26 Şubat 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
12
Hayır
847
Çekimser
5
Fikrim yok
2

Toplam Oy:866

SON EKLENENLER
» MUSTAFA SABRİ Mİ ATATÜRK MÜ ÖZGÜRLÜKÇÜ?

MUSTAFA SABRİ Mİ ATATÜRK MÜ ÖZGÜRLÜKÇÜ?

...
Paylas

 

 

 

Acılar üzerinde yapılan yarışlar tarihi anlamadığımız gibi topluma çözüm de sunmaz. Tarihe “kim ne kadar acı çekti? Öldürüldü?” sorularını değil “, toplumu özgürlüğü, üretime ileriye götüren hangisiydi?” sorusunu önce sormalıyız. Olay ve kişilere buna hükmünü vermeliyiz. Cumhuriyet devrimi sanayiye dayalı, üretken bir devlet, kadını- erkeği eşit, Atatürk’ün deyimiyle “vicdanı, irfanı, aklı hür nesiller” yetiştirmek istiyordu. Bu da ancak yine Atatürk’ün sözüne atıf yapalım:

 

“Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz” sözüyle olanaklıydı. [1]

 

Bu kapsamda Tevhidi Tedrisat (Eğitimin Birliği), Medeni Yasa, Bazı kıyafetlerin giyilemeyeceği, bazı lakap ve ünvanların (ağa, şeyh, molla vb) yasak olduğuna, topraksız köylüye toprak dağıtımına dair yasalar çıkarmıştır. Cumhuriyet yönetimi kendi içine kapanık, ağalara, şeyhlere bağlı üretim anlayışı kırarak milli ekonomiyle bütünleştirmek istiyordu. [2]

 

Atatürk dönemi İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, özellikle doğu bölgesinde süregelen ağa, şeyh egemenliğini yani feodaliteyi “kurunuvusta (ortaçağdan kalma) bir sistem”[3] olarak niteleyerek Cumhuriyet yönetimi ile feodal ortaçağ güçlerinin karşı karşıya geldiğini belirtmiştir.

 

Bunlar mı toplumu özgürlüğe götürüyor, üretimi artırıyor, yoksa şeyhülislam Mustafa Sabriler mi?

 

Tokat’ta bir okula adının verilmesi ve tepki üzerine bir gün sonra şehit Yakup Akdağ ismiyle değiştirilmesi bu soruyu sormamızı gerekli kıldı. Bu soruya Mustafa Sabri’nin sözleri ve uygulamaları üzerinden yanıt arayalım.

 

  • Milli mücadele kahramanlarını “hainlikle” suçlar.
  • İngiliz Muhipleri Cemiyeti içinde sürdürmüştür.
  • Mustafa Sabri, Kuva-yı Milliye’ye karşı 8 Nisan 1920’de kurulan Hilafet Ordusu adı altındaki Kuva-yı İnzibatiye’ye destek verdi.
  • Sevr Antlaşması’nı imzalayan hükümette şeyhülislam olarak görev aldı ve Antlaşmanın kabulü yolunda fikir sunmuştur.
  • Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in idamına şeyhülislâm olarak fetva verdi.
  • Tealî-i İslam (İslami Yükseltme) Cemiyeti’nin yöneticisidir. Bu cemiyetin beyannamesinde Atatürk’e ve Kurtuluş Savaşı verenler için “Talât, Enver, Cemal, Mustafa Kemal vesaire gibi beş on şakînin vücudunu ortadan kaldırmak”, “alçaklar ve hempaları bu cinayetleri hep sizin sayenizde yapıyor; bunları vücudlarını külliyen dünyadan kaldırmak beşeriyet için, Müslümanlık için bir farz olmuştur” diyor.
  • Bu beyannamede işgalcilerin sözcülüğünü şöyle dile getiriyor:

 

“Şimdi sulh imzalandı Kuvâ-yı Milliyye belâsının tevlit ettiği mecburiyetle galip devletlere karşı yeniden taahhüt altına girdik. Devletler şimdi bize: ‘Eğer Anadolu’da Kuvâ-yı Milliyye isyanını devam ettirir ve bastıramazsanız İstanbul’u da elinizden alacağız’ diyorlar.”

 

  • Ø  Kadınlara geçim hürriyeti vermeye, erkeklerin kadınları himayelerinden atmaları sonucunu doğuracağı içi karşıdır.
  • Erkek kadından üstün olduğu için boşama hakkı erkeğe verilmiştir.
  • Çok eşliliğin yasaklanmasına da karşıdır.

 

Tarihçi-yazar

 

Mustafa SOLAK

 

DİPNOTLAR

 

 

[1] Mustafa Solak, “Laikliği Doğru Anlamak” kitabı, sayfa 68.

 

[2] Mustafa Solak, Şükrü Kaya (Atatürk’ün Bakanı) kitabı.

 

[3] Şükrü Kaya (Atatürk’ün Bakanı) kitabı, sayfa223.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.