözlenmiştir.

Çocuk istismarı az rastlanan bir durum değildir. Geçmişe yönelik araştırmalar gösteriyor ki 4 kız çocuktan biri ve 6 erkek çocuktan biri 18 yaşından önce bir çeşit cinsel istismara maruz kalmaktadır. Her nasılsa, çocuk cinsel istismarının -çok sır olan- doğası gereği, cinsel istismar vakalarının birçoğu asla rapor edilmemektedir.

Çocuklar çoğunlukla yabancılar tarafından cinsel istismara uğramıyorlar, tam aksine çoğunlukla bildikleri ve güvendikleri kişiler tarafından cinsel istismara uğruyorlar. Rapor edilen cinsel istismar vakalarına göre çocukların dörtte üçü aile üyeleri tarafından ya da aile ve çocuk tarafından bilinen ve güvenilen insanlar tarafından istismar edilmiştir.

Günümüzde cinsel istismar ve çocuk gelinler sorunu tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de birey ve toplumu tehdit etmektedir. Bu sorun yaşanan mülteci göçü ile birlikte giderek ciddi bir artış ve yaygınlaşma göstermektedir. Çok küçük çocukların bile yaşadıkları önemli olayları, aradan uzun süre geçmesine karşın doğru hatırlayabilmeleri çok acıdır.

Mağdur çocuklar, saldırganın aileden ya da çevreden ve yaşının kendinden büyük olması nedeni ile korkudan susmaktadır. Mağdur olanlar genellikle kız çocuklarıdır. Çocuğa yöneltilen şiddetin mağdurun değil, saldırganın suçu olduğu kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Görülen şiddet yaşam boyu sürecek ruhsal, sosyal ve cinsel travmalara neden olmaktadır. Çocuğun mağduriyetini -çoğu kez- anneye açıklaması ya da annenin bir şekilde fark etmesi sonucunda takındığı tutum ve davranış çok önemlidir. Bir annenin çocuğunun cinsel şiddet mağduru olduğuna inanması da, durumu kabullenmesi de kuşkusuz zordur.  Kimi anneler saldırganın şiddetine maruz kalma korkusundan dolayı susmakta, kimi anneler ise ne yapacaklarını bilemedikleri için sessiz kalmaktadır.

Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesine göre (ÇHS); “İmzacı devletlere çocukların güven içinde yaşamasını ve şiddetten korunmasını sağlama sorumluluğunu verdiğinden, devlet, mağdur çocuğu sosyal, hukuki ve sağlık yönünden desteklemelidir.”

Bu sözleşmeye göre şu soruyu soruyorum: “Çocuklarımızın ne kadarı şiddetten korunarak güven içinde yaşamaktadır ve devletimiz mağdur çocukların kaçını sosyal, hukuki, sağlık yönünden desteklemektedir?”

Engelli çocukların başına gelen bu vahim durum ise başlı başına trajik bir konudur.  Yapılan araştırmalara göre fiziksel istismara uğramış ergenlerin çoğu kendine fiziksel olarak zarar verme davranışı göstermektedir.

Ülkemizde tecavüz eden, kadın öldüren, çocuk istismarı yapanların gerekli cezayı almamaları, işledikleri bu suçları nerede ise meşru kılmaktadır. Hangi inanç sisteminde kadını aşağı görmek, çocuk evliliğini normal saymak olabilir? Ülkemizde ne vahimdir ki bu durum alıştırılmaya çalışılıyor ve düşüncemizde, bu tür ahlaksızlıkların "olması gereken davranış şekli" olduğu izlenimi yaratılmak istenmektedir.  Bahsi geçen suçların karşılıksız bırakılması ya da yetersiz cezalandırılması bu suçları işlemek isteyip de alacağı cezadan korkanların elini güçlendirmekte ve adeta teşvik etmektedir.

Çocuk yaşlarda istismara maruz kalan kurbanlarda bu sızının dinmeden sürmesinden dolayı ilerleyen yaşlarda psikolojilerinin bozuk olmasının yanı sıra diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, kolesterol yüksekliği gibi bedensel bozuklukların da daha sık ortaya çıktığı kanıtlanmıştır.

Sonuç itibari ile sadece Kumru’nun değil, dünyadaki bütün masumların siyasi, terörist, belki de yasal amaçlarla mutsuzlaştırılmasına, kullanılmasına asla sessiz kalmamalı ve tepkimizi ortaya koymalıyız.  

Aşkım Tan
02.03.2021-Ankara


Aşkım Tan
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.