YUKLENIYOR
3 Ekim 2023
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
https://ikinciadamyayinlari.com.tr/urun/cessur-demirali-gursu-adini-sen-koy-1/
https://ikinciadamyayinlari.com.tr/urun/cessur-demirali-gursu-adini-sen-koy-1/
3  Dünya savaşı Hazırlıkları…
Doğadan Hesap Sorulmaz, Doğa İle Barışık Yaşanır, O da Bilgi ve Bilinç ile Sağlanır
Dünya ve Türkiye Üniversitelerinde Akademisyen Maaşları Karşılaştırılması Bilim İnsanları Yoksulluğa Yenik Düştü!
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
103
Hayır
1052
Çekimser
10
Fikrim yok
11

Toplam Oy:1176

» MARX’TA PARA (7)

MARX’TA PARA (7) - Habip Hamza ERDEM

Paylas
MARX’TA PARA (7)
19 Eylül 2023, Salı 00:02:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MARX’TA PARA (7)

            Marx’ın kapitalist ekonomiye içkin ‘birikim kuramı’, sanıldığının aksine, ‘para kuramı’nı yok saymamakta, tersine tüm ekonomik etkilerin, özneler arasındaki ‘parasal ilişkiler’den çıkarıbileceğini ileri sürmektedir.

            Öyleyse, bütün bu ekonomik etkilerin, paranın sosyal ve politik etkilerini kapsayıp kapsamadığına yakından bakmak gerekmektedir.

Toplumsal güç olarak Para

            Marx, Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı’da, paraya sahip olmanın bir ‘güç kaynağı’ ve öncelikle de ‘politik’ bir güç elde etmek olduğunu söylemektedir.

            Gerçekten de, tarihsel olarak, mutlak monarşilerin “genel eşdeğer gücü olan maddi bir kaldıraca gereksinmeleri olduğu”nu görmekteyiz.

            Her an her şeye dönüştürülebilecek bir ‘güç’.

            Ulusal toprakların bütünü üzerinde, genel ve dolayısıyla Devlet’in birliğini (uniforme) sağlayan bir ‘güç’ (1).

            Öte yandan, diğer ülkelere oranla Devlet’in, evrensel para yani altın stoklarına sahip olması gerekmektedir.

Nitekim J. Steuart’a gönderme yapan Marx, onun “‘Devlet’lerin (nation) güçlerini ölçmek için değerli madenlere sahip olmanın bir ‘ölçü’ olduğu” görüşünü paylaşmaktadır (2).

Kuşkususuz bir ‘Devlet hazinesi’ kavramı da böylece artık belirginleşmeye başlayacaktı ama Marx’ın da işaret ettiği gibi ‘özel’ bir hazine olacaktı.

Bununla birlikte, para’nın bu toplumsal gücü, bireylerin ellerinde olduğu müddetçe ‘kişisel olarak’ da kullanılabilecektir (3).

Ancak Marx, çözümlemesinde bu konu üzerinde durmamış ve örneğin Devlet’in ölçüm garantisi (etalonage) olduğunu varsaymıştır.

Çünkü son çözümlemede, sözkonusu olan ‘yasa’lardır (4).

Ve monarklar, örneğin Osmanlıcasıyla ‘tağşiş’ yapmak yetkisine sahiptirler.

Bununla birlikte, Devlet’in parasal gücü, reel olmasına karşın, daha önce sözünü ettiğimiz, dolanıma içkin yasalara da bağlıdır.

Yani, paranın varlık ve rolünü temellendiren sosyal ilişki, malların özel üreticiler arasında ve özel değişim ilişkilerine bağlıdır.

Paranın ekonomik gücüne dayanan bir toplumsal işbölümü sözkonusu olduğu için, bu bağlamda Monarkların gücü azımsanabilir.

Tam da bu nedenle, ‘birikim’in özel kişiler tarafından yapılabileceği söylenebilir.

Dahası Devlet’in birikimi ile özel kişilerin birikimi biribirleriyle çatışabilirler.

Çünkü artık ‘paranın toplumsal gücü özerkleşmiştir” (5). Dolayısıyla ‘bireylerin kişisel gücü’ne dönüşmesi için yol açılmış bulunmaktadır.

Ve nasıl bireylerin birikim gücü diğer bireyler tarafından kısıtlanabiliyor ise, Devlet’lerin de gücü diğer Devlet’ler tarafından kısıtlanabilecek demektir.

O arada, Devlet’in özel kişilere olan borcunu doğrudan devalüasyona gitmeden, tağşiş yoluyla azaltmaya çalıştığı durumda Devlet’in, devalüasyona gitmesi halinde ise özel birikimcilerin kazanacağı söylenebilir (6).

Böylece, Marx’ın neden ‘para kuramı’yla başlamayıp ‘sosyal güç olarak paray’ı ele aldığı anlaşılmış olmalıdır.

Öyleyse, bir sonraki yazıda, ‘para’ ve ‘kapitalizm’ ilişkisini ele alabileceğiz demektir.

(Sürecek)

(1)Contribution à la critique de l'économie politique, ouv. cité, p. 181.Brunhoff, p.60

(2)Adam Smith dahil o dönem yazarları ‘nation’ derken kuşku yok ki ‘Devlet’leri kastetmekte idiler. Çünkü henüz ‘Ulus’ kavramı bulunmadığı gibi, monarkların ‘zenginliği’ de tüm ‘halk’ın (Peuplade) zenginliği değildi.

(3) Konu dışı gibi görülse de, günümüzde bile ‘yeni merkantil’ bir düzenin egemen olduğunu söyleyelim. Nitekim, çoğu azgelişmiş ülke ve o arada Türkiye’de ‘paranın gücü’ artık Devlet’ten çok özel kişiler tarafından kullanılmaktadır.

(4) Le Capital, ouv. cité, p. 109.

(5) Contribution à la critique de l'économie politique, ouv. cité, p.190

(6) Brunhoff, p.60-61


Habip Hamza ERDEM
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.