13 Aralık 2018 Perşembe 03:45:39
» Prof. Dr. Levent Seçer: CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

Prof. Dr. Levent Seçer: CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Prof. Dr. Levent Seçer: CEHALETİN SEVMEDİĞİ GERÇEK AKIL VE BİLİMDİR...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 22 Mart 2018, Perşembe 14:22:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

...

 

Bilim ve sanat aklın korumasında biçimlenir işlenir daha da bir anlam kazanır, ama itibar görmediği ülkeleri terk eder. Cehaletin hızla büyüdüğü bir memlekette, önce akıl, sonra insanlık yok olur ve sonunda felaketler başlar. Atatürk'ün unutamadığımız sözleri geldi aklıma, '' Benim mirasım akıl ve bilimdir'' daima bu sözlerin ardından gitmek ve inanmak işte çağdaş değişim anlayışının özü burada değil mi?

 

Akıl ve bilimle inanç saygınlığını karşı karşıya getirmek son derece tehlikeli, inanç saygınlığı kişilerin kendi dünyasında biçimlenmeli, hiç bir zaman zorlanmamalı ve saygın kalmalı.

 

Tanrıya inanmak sözünün değil, asıl tanrının inandığı bir insan olabilmek işte bunu becerebilmeliyiz. Ama asıl yapılması gerekende inanç saygınlığının daima siyasetin dışında tutulmasıdrı. 

 

STEPHEN HAWKİNG'in adını duymayan kalmamıştır, onu anlatmaya sayfalar yetmez , bana şimdi tanrıya inanmayan birini nasıl anlatırsın diyeceklerdir bunu biliyorum. '' tanrıyı görmedim, ama hissettim'' demişti.

 

İnanmadığı sadece hiç birimizin yaradanı görmemiş olmamız, ama ona inanmak onu her zaman hissedebilmek değil mi?

 

Bugün körü körüne kendilerini din alimi olarak anlatan tacirlerin şarlatanların  türediği memlekette, ne yazık ki din topluma her zaman yanlış anlatılmıyormu?

 

Bazıları sıırf kendi çıkarları adına dini kullanarak toplumu yönlendirmeye çalışmıyorlar mı?

 

Birde buna inanan cahil eğitimsiz bir toplum varsa, işte inanç saygınlığı kendiliğinden anlamını bu tüccarlar yüzünden kaybetmiyor mu?.

 

Stephen Hawking  Tanrıyı hissettim derken, belkide bu şarlatanlardan daha çok anlamlı duyguları ifade etmeye çalışmış.

 

Bu sözleri 25 Aralık 199 tarihinde söylerken onu daima tanriya inanmayan biri olarak dünyaya yansıtanlarda bu zihniyetti.

 

Öldüğünde medya nedense köşelerine küçücük harflerle anlamsız biri olarak yansıtmaya çalıştılar, hatta çok sayıda  yandaş medyada adı öldüğü bile  anlatılmadı.

 

Oysa o bugün arkasında bir daha kimsenin anlatamayacağı bir miras bıraktı. '' İnsanlık Batı'nın bilimsel değerlerinden faydalanmalı, sağlıkta ve eğitimde fırsat eşitsizliği, insanların  özgür ifade haklarının engelenemeyeceği, sanatın kolaycılığa kaçanların elinde oyuncak olamayacağı, dünyanın 800 yıl içinde tükeneceğini, insanların kötülük zekalarını kullanırken insanlığın sonunu getirdiklerinin farkında olmadıklarını'' anlatıyordu.

 

2015 yılında Avustralta da 3D teknoloji kurultayında verdiği konferansta '' İnsanlığın geleceği için uzağı keşfetmek gerek'' demişti.

 

CAMBRİDGE Üniversitesinde 24 yaşındayken yazdığı 134 sayfalık doktora tezini iki milyondan fazla insan okumuştu.

 

Akıl ve bilimden bahsederken, keşke benim ülkemde de S.Hawking gibi değerler yaşamış olsalarda, ama yaşamış olsalarda bu gün kim onlara saygı duyacak merak ediyorum.

 

Bugün dünyada ilk tedavi metodunu bulan A. Bin Rıdvani, Güneş saatini bulan C. Bin Eflah'ı, Atom parçalanmasını 1200 yıl evvel söyleyen C.Bin Hayyam. Cebir kitabını yazan Ibni Rüştü, Ibni Sina. Astonomi Matematik alimi Ali Kuşcu. 18 yüzyılda ilk deniz altını keşfeden İbrahim Efendi, ve en önemlisi de dünyada ilk verem mikrobunu 150 yıl önce  Robert Koch'dan önce bulan Kambur Nesim. ve daha niceleri, acaba bugün günümüze gelene kadar hangilerini biliyoruz yada saygıyla anıyoruz.

 

Belki de tarihi kitapların sayfalarında yazılı, ama bu değerlerimize sahip çıkana kadar yaptığımız sadece toplumun yaşadığı mutsuzluğu korkuları. Forbes 'in açıkladığı. 

 

Cilt Kanserini teşhis eden çalışmalarıyla adını duyuran Canan Dağdeviren. Türk basınında sadece küçücük yazılarla yer aldı bazısı da yazmadı bile. 

 

Sadece duyarlı bir kaç gazete ve Tv kanallarından başka, diğer tüm kanallarda yandaş basında yaşananlar yazılanlar zaten ortada. Ne akıl ne bilim, topluma yansıtılan sadece korku ve mutsuzluk. KHK, TTB, ve Akademisyenlerin hapsedilmeleri, düşüncelerini toplumla paylaşamayanların korkarak yaşadığı bir ülke olmak.

 

Bugün AKM yıkılacak yeniden yapacaklar, bunun adına modernizim demek mümkün mü? Doğudan Batı'ya beyin göçü devam ediyor, 2019 seçimlerinden sonra ülkede oluşacak bir tablonun, aydınlığın ve çağdaşlığın, Atatürk ve cumhuriyetin izlerinin kalıcı olmasından endişe duyan bir düşüncenin, Batı'ya göç etmeye hazırlanmasını görenlerin, çıkıpta bu düşüncenin korkulacak bir yanı olmadığını, ve aksine demokrasinin insan hak ve özgürlüklerinin teminatının sağlanacağını açıklayamamaları korkuları daha da artırmıyormu?

 

Özellikle siyasi otoritenin İstiklal marşını tartışılır hale getirmesi olmamalı, bugüne kadar aynı his ve duyguyla çalınırken ayağa kalktığımız istiklal marşımız.

 

Anayasanın değiştirilemeyecek ilk dört maddesinde  koruma altındadır. Tarihe baktığımızda hiç bir ülke tarihini anlatan milli marşını değiştirmemiş.

 

Ama bizim her satırında,  Atatürk'ün bu ülke adına yazdığı tarihi anlatan  İstiklal Marşının,  bunca yıl yazılı kaldığı gibi saygınlığını koruması gerek.

 

18 Mart Çanakkale de bile İstiklal marşındaki milli heyecanın izlerini, bu ülkede Türk halkı daha yıllarca yaşamalı yaşayacak inancım budur.

 

Karanlıklara düşmemek için birilerinin artık AKIL ve BİLİM gerçeğini görmeleri gerek. 

 

Prof. Dr. Levent Seçer


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Din Yolu İle Sömürülen Türkiyenin Düştüğü Durumu Araştırma Grubu....

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir