17 Şubat 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
9
Hayır
837
Çekimser
5
Fikrim yok
2

Toplam Oy:853

SON EKLENENLER
» Petro-savaş ortamında herkes safını tutmaya başladı ve savaş burnumuzun ucunda…

Petro-savaş ortamında herkes safını tutmaya başladı ve savaş burnumuzun ucunda…

Evet, Petro-savaş ortamında herkes safını tutmaya başladı, Parantez içinde söyleyelim ki hiç bir ülke başka bir ülkeye çıkarı olmadan yadım etmez! Türkiye ise saha dışında top topluyor ve savaş burnumuzun ucunda… Ha patlayacak ha patlatacaklar ve de bundan en büyük zararı önce ülkemiz daha sonra bütün dünya savaşı olarak dünya zarar görecek… Birçok bizim gibi sorumsuz yönetime sahip veya bu işten sorumlu olan ülkeler sonlarını hazırlıyorlar… Kısaca dünya nüfusun yarısından fazlası yok olacak… daha sonra su savaşları başlayacak. Küresel ısınmanın yanı sıra nükûller faciada gündem gelecek, Tüm tarım alanları yok olması ile yiyecek ve barıma alanları sınırlı olacak buda e az 100 yıl sürecek… izden sonraki nesil nasıl olacağını şimdiden kestirmek zor. Şu var ki dünya ve ülkemiz kendine çeki düzen vermez ise; acı ama gerçek bu 1. ve 2. Dünya savaşından daha yıkıma sebep olacak. Evet, ama ülkemizi bunda haberi yok, çıkar için yönetenlerinde bundan haberleri yok tehlike içindeyiz… Ve de onları yöneten topluluklar hızlı bir şekilde senaryoları yapıp güncel halde sahneye koyuyor… Psikolojik algılama yöntemleri hızla kullanılıyor… Örnek olarak; İngiltere'ye bağlı Cebelitarık'ın süpertankere İspanyol karasularında el koyduğunu söyleyen İspanya Dışişleri Bakanı, ABD'nin Suriye'ye yönelik AB yaptırımlarını gerekçe göstererek İngiltere'den böyle bir talepte bulunduğunu belirttlmişti. İngiltere'ye bağlı Cebelitarık'ın Suriye'ye gittiği ve dolayısıyla AB yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle İran petrol tankerine el koymasının ardından, İngiltere Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığına çağrılarak uyarıldı. İran, Suudi Arabistan'a doğru hareket halindeyken Basra Körfezi'nde bilinmeyen bir nedenle duran İngiltere'ye ait bir petrol tankerine müdahale edildiği yönündeki iddiaları yalanladı haberi…. Daha sonra İran ile İngiltere arasında Cebelitarık üzerinden yaşanan tanker krizi tırmanıyor. Haberi ile birlikte Tahran'dan Londra'ya, "Misillememizden korkmalısınız" uyarısı geldi. Haberi verildi. İşte bu haberlerin arkasında yatan olguları özetini yukarıda verdik… bundan sora bu haberlere hangi gözle bakacağınızı siz saygın okurlarımız karar verecekler… Bizden tarihe bir not düşmesi… Tehlikenin farkında mısınız? İyi okumalar….
Paylas
Petro-savaş ortamında herkes safını tutmaya başladı ve savaş burnumuzun ucunda…
Türkiye - 31 Temmuz 2019, Çarşamba 20:21:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önce Petro-savaş ortamında herkes safını tutmaya başladı; İspanya'nın bulunduğu İber Yarımadası'nın güney ucunda yer alan ama İngiltere'nin denizaşırı toprağı olan Cebelitarık'ta Suriye'ye giden bir İspanyol süpertankerine Batı savaş kolu lideri olan ABD'nin talebiyle el konulduğu belirtilmişti. 

 Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo, Suriye'ye ham petrol taşıdığından ve dolayısıyla AB yaptırımlarını ihlal ettiğinden şüphelenilerek 'Grace 1' isimli tankeri ve kargosunu gözaltına aldıklarını duyurdu.

 

'Banyas rafinerisine teslimat için'

 

Picardo, süpertankerin Suriye'nin Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına dair hükümetin elinde yeterli kanıt olduğunu, rafinerinin AB 'nin yaptırım listesindeki bir kuruma ait olduğunu ifade etti. 

İngiliz ordusu devrede

 

İran petrolü taşıdığı sanılan süpertankere el koyma işlemini Cebelitarık polis ve gümrük yetkililerinin yanısıra Kraliyet Deniz Piyadeleri gerçekleştirdi. 

 

Ardından İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, tankerin gözaltına alınmasının, ABD'nin İngiltere'den talebi olduğunu söyledi.

 

İspanya'nin egemenliğinin ihlali mi?

 

Borrell "Biz bu operasyonun farkındaydık, devriye gezen gemiler bölgeyi kontrol ediyordu. Olayın ne şartlarda gerçekleştiğini inceliyoruz. Birleşik Krallık'tan bunu yapmasını ABD istedi" dedi. 

Tankerin gözaltına alınmasının, İspanya karasularında gerçekleştiğini sandıklarını belirten Borrell, tankere el konulmasının İspanya'nın egemenliğine etkisini soruşturmak gerektiğini vurguladı. 

 

May müteşekkir

 

İngiltere Başbakanı Theresa May'den ise Suriye'ye ham petrol taşıyan süpertankerin Cebelitarık tarafından durdurulmasından memnuniyet açıklaması geldi. Açıklamada Cebelitarık'ın icraatının, yaptırımların ihlaline göz yumulmayacağına dair net mesaj gönderdiği kaydetti.

 

ABD-İran düellosunda yeni perde

 

Reuters haber ajansı bu olayın ABD-İran gerilimini daha da tırmandıracağı değerlendirmesini yaptı. 

Reuters'e göre deniz nakliyat verileri Grace 1'in İran açıklarında İran petrolü yüklenmiş olduğuna işaret etmesine karşın resmi belgelerde petrolün Irak'tan olduğu yazıyor. 

 

Basra Körfezi'nden yola çıkıp Afrika'yı dolandıktan sonra Akdeniz'in ağzı olan Cebelitarık'a geldiğinde el konuldu. 

 

Kraliyet Deniz Piyadeleri'nin tankere 'yasadışı şekilde el koyduğunu' söyleyen İran Dışişleri Sözcüsü Abbas Musevi, Tahran'ın bu yasadışı el koymayı kabul etmeyeceğini belirtti.

'ETKİSİ YIKICI' 

Tankere el konulmasının yıkıcı bir etkisi olduğunu söyleyen Musevi, bunun Körfez'de gerilimi artırabileceği uyarısı yaptı.

Öncesinde CebelitarıkBaşbakanı Fabian Picardo, Suriye'ye ham petrol taşıdığından ve dolayısıyla AB yaptırımlarını ihlal ettiğinden şüphelenilerek 'Grace 1' isimli tankeri ve kargosunu gözaltına aldıklarını duyurmuştu.

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, tankerin gözaltına alınmasının, ABD'nin İngiltere'den talebi olduğunu açıklamıştı.

Cebelitarık polisi ve İngiliz Kraliyet Deniz Piyadelerinin çıktığı Grace 1 isimli ve Panama bandıralı süpertankerin 300 bin ton ham petrol taşıma kapasitesi olduğu kaydedildi. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve en ağır yaptırımları uygulamasından beri tırmanan Washington-Tahran gerilimi çatışmanın eşiğine geldi. Trump 21 Haziran'da İran'da 3 hedefe hava saldırısı emri verdiğini ama saldırıya 10 dakika kala emri iptal ettiğini söylemişti.

İran devlet televizyonunun bölgedeki yetkililere dayandırdığı haberinde, "Basra Körfezi'nde İngiliz petrol tankerinin durdurulduğuna yönelik bazı medya organlarının hatalı kaynaklardan naklettiği haberler, bölgedeki yetkililer tarafından yalanlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Küresel deniz trafiğini izleyen Marine Traffic, Suudi Arabistan'ın Ras Tanura Limanı'na doğru hareket eden İngiltere'ye ait Pacific Voyager adlı petrol tankerinin yaklaşık 3 saat önce Basra Körfezi'nde durduğunu ve durumunu da "komuta altında değil" şeklinde değiştirdiğini gösterdi.

Marine Traffic tarafından sağlanan verilerde, yönünü güneye çeviren geminin çok düşük bir hızda hareket ettiği görüldü ancak geminin durumuna ilişkin resmi açıklama yapılmadı. 

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetiminin, perşembe günü Suriye'ye petrol taşıdığı belirtilen İran'a ait petrol tankerini alıkoymasının ardından, İran İngiltere'ye karşılık verme konusunda meydan okumuştu.

Son olarak; Birleşik Krallık'a bağlı Cebelitarık yönetiminin Suriye'ye ham petrol taşıdığından şüphelendiği bir İrantankerine el koymasının ardından Tahran ile Londra arasında yükselen tansiyon düşmüyor. İran'da ülkedeki en etkili kurumlardan biri olan Uzman Meclisi'nin üyesi Muhammed Ali Musevi Cezayiri, İngiltere'nin, İran'ın muhtemel misillemesinden "korkması" gerektiğini belirtti.

Cezayiri, "Şunu açıkça söylüyorum ki Birleşik Krallık İran tankerine yasa dışı şekilde el koyulmasından dolayı alacağımız misilleme önlemlerinden korkmalı" ifadesini kullandı. Cezayiri, "Zorbalığa karşı asla sessiz kalmayacağımızı gösterdik. Amerikan İHA'sına verdiğimiz sağlam yanıt gibi bu yasa dışı eyleme de uygun yanıt verilecektir" diye ekledi.

Panama bandıralı tanker geçtiğimiz Perşembe günü sabah saatlerinde Cebelitarık Boğazı'ndaki polis ve gümrük birimleri tarafından durdurulmuş, söz konusu operasyona İngiliz Kraliyet Donanması da destek olmuştu. Cebelitarık yönetimi, el koyulan tankerin Suriye'ye ham petrol taşıyarak Avrupa Birliği(AB) yaptırımlarını ihlal ettiğini öne sürüyor.

Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri ve İran Devrim Muhafızları'nın eski komutanı Muhsin Rızai, operasyondan bir gün sonra yaptığı açıklamada, bu olaya misilleme olarak İran'ın da bir İngiliz petrol tankerine el koyması gerektiğini ifade etmişti.

İran 20 Haziran'da hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmüş, ABD ise İHA'nın uluslararası sular üzerindeyken hukuksuz bir biçimde vurulduğunu savunmuştu.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Petro-Savaş ve Terör Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.