18 Ekim 2019 Cuma 22:58:34
» MEB ve Diyanet'in Harem Selamlık Kampları...

MEB ve Diyanet'in Harem Selamlık Kampları...

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
MEB ve Diyanet'in Harem Selamlık Kampları...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 22 Eylül 2019, Pazar 14:24:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEB ve Diyanet'in Harem Selamlık Kampları

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okuma kampanyası adı altında 100 öğrenciyi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kamplarına ücretsiz gönderme kararı aldı. Harem selamlık olarak planlanan kamplar, dini içerikli sohbetler ile dikkat çekiyor. MEB, “Liseliler çok okuyor çok geziyor” okuma kampanyası kapsamında, kitap okuyan ve yorumlarını video ile sosyal medyada paylaşan öğrencilerden 100’ünü kura ile ücretsiz olarak kampa göndereceğini açıkladı.

Geçen yılki Tokat ve Mersin kamplarında yeni nesil Nurcu yapılanmalar olan “Çay House” ve “Hayalhanem” ekipleri çocuklara “örnek” olarak davet edildiği basına yansıdı. Bakanlığın bu yıl da kamplara ilişkin hazırladığı broşürde, “Kampta sizi neler bekliyor” başlığı ile “kişisel gelişim seminerleri” adı altında gençlere “Değerler Eğitimi - Milli/Manevi değerler” konularının işleneceği belirtilirken, seminerleri kimin vereceği ise açıklanmadı.[1]

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere harem selamlık kampa götürüyor. Gazetelere yansıyınca şaşırıyoruz ama kampları sadece MEB yapmıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB’in) da gençlik kampları var.

Diyanet’in Gençlik Çalışmaları Yönergesi

DİB, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 1. ve 7. maddesine ve 26/02/2015 tarihli Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolüne dayanarak “Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Yönergesi” hazırlamıştır. Gençliğe yönelik hizmetlerin sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi için bu çalışmaları gençlik koordinatörü aracılığı ile yürütüleceği belirtilmiştir. Gençlik koordinatörünün görevleri kapsamındaki önemli maddeleri gösterelim:

ç) Gençlik çalışmaları kapsamında il ve ilçelerde eğitim, seminer, konferans, çalıştay, panel, kamp, toplantı vb. programları koordine etmek.

f) Cami, Kur'an kursları, Aile ve Dini Rehberlik büroları, gençlik merkezleri, yurtlar veya müftülüğün uygun göreceği mekânlarda eğitici programlar düzenlemek.

g) Bu Yönerge kapsamında ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştirilecek ortak çalışmaların koordinesini yürütmek.

ğ) Öğrenci yurtları, gençlik merkezleri ve gençlik kamplarında Başkanlıkça manevi rehber olarak görevlendirilen personel ve ilgili kurumlar ile uyum içinde çalışmak.

h) İl ve ilçelerde kredi yurtlar kurumu il müdürlükleri, gençlik hizmetleri ve spor il/ilçe müdürlükleri ve milli eğitim müdürlükleri ile yapılacak ortak çalışmaları yürütmek.

i) Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri, okuma salonları, gençlik merkezleri veya müftülükçe uygun görülecek diğer mekânlarda, Diyanet gençlik sohbetleri, okuma programları, ahlak ve değerler eğitimi, genç girişimcilik ve sosyal sorumluluk faaliyetleri düzenlemek.

m) Mahalle / köy gençlik sorumlularının çalışmalarını koordine etmek.

ü) Diyanet genç gönüllüleri arasından üniversite, fakülte ve okullarda, okul temsilcisi belirlemek. Belirlenen temsilciler aracılığı ile yürütülecek çalışmaları koordine etmek.

DİB, okullarda da gençlik hizmetleri yürütmek üzere gerekli çabayı gösterecek. Mahalle/köy gençlik sorumluları müftülükçe belirlenecek.

Yönetmeliğin 11. maddesiyle üniversite, lise ve ortaokul düzeyinde gerçekleştirilecek gençlik çalışmaları aşağıdaki ilkeler çerçevesinde yürütülecek:

a) Çalışmalar, okul idarecileri ve öğretmenler ile etkin bir işbirliği halinde gerçekleştirilir.

b) Gençlik çalışmalarının yaygınlaştırılabilmesi ve daha etkin hale getirilmesi amacıyla okullara göre planlamalar yapılır.

c) Okulların yoğun olduğu mahallerde gençlik çalışmalarının yürütülebileceği, gençler için cazibe merkezi olacak Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri ve okuma salonları açılmasına veya gençlik merkezi vb. mekânların kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılır.

ç) Okullar periyodik aralıklarla ziyaret edilir. Okul ziyaretlerinde sadece konferans tarzı etkinliklerle yetinilmez. Düzenli ve sistematik programlar aracılığıyla gençlerle iletişime geçebilmenin imkânı oluşturulur.

d) Okullarda Diyanet çalışmalarını koordine etmek amacıyla genç gönüllüler arasından temsilciler belirlenir.

e) Okul temsilcileri ve sınıf temsilcileri ile periyodik değerlendirme toplantıları gerçekleşir.

 DİB’e gençliği örgütleme görevi 

DİB, okuma salonu veya cami merkezli olarak ele almak üzere mahalle ve köylerde de gençlik çalışmaları yürütecek. Yönetmeliğin 13. maddesiyle şehirde yaşadığı halde okul süreçlerinin dışında kalmış gençlik ile kırsal alanda ikamet eden gençlik kitlesine yönelik çalışmalar, mahallelerde veya köyde görev yapan diğer personelin katılımı ile mahalle/köy gençlik sorumluları tarafından aşağıdaki esaslar dikkate alınarak yürütülecek:

a) Mahallelerde ve köyde yürütülecek gençlik çalışmaları, Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi / okuma salonu veya cami merkezli olarak ele alınır.

c) Mahallelerde ve köylerdeki gençlik çalışmaları, gençlik koordinatörünün koordinesinde yürütülür.

ç) Söz konusu çalışmalar yürütülürken müftülük, belediye, Gençlik ve Spor müdürlükleri vb. kurum ve kuruluşların kullanılmayan mekânları tercih edilir.

Diyanet gençlik çalışmaları merkezlerinde ve okuma salonlarında da yürütülecek gençlik hizmetleri verecek.

2018 yılı Temmuz ayında Rize Müftülüğü’ne bağlı Kur’an kurslarında eğitim gören 366 hafız, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla düzenlenen törende Mehter Marşı eşliğinde icazet (diploma) aldı. Kadınların kara çarşafla, çocukların bile kapalı bir şekilde örtünmesi ve erkeklerden ayrı oturtulmaları nasıl bir toplum yaratılmak istendiğinin bariz örneğidir. Önde cüppeli erkekler, arkada kadın ve çocuklar olmak üzere şehrin caddelerinde yürütüldüler. Dahası bu törene şeriat çağrısı yapan ve Atatürk’e hakaret eden eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz da katıldı.[2]

 

 

DİB’in, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile arasındaki protokole dayanarak düzenlediği ‘Gençlik Kampları’nda’, kamp sonrası, kampın değerlendirmesini Gençlik ve Spor Bakanlığı şu şekilde yaptı:

“Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen Ramazan Kamplarının adresi Bolu Aladağ, Kastamonu Yolkonak, Trabzon Doğu Karadeniz, Osmaniye Aslantaş, Antalya Alaaddin Keykubat, Kırşehir Ahi Evran ve Manisa Şehzadeler kampımız oldu. 16-22 yaş arası üç bin gencimiz 11 ayın sultanının manevi iklimini kamplarda teneffüs edebilme fırsatı buldu.

Kamp programlarının Ramazan ayının gereksinimlerini karşılayacak şekilde revize edilmesiyle Ramazan’a özgü bir program hazırlandı. DİB ile ortaklaşa hazırlanan program, Ramazan kampına katılmakta istekli olan gençlerimiz için hem oruç tutmayı hem de gerçekleştirilecek fiziki aktiviteleri kolaylaştırmayı hedefledi. Bu programı sağlıklı yürütebilmek ve gençlerin Ramazan kamplarından en üst seviyede istifade edebilmelerini sağlamak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uzman personeli Ramazan Kamplarında görevlendirildi.  Kuran-ı Kerim ve siyer derslerinin, hadis okuma saatlerinin yanı sıra paintball, badminton, halk oyunları, tiyatro, seminer ve gezi gibi kamp aktiviteleri Ramazan kampı programında yer aldı.”[3]

Gösterdiğimiz gibi kampları sadece MEB yapmıyor. Diyanet de gençlik kampları düzenliyor. Üstelik Diyanet, her mahalle, köy, okul (fakülte, lise) ve yurtta gençlik temsilcisi atayarak eğitimi de yönlendirmeye başladı.

DİB, bu kampları MEB ile organize yapmadığı gibi gençliğe bakışı da dini bilgiler vermekle sınırlı değil. Gençlik merkezleri ve gençlik koordinatörleri eliyle toplumsal yapıyı fotoğraflarda gösterdiğimiz gibi haremlik-selamlık şeklinde, hoşgörülü bir din yorumundan uzak olarak dönüştürmeye çalışıyor.[4]

Bu duruma karşı eğitim sendikaları, dernek, kitle örgütleri, partiler sadece basın metni hazırlamakla yetinecek?[1] Ozan Çepni, “Harem selamlık kamp”, Cumhuriyet, 25.09.2019, erişim tarihi 25.09.2019, http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1503722/Harem_selamlik_kamp.html

[2] “Rize’de 366 Hafız İcazet Aldı”, Diyanet, 28.07.2018 erişim tarihi, 29.07.2018, https://rize.diyanet.gov.tr/Sayfalar/contentdetail.aspx?MenuCategory=Kurumsal&contentid=1132

[3]Ramazan Kampları Sona Erdi”, Gençlik ve Spor Bakanlığı, 30.06.2017, erişim tarihi 09.07.2018,

http://genclikkamplari.gsb.gov.tr/Modul/DuyuruDetay.aspx?ID=277&sn=1

[4] Eğitim yoluyla gençliğin ne yönde değiştirildiğini incelemek için “Gayrimilli Eğitim” ve "Diyanet'in Fetvaları" kitaplarımı okuyabilirsiniz.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Eğitim Veriyoruz Diye, Din ile sömürülen Zihinleri Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir