YUKLENIYOR
25 Ocak 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Dr. Noyan UMRUK: ONLAR BİZİ İBRETLE İZLİYOR...
Süleyman Çelik: SAKINCALI PİYADE
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
67
Hayır
972
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1058

» Mustafa Solak: Bir Araştırmanın Gösterdikleri (1): En Önemli Kimlik Vatanseverlik

Mustafa Solak: Bir Araştırmanın Gösterdikleri (1): En Önemli Kimlik Vatanseverlik

Paylas
Mustafa Solak: Bir Araştırmanın Gösterdikleri (1): En Önemli Kimlik Vatanseverlik
Türkiye - 13 Ocak 2021, Çarşamba 20:15:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TurkuazLab’ın yürüttüğü Kasım ve Aralık aylarında yaptığı “Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları 2020 Araştırması” kutuplaşma ve kutuplaştırma ilgili önemli bilgiler sunuyor. Araştırma 29 ilde 4006 kişiyle yapılmış. Araştırma, vatandaşlar olarak birbirimize ve siyasete nasıl baktığımızı sergiliyor.

Sadece kutuplaşma yok; buna neden olan kutuplaştırma çabası da var. Dolayısıyla ülkemizin karşılaştığı tehlike ve tehditlere direnmek için milli birliğimizi pekiştirmeliyiz. Bu sebeple de kutuplaştırma ve kutuplaşmanın nedenlerini, sonuçlarını ve çözümlerini ele almalıyız. Dört yazıdan oluşacak yazı dizimiz boyunca bu hususları tartışacağız.

Kutuplaşmanın en önemli nedenlerinden biri bireylerin kimlikleriyle, siyasal parti tercihlerinin örtüşmesi. Araştırmaya göre görüşülen kişilerin %18’i için Türklük en önemli kimlik. Bunu %11 ile Atatürkçülük, %10 ile Muhafazakârlık, %10 ile eğitimlilik ve %10 ile de Kürtlük izliyor. Dindarlık (%8) ve Milliyetçilik (%8), Modernlik( (%6), Ülkücülük (%3), Laiklik (%3) birincil kimlik olarak belirtilmiş.

Parti taraftarlarının hangi kimlikleri ön plana çıkardığına bakıldığınızda İYİ Parti taraftarlarının eğitimli ve modern insanlar ile kendilerini daha fazla özdeşleştirdiğini görülüyor.

Aslında Türklük, Atatürkçülük, Milliyetçilik, Ülkücülük kavramları ülkemizin bağımsızlığı, vatanın savunulması, milli birlikle ilgili olduklarından ortak, kimsenin başka türlü anlamayacağı kavram olarak vatanseverliğin % 40 ettiğini görürüz. Vatanseverlik herkesin bu kavramlardan anladığı farklı olduğundan hepsini kapsayan ve tartışma yaratmayan kavramdır. Bu kavramları da ele almak lazım ama yazının esasından ayrılacağımız için dilerseniz kavramlar karmaşası, kavramlar üzerinden yürütülen kavgayla ilgili “ATATÜRKÇÜLÜK (100 Soru/Yanıt)” kitabımı inceleyebilirsiniz.

En önemli kimlik vatanseverliktir. Eğitimli, modern olmak, azınlık gibi kavramları öne çıkaranların çoğu da vatanseverdir, yalnız vatanseverlikle belirttiğim kavramları öncelikle önemseyenler emperyalizm kaynaklı tehdit ve tehlikeleri daha yakın gördükleri için. Dolayısıyla emperyalizmin ve desteklediği PKK, FETÖ gibi terörist unsurların tehditlerine karşı milli devletimizi, milli birliğimizi koruma, pekiştirme refleksi birçok kimliğin ortak noktası olarak öne çıkıyor.

Vatanseverlik kavramı, partilerin rotalarını çizmekte olduğundan ve çizecek olmasından dolayı önemli. Vatanseverliği ıskalayarak sadece ekonomik çarelerle toplumun önüne çıkan anlayış toplumsal desteği sağlamak için yeterli olmuyor, olmayacak.

Atatürk’ün dediği gibi emperyalizm, mahv ve perişan olmadıkça Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti devletine de esenlik yoktur. Millet bunu görüyor. Milletimiz bu bakımdan PKK, FETÖ, Suriye, Azerbaycan, Mavi Vatan, Libya, Karadeniz gibi hususlarda bağımsızlıkçı anlayışa dikkat kesiliyor.

Vatanseverlik duygusu sözle değil somut olarak gösterilirse anlamlıdır ve milletimiz de samimi olanla olmayanı geçmişe göre daha fazla seçiyor. Bu açıdan parti, dernek, sendika gibi toplumsal yaşama yön verme iddiasındaki örgütlerin yöneticileri vatanseverlik hususunda emperyalizmi gerileten, milli devletimizi ve birliğimizi pekiştiren söylem ve uygulamaları öne çıkarmalıdır. Dahası burada yalpalayan tavırlar millet nazarında mahkum olur.

Not: Diğer yazımda beklenenin aksine AK Parti’nin gücünü korumasının sebebini ele alacağım.

Mustafa Solak


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.