24 Ağustos 2019 Cumartesi 09:11:06
» Prof. Dr. Levent Seçer: CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

Prof. Dr. Levent Seçer: CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Prof. Dr. Levent Seçer: CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 22 Temmuz 2018, Pazar 12:33:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP ARTIK KENDİSİNİ SORGULAMALI...

 

Seçimler sonrasında yazıp yazmamak konusunda çok düşündüm. Ama her şeye rağmen toplumun her konuda aydınlatılması konusunda, benim de kendimce bir görevim olduğunu düşünerek yazmaya karar verdim.

 

 

Siyasetin tamamıyla darmadağın olduğu bir süreç yaşadık, dilerim  ülkem adına duyduğum kaygılarımın  aksine, söylenenler verilen sözler sonrasında korkuları beraberinde getirmez. 

 

Ama korkularım bir gün Anayasanın değiştirilemeyecek ilk dört maddesinin tüketilmesi. Bugün ısrarla demokrasinin kalıcı olacağından söz ediyorlar.

 

Fakat demokrasi nedir anlamını bilmeyen bir toplum var önümüzde, ama  o toplum. Çağdaşlık, eğitim, kültür sanat,  akıl ve bilim, cumhuriyet değerlerinin asıl demokrasi olduğunun farkında vardığında, sanırım  insan hak ve özgürlüklerinin de yaşanır hale geldiğini görecektir.

 

Bugün sisteme hakim olan anlayışın, bu konularda daha sağ duyulu olacağını söylemesi yanında, beklentim gelecekte de bunun kalıcı olmasıdır.

 

Toplumsal korkuların özünde yatan otoriter etkileşim de,  bu korkuların yaşanmamasını sağlamaya çalışmakta muhalefete düşen çok önemli bir görevdir.

 

Peki burada muhalefet derken hangi parti geliyor akla? Demokrasiyi insan hak ve özgürlüklerini savunduğunu söyleyen bir (CHP) nin, muhalefette uyuduğunu görmenin bir başka adı var mı? 

 

Koltuk kültüründen çok topluma inerek halkla barışık olmak, halkın huzuru ve refahı için ortaya etkin projeler  koymaları, köy köy ev ev kasaba kasaba dolaşarak yapmak istediklerini anlatmak yerine ne yaptı? .

 

Baskın bir seçim olacağını bile  göremeyen bir (CHP) , halkına güven veremeyen bir parti.

 

Şimdi daha seçimlerin üzerinden günler geçmeden kavgaların başladığını gören  halk bu partiye güvenebilir mi?.

 

Tüm örgütlerinde sadece resim veren beceriksizlerin temsil ettiği bir partinin acı sonu yaşaması, ve bu  sonuç bundan böyle de değişmeyecek. YURTDIŞI örgütleri de aynı durumda, ALMANYA da bile CHP  üçüncü parti, peki Avrupa da hala yıllardır yapılması gereken çalışmalar nerede? 

 

Siyasetten anlamayanlara teslim edilen bir partinin sonu da bu olmalı.

 

Ama (CHP) bu sonu haketmiyor, bilinmesi gereken bir gerçek varsa, (CHP) bu günkü gelinen yaşanan sonucun tek sorumlusu bana göre, vakit geç olmadan yeni bir oluşumla nere de hata yapıldığını görmek, ve halka inerek etkin bir politika anlayışıyla gelecek seçimleri kazanarak tekrar kalıcı özde dolaysız bir demokrasinin hayata geçirilmesini sağlamaktır. 

 

Cumhuriyetin var olan değerlerinin kazanımlarının korunması adına, tekrar parlamenter sistemin önemini toplumla paylaşmak, öyle sanıyorum ki şu anda var olan kadrolar  bu gerçeği artık görecektir. İç kavgaların ve koltuk hesaplarının yapılması değil, bundan sonra ne yapabiliriz düşüncesiyle daha çok çalışmanın öneminde birleşilmeli.

 

Atatürk'ün kurduğu bir partinin, demokrasinin çağdaş düşünce anlayışının ve hepsinden önemlis cumhuriyetin özünde kalan bir anlayışla, kendi içinde yaşanan kavgaları bırakıp nerede hata yapıldığına bakarak etkin bir siyaset yapmanın zamanının geldiğini görmeli.

 

Bana belki kızanlar olabilir, ama duyduğum yaşadığım üzüntümü de paylaşmak isterim. Bir ara siyaset yapmak istediğim bir partinin geldiği sonu görmek üzüyor beni.

 

Bugün hala bu partiye  gönül verenler, artık sesini çıkaran korkmadan konuşabilen elini taşın altına koyacak siyaset adamlarını görmek istiyor.

 

Başta Adana Cukurova, İstanbul Beyoğlu, Ankara çankaya, ve diğer bir çok (CHP) belediye başkanlarına yazdım, uluslararası katıldığım konferans ve festvallerde çok sayıda belediye kardeş belediye olmak istiyor diye.

 

Farklı ülkelerin sanat eğitim ve kültürleriyle buluşmak bunu karşılıklı paylaşmak adına, aradan aylar geçmesine rağmen tek bir duyarlılık gösteren olmadı.

 

Peki (CHP) bu anlayışla mı iktidar olacak merak ediyorum? 1999-2000 yılnda. Beyoğlu ilçe örgütüne Avrupalı bir gazeteci dostumla geldiğimizde saatlerce beklediğimizde bir tek yetkili bulamadık görüşmek için.

 

Burada sadece kendilerine teşekkür etmek istediğim iki kişi var, Umut Oran ve  o dönem il başkanı Gürsel Tekin, sadece onlar ilgilendiler, ama ne hikmetse parti için canla başla çalışanların  önünün kesildiği bir anlayış hakim içerde.  Bir Haluk Pekşen bu parti için inanılmaz hizmetler verdi tek başına, Deniz baykal elbette yılardır hizmetleri olmuş biri, ama yaşadığı sağlık sorunlarının sürekliliğini düşünerek tekrar aday gösterilmesi gerekiyormuydu bunu sormak gerek.

 

Ama o Deniz baykal'ın  hala unutulmayan bir karara imza koyduğunu düşünmekte istemiyorum. Kılıçdaroğlu'nun gerçekten Adalet için yaptığı yürüyüş bana göre tarihi bir olay, ama bu parti bunu bile  sonrasında toplumla paylaşmak adına kullanamadı anlatamadı.

 

Bugün (CHP) etkin siyaset yapmaktan çok uzakta kalıyor, sadece kürsüye çıkarak konuşmaktan daha önemlisi siyaset bilincinin ortaya koyulan düşüncenin halk yararına nasıl işleyeceğidir.

 

Toplumun huzur ve refahı için yapılması gereken siyaset resminin halkla nasıl paylaşılmasıdır. Gerçekten toplum adına siyaset yapmaya çalışan kadroların oluşması destek görmesi gerek, siyaseti bilmeyenlerin anlamayanların partiye sadece parmak kaldırmak için yerleştirilmesinin bir anlamı var mı?  

 

Mesele Kılıçdaroğlu yada İnce meselesi olmamalı. Sessiz bir toplum, konuşamayan ve korkan bir toplum, yazamayan eserinin emeğinin verdiği sevgiyi yaşayamayan bir sanatçı, tiyatro, sanat, eğitim, akıl ve bilim tıkanmış adeta sessiz ve suskun. Yarınını bile düşünemeyen bir toplum.

 

Ama tüm bu korkuların yaşanmaması için kendisine inananları yok sayıp birbiriyle hala koltuk davasına tutuşan bir parti.

 

 

Kaç seçim kaybedildi kazanılması gereken, nerede hata yapıldı ya da kaybedildi bu sorgulanmalı. Kendisini her dönem sonrasında meşru bir seçim kazanmadı diye  suçladığımız,  ama sorgulanmaktan uzakta tutan bir anlayışa karşı ne yapılmalı bunun araştırılması düşünülmesi gerekmezmi? 

 

Türkiye  artık otoriter bir anlayışın içinde  yer alıyor, bu da tüm çağdaş değerlerin Atatürk cumhuriyet akıl ve bilim değerlerinin susması anlamına geliyor. Ama inancım odur ki, hiç bir anlayışın tarihi değiştirmeye, Atatürk ve devrimlerinin cumhuriyetin kazanımlarının yok sayılmasını hayata geçireceğine gücünün yeteceğine inanmıyorum.

 

Buna toplum duyarsız kalmayacaktır, özellikle Atatürk sevgisinin yok edilmesi asıl tarihin yok olması anlamına gelir.

 

Şimdi yeni tarih adını kullananaların da bu konuda hassas olduklarını biliyorum. Beni de biraz olsun bu hassasiyet ve toplumsal yansımaları  umutlandırıyor.

 

Kısacası PARLAMENTER sistemin tekrar hayata geçirilmesi demokrasinin ve cumhuriyetin de yaşaması demektir, Parlamentoda her düşüncenin yer alması konuşması demokrasi demektir. 

 

Türkiye barışı huzuru refahı insan hak ve özgürlüklerini demokrasiyi cumhuriyeti özgürce yaşamalı, bu aydınlık değerlerin dışında bir başka rejim modelinin yansımasını işte bunu haketmiyor.

 

Atatürk ''ben sizlere sadece akıl ve bilim değerlerini miras olarak bırakıyorum'' demişti.

 

Şimdi bizde bu çağdaş değerlerin korunması için mücadele edeceğiz.

 

 

Başından beri sadece acımasızca değil ama uyarmak adına eleştirdiğim (CHP), şimdi bu noktada etkin siyaset yapmak adına kendini sorgulamalı ve çalışmalı.

 

Yarın çok geç olmadan siyaset anlayışının rengini ortaya koymalı, zira burada en çok ona görev düşüyor.

 

Prof. Dr. Levent Seçer


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir